Türkiye’nin DNA’sı 2021


Speed Medya, toplumun tutumlarına ve tüketim alışkanlıklarına rehberlik eden “Türkiye’nin DNA’sı 2021” raporunu yayınladı.

Medya planlama ve satın alma ajansının yayınladığı bu raporda, 6 ana kategori yer alıyor: Tansiyon Noktaları, Toplumsal Kümeler, Rakamlarla Türkiye, Gerçekleriyle Türkiye, Genel Medya Ortamı ve Dijital Çağ.

2021’e Dair Akılda Neler Kaldı?

Kamuoyunun, “2021 yılının en akılda kalan haberi sizce hangisi?” sorusuna verdiği yanıtlara göre, “geçtiğimiz yılın en akılda kalan haberi” orman yangınları oldu. Karadeniz’de doğalgaz bulunması, Batı Karadeniz sel felaketi, pandemi tedbirleri ve kadın cinayetleri de unutulamayan haberlerden.

Tansiyon Noktalarında işlenen ilk konu COVID-19 pandemisi. Ardından Sığınmacılar ve Göç Dalgası, İstanbul Sözleşmesi, Toplumun Boğaziçi Üniversitesi Olaylarına Bakışı, Döviz Kurları, Enflasyon ve Online Eğitim başlıklarında yapılan araştırmalara yer verilmiş.

Pandemi, Tüketicilerin Satın Alma Davranışlarını ve Tercihlerini Değiştirdi

“Pandemi Döneminde Tüketici Davranışlarını Anlamak” başlıklı araştırmanın sonuçları, hem Türkiye’deki hem dünyadaki tüketicilerin artık daha tedbirli olduklarını ve satın alma alışkanlıklarını bugünün dünyasının yeni ekonomik koşullarına göre değiştirdiklerine işaret ediyor. Türkiye’deki tüketicilerin %75’inin son 6 ay içinde davranış biçimlerini değiştirdiklerini belirtirken, bu oran global ölçekte ise %66 seviyesinde.

2022’den Umutlu muyuz?

Zorlu bir 2021’in ardından, küresel kamuoyu 2022 için ümitli ve 2022’nin daha iyi bir yıl olacağını belirtiyor. Dünya çapında her beş kişiden üçü küresel ekonominin gelecek yıl daha güçlü olacağına inanıyor. Bu beklenti 2020’de %54 idi. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerde ise bu oran %40.

  • Türkiye, 85 milyon nüfus ile dünyanın en kalabalık 17. ülkesi ve dünyanın 21. en büyük ekonomisi. “Sosyal Destek”, “Yaşam seçimlerini yapma özgürlüğü”, “Maddi boluk”, “Devlet/iş yolsuzluk algısı”, “Olumlu veya olumsuz etkiler” kriterlerini baz alarak hazırlanan ‘Dünya Mutluluk Haritası’ araştırmasına göre Türkiye, 4.9 puanla bölgenin mutluluk ortalamasının altında kalıyor.
  • Dünyanın Endişeleri Araştırmasına göre; Covid-19 endişesi azalmaya başlarken kamuoyunun odağı para ve istihdam üzerine yoğunlaşıyor.
  • Türkiye’de ise katılımcıların %43’ü yoksulluk ve sosyal eşitsizlik konusunda endişeli ve Türkiye bu konuda endişe düzeyi en yüksek 5. ülke konumunda.
  • İşsizlik ve koronavirüs konusunda endişe düzeyimiz dünya ortalamasına paralel olurken, iklim değişikliği konusundaki endişe düzeyimiz genel ortalamanın oldukça altında.
  • Türkiye’de internet kullanım oranı hızlı bir şekilde yükseliyor. Ancak hala penetrasyon olarak gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz.

Rapora göre Türkiye, birçok farklı sosyo- kültürel yapıyı bünyesinde barındırmakta. IPSOS’un ‘’Toplumsal Kümeler’’ çalışmasında Türkiye’de birbirinden farklılaşan 7 temel toplumsal küme belirlendi.

Kendimizi nasıl tanımlıyoruz?

Toplumda siyasi görüş açısından kendini ‘muhafazakar’ olarak tanımlayanlar en büyük grubu oluştururken, ‘milliyetçi’ olarak tanımlayanlar ikinci en büyük grubu, ‘kemalist’ olarak tanımlayanlar da üçüncü en büyük grubu oluşturmaktadır.

Z Kuşağını Tanıyalım:

Google’da En Çok Ne Aradık?

Raporda Yükselen Trend başlıkları; Kripto Para, Metaverse, NFT ve Dijital Oyunlar olarak ayrılmış. Ayrıntılı bilgiler için rapora buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir