Uzun yaşam sırrı keşfediliyor

Uzun yaşam sırrı keşfediliyor: Kilolar, sigara ve öğrenme… Fazla kiloluların aldığı her bir kilo, ömürlerinden 2 ay kısaltıyor. Hayat boyu öğrenmeye açık olanlar ise yaklaşık 1 yıl daha fazla yaşıyorlar. Sigara ise tam bir ömür yiyici.

 

Eğitim, daha uzun bir yaşama önderlik ediyor.

 

Ekstra her 1 kg, 2 ay kısaltıyor

Araştırmalar, özellikle fazla kilolu kişilerin aldıkları her 1 kilogram yüzünden ömürlerinin 2 ay kısaldığını gösteriyor. Ömrü uzatan genlerin incelendiği çalışmada, eğitimin daha uzun bir ömre yol açtığı ve her yıl okulun dışında bir eğitim almanın yaşam süresine neredeyse 1 yıl eklediği tespit edildi. Diğer önemli bulgular ise sigara içmeyi bırakanlar üzerine… Bu kişiler daha uzun süre öğrenmeye ve yeni deneyimlere açık bireyler… Dolayısıyla bu kişiler, daha uzun yaşamak isteyen tipler.

 

600 binden fazla kişi incelendi

Edinburgh Üniversitesi’ndeki bilim insanları, kendi ebeveynlerinin ömür kayıtları da dâhil olmak üzere, 600.000’den fazla kişiden gelen genetik bilgileri analiz ettiler. İnsanların genetik bilgilerinin yarısından fazlasını kendi aileleri arasında paylaşması nedeniyle, araştırmacılar farklı genlerin yaşam beklentisi üzerindeki etkisini hesaplamayı başardılar.

Yaşam tarzları üzerindeki seçimlerimiz, DNA genlerimiz tarafından belirli ölçüde etkileniyor. Örneğin yaşam süresiyle artan alkol tüketimi ve bağımlılık arasında bağlantılar mevcut. Araştırmacılar bu nedenle ömür üzerinde en fazla etkisi olan alanlarda çalışmayı tercih ettiler. Araştırmacıların çalışma ve araştırma yöntemleri; gözlemlenebilen herhangi bir ilişkinin bağlantılı veya ayrı bir faktörden kaynaklanma ihtimalini ortadan kaldırmak üzerine tasarlandı. Bu yöntem, insanların hangi yaşam biçimlerini tercih ettiklerinde daha uzun veya daha kısa yaşayabileceklerini kesin olarak tespit etmelerini sağlamıştır.

Günlük 1 paket sigaranın maliyeti 7 yıl daha kısa bir ömür

Araştırmacılar, sigara kullanımı ile akciğer kanseri arasındaki ilişkinin yaşam süresini kısaltmadaki en büyük etken olduğunu buldular. Örneğin araştırmacılar, ömür boyunca günlük bir paket sigara içmenin ortalama ömrü yedi yıl etkilediğini hesapladılar.  Vücut yağı ve şeker hastalığına bağlı diğer faktörlerin de ömür süresi üzerinde olumsuz bir etkileri var.

Kan ve kolestrol düzeyi, 8 ay kısaltabilir

Araştırmacılar tüm bunlara ek olarak, ömrü etkileyen iki yeni DNA farklılığı tespit etti. Birincisi – kan kolesterol düzeylerini etkileyen bir gen – bu ömrü yaklaşık 8 ay azaltıyor. İkincisi – bağışıklık sistemiyle bağlantılı bir gen – bu ise ömrü 6 ay uzatıyor.

Nature Communications’da yayınlanan araştırma, Tıbbi Araştırma Konseyi (Medical Research Council) tarafından finanse edildi. Araştırmada kullanılan veriler, Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’da yer alan çeşitli kurumlardan ve ayrıca İngiltere’de bulunan “Biobank”da dâhil olmak üzere, genetik ve yaşam biçimleriyle sağlık-hastalık arasındaki ilişkiyi araştıran 25 ayrı kurumdan alındı.

Büyük veri, uzun yaşamın sırrı için büyük bir nimet

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Jim Wilson, “Büyük veri, genetik gücün farklı davranış ve hastalıklar üzerindeki etkisini aylar ve yıllarca, kayıp veya kazanımlar açısından karşılaştırmamıza izin veriyor.” dedi. Edinburgh Üniversitesi Sağlık Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Peter Joshi, “Araştırmamız, yaşam tarzı seçimlerinin nedensel etkisini tahmin etti. Günlük bir paket sigara içmenin ömrü yedi yıl etkilediğini ancak bir kilogram vermenin ömrü 2 ay arttırdığını” ifade etmiştir. 

University of Edinburgh
Çeviri: Mert Küçükvardar

Kaynak: http:// www.sciencedaily.com/ Learning and staying in shape key to longer lifespan, study finds/13.10.201

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir