Türk Mutfağı Haftası kapsamında Hatay yemekleri Belgrad’da tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda bu yıl 2’ncisi düzenlenen Türk Mutfağı Haftası kapsamında Hatay yemekleri, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da tanıtıldı. Büyükelçilik Resmi Konutu’nda düzenlenen akşam yemeği davetinde, Sırbistan’ın önde gelen basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ile yemek bloggerları ve influencerlar yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda bu yıl 2’ncisi düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Hatay yemeklerinden örnekler, Sırbistan‘ın başkenti Belgrad‘da tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde düzenlenen Türk Mutfağı Haftası kapsamında Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy ve eşi Canan Parmaksızoğlu Aksoy’un ev sahipliğinde, Hatay’a ait lezzetler misafirlere sunuldu.

Büyükelçilik Resmi Konutu’nda düzenlenen akşam yemeği davetinde, Sırbistan‘ın önde gelen basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ile yemek bloggerları ve influencerlar yer aldı.

Büyükelçi Aksoy, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Türk mutfağının yüzyıllarca bir arada yaşayan halklar için pek çok ortak nokta barındırdığını belirtti.

Aksoy, Sırbistan halkına ve makamlarına, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında gösterdikleri destek ve dayanışma için teşekkürlerini iletti.

Büyükelçinin eşi Canan Parmaksızoğlu Aksoy da Hatay’ın gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer aldığını, Türk mutfağının sıfır atık felsefesiyle geliştiğini, birçok özelliğiyle sürdürülebilir olduğunu kaydetti.

Canan Parmaksızoğlu Aksoy, Emine Erdoğan öncülüğünde hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabının Sırpça tercümesinin de yayımlandığına değinerek, kitabın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eylül 2022’de Sırbistan’a gerçekleştirdiği ziyarette eşi Emine Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in eşi Tamara Vucic’in teşrifleriyle Sırbistan’da tanıtıldığını hatırlattı.

Hatay yemeklerinde yer alan biberli ekmek, zeytin salatası, kısır, humus, tepsi kebabı ve künefe hakkında bilgiler paylaşılan etkinlikte, Türk ve Sırp mutfağının ortak özelliklerine ve farklılıklarına değinildi.

Sizce Kemal Kılıçdaroğlu istifa etmeli mi?

— Haberler.com (@Haberler) May 28, 2023 Kaynak: AA / Ahmet Nurduhan – Turizm

Sırbistan Belgrad Hatay Turizm Haberler

Related Posts

Fikri Sönmez Yerel Yönetimler ve Demokrasi Derneği, “Fatsa’dan Bugüne Yerel Yönetimler ve Demokrasi” Paneli Düzenledi.

Fikri Sönmez Yerel Yönetimler ve Demokrasi Derneği, “Fatsa’dan Bugüne Yerel Yönetimler ve Demokrasi” Paneli Düzenledi.Felsefe – 18.11.2023

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Eğitime daha çok yatırım yapacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Eğitime daha çok yatırım yapacağızFelsefe – 18.11.2023

Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı’nda sömürgecilik ve sonrası ele alındı

Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı’nda sömürgecilik ve sonrası ele alındıFelsefe – 19.11.2023

Vahap Seçer, Uluslararası Tarsus Festivali’nin Son Gününde de Coşkuya Ortak Oldu

Vahap Seçer, Uluslararası Tarsus Festivali’nin Son Gününde de Coşkuya Ortak OlduFelsefe – 20.11.2023

Metro Türkiye, bitki bazlı mutfağı vegan ocakbaşı deneyimiyle tanıttı

Metro Türkiye, bitki bazlı mutfağı vegan ocakbaşı deneyimiyle tanıttıFelsefe – 20.11.2023

Hazreti Mevlana, 750’inci vuslat yılında Osmangazi’de anıldı

Hazreti Mevlana, 750’inci vuslat yılında Osmangazi’de anıldıFelsefe – 20.11.2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir