Tunceli: Tunceli’de Köye Dönüşler Devam Ediyor

Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında, Pülümür İlçesi Çağlayan köyünde 20 konutun temel atma töreni gerçekleştirildi.

Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında, Pülümür İlçesi Çağlayan köyünde 20 konutun temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine, Tunceli Valisi Mustafa Erkal, CHP Tunceli Milletvekilleri Hasan Güyüldar, Vahdet Sinan Yerlikaya, kurum amirleri ve köylüler katıldı. Vali Mustafa Erkal Tunceli’nin, yatırımlardan en fazla pay alan illerin başında geldiğini söyledi.

Tunceli’nin yeniden bir toparlanma yaşadığını kaydeden Vali Erkal, “Yapılan yatırımlar sadece köye geri dönüşlerle sınırlı değil. Köydes Projesi, toplu konut projeleri, terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanmasıyla ilgili kanun gereği yapılması gerekenler de yapılıyor” dedi.

Erkal, “Proje kapsamında 4 köy yeniden inşa edildi. 2 köyde de konutların kaba inşaatları bitirildi. Devam eden projeler bittiğinde proje kapsamında 8-9 köy yeniden yapılmış olacak. Kendi evini yapana yardım metoduyla da 6 köy, bütün alt yapılarıyla birlikte tamamlandı. Bu projeler bittiğinde, Tunceli’de 14 köy yeniden hayat bulmuş olacak. Ovacık İlçesi’nde, farklı köylerden terör nedeniyle göç etmiş ailelere de 93 konut yaparak teslim ettik” şeklinde konuştu.

Vali Erkal, KÖYDES Projesi’yle ilgili olarak; “Proje kapsamında Tunceli’ye 24 milyon YTL ayrıldı. 24 milyon YTL ile 241 projeyi hayata geçireceğiz. İhalelerdeki kırımları da göz önünde bulundurursak toplamda 280 civarında projeyi bu yıl sonuna kadar bitirmiş olacağız. Terörle mücadeleden doğan zararların tazminiyle ilgi çalışmalarımız sürüyor. Şu ana kadar insanlara 5 milyon YTL, imkan sunuldu. Bu sene dosyaların büyük çoğunluğu karara bağlanmış olacak” açıklamalarını yaptı.

Erkal, “95 köyümüz terör nedeniyle boşaldı. Bu ülkede etnik temele dayalı bir sorun yok. Sorun, bence Kürt sorunu değil dışarıdan pompalanan bölücülük sorunudur. Tunceli halkı da, hiçbir zaman bu tür hareketlere prim vermemiştir. Tunceli halkı, mazisi ve kökü belli yiğit bir halktır. Halkın felsefesi; bir olmaktan, iri olmaktan, diri olmaktan yanadır” ifadesini kullandı.

MİLLETVEKİLİ YERLİKAYA’DAN ÖRGÜTE SİLAH BIRAKIN ÇAĞRISI

Temel atma töreninde bir konuşma yapan CHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya, “Tunceli insanı Atatürk ile birlikte hareket ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına büyük katkı sağlamıştır. Tunceli halkının terörle hiçbir alakası yoktur. Bölücü hareketlerle alakası yoktur. Osmanlı Tarihi boyunca cereyan eden 37 Kürt isyanı içinde, ayrı devlet kurma talepli olmayan tek isyan Dersim isyanıdır” dedi.

Konuşmasında örgüt mensuplarına da silah bırakma çağrısında bulunan Yerlikaya, “Kendileri dağa çıkarak, anaların yüreklerini yakarak bir yere varamazlar. Dağdaki örgütlerin silah bırakması gerekiyor. Eğer barış istiyorlarsa ,elbette sorunlarımız var. Kürt meselesi, demokrasi sorunu, insan hakları meselesi var. Bunlar konuşularak, tartışılarak, el ele verilerek çözülür. Ben, buradan Çağlayan Dağları’ndan sesleniyorum. Lütfen silahı bırakın”şeklinde konuştu.

Daha sonra temel atma töreni yapıldı. Tören sonrası protokol ve köylüler davul zurna eşliğinde halay çekti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir