Van: Erciş’te Festival Heyecanı

Van’ın Erciş İlçesi’nde düzenlenen 20. Uluslararası Ercişli Aşık Emrah ile Selvi Kültür-Sanat Festivali başladı.

Van’ın Erciş İlçesi’nde düzenlenen 20. Uluslararası Ercişli Aşık Emrah ile Selvi Kültür-Sanat Festivali başladı.

Erciş Belediyesi tarafından düzenlenen festival, bugün saat 10.00’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstü’ne Tertip Komitesi tarafından çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, oluşturulan kortej çarşı merkezinde şehir turu atarak tekrar Hükümet Konağı önüne geldi. Erciş Kaymakamı Aslan Avşarbey’in burada yaptığı konuşmada, Ercişli Emrah’ın halka mal olmuş bir kahraman olduğunu söyleyerek, günümüzde aşkın, sevginin anlamının değiştiği, içinin boşaltıldığı ve magazinleştiği bir ortamda özellikle gençlerden Emrah’ın yaşadığı aşkın tadına varmalarını istedi. Avşarbey, gençlere hitaben, sevginin ve aşkın sembolü haline gelen Ercişli Emrah’ı gerçek manada araştırmalarını tavsiye etti. Erciş Belediye Başkanı Fatih Çiftçi, adına yıllardır festivaller düzenlenen Ercişli Emrah’ın her zaman aşk, sevgi ve hoşgörüyü kendisine şiar edindiğini bildirerek, “Bizler de ünlü ozanın felsefesinden yol çıktık. Felsefemiz tüm insanlara sevgi, muhabbet ve hoşgörüyle yaklaşmaktır” dedi.

Erciş Açık Cezaevi, Sağlık Lisesi, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve öğretmenlerden oluşan folklor grupları, sırayla gösterilerini sundu. Protokol ve davetliler, daha sonra Çelebibağı Beldesi’ndeki Ercişli Aşık Emrah ile Selvi’nin mezarını ziyaret ederek okunan duaya eşlik etti. Burada, Araşırmacı-Yazar Selahattin Koşar, Emrah’ın hayatını ayrıntılı şekilde anlatırken, Vatan İlköğretim Okulu Müdürü Kurbani Öztaş ise ünlü ozanın şiirlerinden kesitler sundu. Törenlere; Erciş Kaymakamı Aslan Avşarbey, Garnizon Komutan Yardımcısı Topçu Yarbay Ahmet Eğer, Erciş Belediye Başkanı Fatih Çiftçi, Adilcevaz Belediye Başkanı M. Selim Arıkbaş, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, İlçe Ağır Ceza Başkanı Gökmen Demircan, İlçe Emniyet Müdürü Veli Akgün, kamu kurum amirleriyle çok sayıda davetli katıldı. 3 gün çeşitli etkinliklerle devam edecek olan 20. Uluslararası Ercişli Aşık Emrah ile Selvi Küttür Sanat Festivali bu akşam şehir stadında mahalli sanatçıların yanı sıra, Türk Halk Müziği sanatçısı Latif Doğan’ın vereceği konserle sürecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Haberler

Related Posts

Hayvanlara kötü muamele iddiası ile tutuklanan kadının eşi konuştu

Hayvanlara kötü muamele iddiası ile tutuklanan kadının eşi konuştuFelsefe – 30.11.2023

Kırşehir Belediye Başkanı Kentsel Belleği Koruma Çalışmalarını Anlattı

Kırşehir Belediye Başkanı Kentsel Belleği Koruma Çalışmalarını AnlattıFelsefe – 01.12.2023

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e ittifak teklifi yaptı

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e ittifak teklifi yaptıFelsefe – 30.11.2023

Ümit Özdağ’dan Meral Akşener’e İttifak Teklifi: “Bütün Türk Milletinin Önünde Atatürk Çizgisinde Türk Milliyetçiliği İttifakı Öneriyoruz”

Ümit Özdağ’dan Meral Akşener’e İttifak Teklifi: “Bütün Türk Milletinin Önünde Atatürk Çizgisinde Türk Milliyetçiliği İttifakı Öneriyoruz”Felsefe – 30.11.2023

CHP Milletvekili Eğitim İçin 100 Bin Öğretmen Ataması İstedi

CHP Milletvekili Eğitim İçin 100 Bin Öğretmen Ataması İstediFelsefe – 30.11.2023

Farika Kitaplı Kahveler, 500 Bin Genci Ağırladı

Farika Kitaplı Kahveler, 500 Bin Genci AğırladıFelsefe – 28.11.2023

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir