Veriler Olumlu Gelirse Mars’ta Koloni Kurabiliriz


“Mars 2020 Gezginin göndereceği veriler beklendiği gibi olumlu gelirse işte o zaman insanlığın Mars’ta koloni kurmaya başlaması hiçte sürpriz olmayacaktır.”

İnsanlığın bugüne kadar geliştirdiği en sofistike gezgini olan NASA’nın Perseverans Mars 2020 Gezgini, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndaki ULA Atlas-V Fırlatma Üssü’nden geçtiğimiz cuma günü saat 07:50’de uzaya fırlatıldı. Mars 2020 Gezgini, uzayın derinliklerinde yaklaşık 7 aylık uzun bir yolculuk yapacak. Eğer işler yolunda giderse 18 Şubat 2021’de Kızılgezegen Mars’taki Jezero Kriteri’ne inecek.

Mars 2020 Persevarance Gezginin amacı ise Mars’ta yaşamın köklerine dair Mars’taki kreter göllerinin dibinde izler aramak ve ulaştığı bulguları ve numuneleri Dünya’ya göndermek. Gezgin, bu astrobiyolojik misyon ile Jezero Kriterinde milyonlarca yıl önceki mikroskobik yaşamın izlerini arayacak, kriterin farklı jeolojisini tanımlayacak.

NASA’nın Washington Bürosu Bilim Misyon Müdürü Thomas Zurbuchen, “Jezero Krateri, antik yaşam belirtilerini aramak için mükemmel bir yer” diyor ve ekliyor:

“Perseverance 2020,  sorularımızı yeniden düşünmemizi sağlayacak keşifler gerçekleştirecek. Evrenin başka bir yerinde hayat olduğunu söyleyebilmek için eski bir göl dibindeki kayaları araştırarak. Bunu yapabilecek çünkü  bu aygıt,  Mars’taki  karbondioksiti oksijene dönüştürmenin mümkün olduğunu göstermek için tasarlandı. Perseverance 2020’nin insanlığı Mars’a taşıyabilecek gerekli verileri Dünya’ya göndermesini sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Bu veriler beklendiği gibi olumlu gelirse işte o zaman insanlığın Mars’ta koloni kurmaya başlaması hiçte sürpriz olmayacaktır.”

NASA Yöneticilerinden Jim Bridenstine ise yaptığı açıklamada tarihi önemine değindi:

“Bu muhteşem araştırmacının uzun yolculuğuna, böylesine  zorlu bir  zamanda başlamasını sağlamak için hepimizin görevini en iyi şekilde yapması gerektiriyordu. Şimdi inanılmaz verileri  dört gözle bekleyebiliriz. Bir misyon, bir kurum ve bir ülke olarak  Mars araştırmalarına ısrarla devam edeceğiz.”

Mars Perseverance 2020 uzay aracı, ilk aşamada ULA Atlas V’nin fırlatıldıktan sonra Dünya’nın etrafındaki bir park yörüngesi olan Centuar’a yerleştirildi. Ardından Gezginin motorunu ikinci kez ateşlendi ve Centaur’dan ayrıldı. Şuanki navigasyon verileri uzay aracının Mars’a doğru mükemmel bir şekilde ilerlediğini gösteriyor. Mars yolculuğunun ayrıca gelecekteki robotik keşiflere hazırlanmamıza yardımcı olacak temel bilgiler kazandırması da bekleniyor.

Halil İbrahim İşbilici

Kaynak: Nasa, 31-7-2020

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir