Uydular, Arkeologların Geçmişi İnceleme Yollarını Değiştiriyor


“Uzaydan Arkeoloji”, uzaktan algılamanın antik bölgeleri bulmaya ve izlemeye nasıl yardımcı olduğunu açıklıyor.“Uzay arkeolojisi” terimi, küçük yeşil adamlardan kalan eserlerin izini süren astronotların görüntülerini çağrıştırıyor olabilir ancak alanı Dünya’nın daha aşağısı.

Çeviren: Elif Akçay

Uzay arkeologları, gezegenimizdeki eski yerleri aramak için uydu görüntülerini ve diğer uzaktan algılama tekniklerini kullanıyor. Arkeolog Sarah Parcak’ın “Uzaydan Arkeoloji” adlı yeni kitabında açıkladığı gibi, bu araçlar, antik dönem çalışmalarını değiştirmeye başladı bile. Parcak: “Arkeolojik yaz sezonu içinde birkaç düzine arkeolojik kazıdan binlerce olmasa da yüzlercesini haftalar içinde haritalamaya gitmiştik” diyor. Esprili Parcak’a rehberlik eden kitap, dünyanın her yerinde, zamanda ve hatta gelecekte canlı, ilham verici bir yolculuk sunuyor.

Parcak, uzay arkeolojisinin temelleri ile başlıyor daha sonra örneğin uydu görüntülerinin, duvarların yerlerini veya eski bir binanın temelini nasıl ortaya çıkarabileceğini açıklıyor. Uzun süre gömülü kalıntılar bile yüzeyde vejetasyonun büyümesini etkileyen ve böylece “ekin işaretleri” ile sonuçlanan izler bırakabilir. Bu ana hatlar yukarıdan ve belirli ışık dalga boylarına ayarlı aletlerle belirginleşir. Örnek olarak Parcak, farklı teknolojilerin yeteneklerini göstermektedir. (Tabii ki eski moda kazı çalışmaları, toprakta ne olduğunu doğrulamak için hala mütemmim cüzdür.)

Sarah Parcak’ın Uzaydan Arkeoloji adlı kitabı.

Kitabın anekdotları ve saha çalışması hikayeleri, Parcak ve meslektaşlarının eski Mısır hakkında ne öğrendiklerine odaklanıyor. Anıtlar ve mezarların çalışmaları günlük Mısır yaşamının özelliklerini ortaya koyarken- “Bizim gibi, duvarlara yazdılar ve kedi kafalarına taktılar”- uydu verileri de bazı büyük resim detaylarını doldurdu. Antik Nil Deltası’ndaki ilk geniş kapsamlı yerleşim yerleri araştırmasında Parcak’ın ekibi, insanların 4000 yıl önce Mısır’ın Eski Krallığının sonuna yakın bölgeyi terk ettiğini keşfetti. Çevresel değişimlerin ve bu durumdaki kuraklığın nasıl ortaya çıktığı hakkında, iklim değişikliğinin özellikle bu döneminde okumak epey manidar. Parcak, arkeolojinin değerinin bir kısmının, geçmiş toplumlardan gelen dayanıklılık derslerinde olduğunu belirtti.

Geleceğe bakan Parcak, yapay zekanın uzay arkeolojisinde bir sonraki büyük şey olacağını öngörüyor. Dünya topraklarının yalnızca yüzde 10’unun arkeolojik alanlar için haritalandırıldığını ve makinelerin uydu verilerini insanlardan çok daha hızlı tarayacağını tahmin ediyor. Şimdilik vatandaş bilim adamları Parcak’ın çevrimiçi platformu GlobalXplorer’dan yardım alabilirler.

Parcak, coşkusu bulaşıcı olan doğal bir hikâye anlatıcısı. Kitabın sonunda, üniversiteki arkeoloji derslerime daha fazla dikkat çekmeyi diliyordum yazmış.

 

* Vejetasyon: Bitkinin tohumdan gelişip tekrar tohum verecek hale gelene kadar geçen dönemi. Bir bölgedeki bitki topluluğunun meydana getirdiği örtü.

 

Kaynak: www.sciencenews.org

 

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir