Yeni evimiz: Sosyal Medya Hesapları


“İnsanlar çiftlikte ve şehirde yaşadı, şimdi de internette yaşayacak.” The Social Network filmi

Kendisini uzak tutmak isteyenler ve saatlerin nasıl geçtiğini anlamadan başından kalkamayanlar. Evet, sanal dünyalarımızdan bahsediyorum; sosyal medya hesaplarımız. Sosyal medyanın yaşamımızda önemli bir yeri var. Özellikle internetin yaygınlaşması ve sosyal medya platformlarının sayıca artmasıyla çok sayıda insanın iletişim süreçlerine katılması kolaylaştı. Bireyler istedikleri her durum ve koşulda birbirleriyle iletişim kurabilir hale geldi. Sosyal medya bu bakımdan sınıf farkı gözetmeksizin herkesin iletişim hizmeti alabildiği bir alan oldu. Eşitsizlikleri ortadan kaldıran alternatif bir medya olarak çok rağbet görüyor. Bireylerin cep telefonu sahibi olma oranları, mesajlaşma uygulamalarının giderek yaygınlaşması, sosyal medyanın sadece masaüstünden değil her an her yerde olma imkânını kullanıcılarına sunması iletişimin zaruri ihtiyaçtan öte yapay bir ihtiyaç karakterine büründüğünün de önemli göstergesidir.

Sosyal medyanın bireyi daha mı sosyalleştirdiği ya da asosyal mi yaptığı tartışmaları devam ederken bireylerin sosyalleştiği alanlarda dahi örneğin sinema ve kafelerde yanındakilere rağmen gene de cep telefonlarından girdikleri sosyal medya mecralarıyla ilgilendikleri görülmektedir.

Tüm bu dikkat çekici artış ülkeler arasındaki sosyal medya kullanımlarında da merak uyandırıyor. İnternet veri portalı Statista, sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerle ilgili bir öngörü çalışması yayımladı.

2022’ye kadar dünyada sosyal medyayı hangi ülke ne kadarlık bir artışla kullanacak, işte tahminler:

  • 2017 ile 2022 yılları arasını kapsayan listeye göre Çin Halk Cumhuriyeti 725 milyon kişiyle 2022 yılında sosyal medyayı en çok kullanan ülke olacak.

Listenin ilk beş sırasında dünyanın en kalabalık nüfuslarına sahip ülkeleri olan Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya ve Brezilya yer alırken altıncı sırada 143 milyon nüfusa sahip Rusya yer alıyor.

  • Türkiye ise listede 13’üncü sırada. Türkiye’de 2017 yılında yaklaşık 33 milyon olan sosyal medya kullanıcısı listeye göre yaklaşık 5 milyon kişi artarak 2022’de 38.7 milyon kişiye ulaşacak.

Listede Türkiye’nin hemen önünde 42 milyonu aşkın kişiyle Birleşik Krallık yer alırken, Tayland ise 38.4 milyon kişiyle Türkiye’nin hemen ardından geliyor.

Buna göre 2022 yılında Çin’de 725 milyon, Hindistan’da 370 milyon, ABD’de 220 milyon, Endonezya’da 125 milyon, ve Brezilya ise 111 milyon kişi en az bir adet sosyal medya platformunu kullanıyor olacak.

  • İlk beş ülkeyi sırasıyla 75 milyon sosyal medya kullanıcısıyla Rusya, 68 milyon ile Meksika, 63 milyon ile Japonya, 48 milyon ile Almanya ve 47 milyon ile Filipinler takip ediyor.

Rusya, Meksika ve Japonya’dan daha çok nüfusa sahip olan ülkeler olan Pakistan, Nijerya ve Bangladeş ise internet kullanımının çok yaygın olmaması sebebiyle listenin ilk 10 sırasına giremedi.

Nüfusa oranla ABD en yüksek Hindistan en düşük yüzdeye sahip

Sosyal medya kullanıcıları ülke nüfuslarına oranlandığında ABD’nin en yüksek yüzdeyle, ülke nüfusunun yüzde 67’siyle, sosyal medyayı kullandığı görülüyor. Bu oran Çin’de yüzde 52, Endonezya’da yüzde 47, Brezilya’da ise yüzde 52.

370 milyon sosyal medya kullanıcısıyla listede 2’inci sırada yer alan Hindistan’da bu oran ülke nüfusuyla kıyaslandığında oldukça düşük bir yüzdeye sahip. Ülke nüfusunun sadece yüzde 27’sinin sosyal medya hesabı var. Türkiye’de ise bu oran yüzde 47 olarak göze çarpıyor.

Avrupa’da ise nüfusa oranla sosyal medyayı en çok kullanan ülke, Birleşik Krallık. 66 milyon nüfuslu ülkede insanların yüzde 63’ü sosyal medya hesabı sahibi. Birleşik Krallık’ın ardından Almanya yüzde 58 ile ikinci sırada yer alırken, Fransa yüzde 55 ile listede üçüncü.

İnternet kullanımındaki yoğun artış bize insanların dijital kimliklerle siber evrende yaşamayı tercih ettiklerini gösteriyor. Beğeni toplayan sosyal medya hesaplarıyla bitmek bilmeyen paylaşımlar ile öyle bir döngü içindeyiz ki internet üstündeki evlerimizin temelini çoktan attık.

 

Kaynak: https://www.statista.com/

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir