Yapay Zekanın 7 Türü

Yapay zekayı düşündüğünüz zaman kendi kendini süren arabaları, bilim kurgu filmlerinde gösterilen robotları ya da robot Sophia’yı hayal etmiş olabilirsiniz. Yapay zekâ için sınırlı referanslarla sınırlandırılmış olacaksınız. Aslında, çeşitli aktiviteler için geliştirilmiş ve insanlara yardım eden çeşitli yapay zekâ türleri vardır.

  • Zayıf Yapay Zekâ

Zayıf yapay zekâ, özellikle dar bir göreve odaklanmak ve verilen görevlerde çok akıllı görünmek için tasarlanmış bir türdür. Bilgisayarlar düşünüyor gibi gözükebilir, ancak kelimenin tam anlamıyla bilinçli değillerdir. Zayıf AI sadece üzerine uygulanan kurallara göre hareket eder, buna bağlıdır ve bu kuralların ötesine geçemez. Burada her olası senaryo manuel olarak girilmelidir.

  • Genel Yapay Zekâ

Genel Yapay Zekâ dünyayı ve her insanı anlayabilecek ve aynı alanda bir bölgeden toplanan deneyimleri uygulayarak çok çeşitli görevlerin nasıl yapıldığını öğrenerek farklı bir alanda onu uygulayacak olan yapay zekadır.

  • Güçlü Yapay Zekâ

Güçlü Yapay Zekâ, insan beynini taklit eden kendi kendine düşünebilen ve görevleri gerçekleştirebilen makinelerdir. Güçlü yapay zekanın amacı, makinenin entelektüel kabiliyetinin işlevsel olarak bir insana eşit olduğu yapay zekayı geliştirmektir. Güçlü yapay zekâ, tam yapay zekâ olarak da bilinir.

İşlevlerine Göre Kategorize Edilmiş 4 Tip Yapay Zekâ

  • Reaktif Makineler

Bu yapay zekâ sistemlerinin temel türleri oldukça reaktiftir. Mevcut kararları tavsiye etmek veya gelecekteki eylemler için önceki deneyimleri kullanamazlar çünkü geçmiş hafızaları yoktur.

  • Sınırlı Bellekli Yapay Zeka

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür sistemlerdeki bellek kısa ömürlüdür. Geçmiş deneyimlerine dönebilirler ve gelecekteki kararları bildirmek için ondan öğrenebilirler.

Sınırlı bellek yapay zekâ, sensörlerin yaya geçidi durumlarını algıladığı otomatik sürüş araçlarında, trafik ışıkları, hava durumu, gelen araç, şerit algılama ve daha akıllı sürüş kararları alacak yapay zekalı makinelere eklenmek için kullanılır.

  • Zihin Kuramlı Yapay Zekâ

Zihin kuramlı yapay zekâ çok gelişmiş bir teknolojidir ve bu tür insanların duygularını, inançlarını, düşüncelerini, beklentilerini anlayabilmeli ve sosyal olarak etkileşime girebilir olmalıdır.

  • Kendinin Farkında Olan Yapay Zekâ

Kendini tanıyan yapay zekâ, zihin kuramlı yapay zekânın bir uzantısıdır. Bu yapay zekâ türünde, makineler veya robotlar, kim olduklarının farkında oldukları, iç özelliklerini, durumlarını ve koşullarını anladıkları ve hatta insan duygularını algıladıkları bilincine sahiplerdir. (Basit bir deyişle, eksiksiz bir insan). Tabii ki, bu tür bir bot mevcut değil.

 

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: brainstormingbox.org

 

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir