Transhümanizm Baş Ucu Rehberi: Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Basitçe transhümanizm; yaşlanma sürecini radikal bir şekilde yavaşlatmak ve son olarak ölümü ortadan kaldırmak için mevcut insan durumunun teknoloji yoluyla geniş ölçüde iyileştirilebileceğini doğrulayan kültürel bir harekettir.

Ölümü ortadan kaldırmak mı? Bu naif, hatta çocuksu gelebilir, ancak türümüzün ilerlemesinde, teknolojinin yaşlanma sürecini yavaşlatmamıza olanak sağladığı (hatta tersine çevirmeye), sadece birkaç yıl önce belirli hastalıkları çoğunlukla düzeltmeyi mümkün kıldığı görülmektedir. Transhümanizm hakkında en sık sorulan soruları ele alalım.

1-Ölüm doğal mı?

Evet. Bu oldukça doğal. Bulaşıcı hastalıklar doğaldır, kanser de doğaldır. Ağrı da kesinlikle doğaldır. Tüm türler doğar, büyür ve ölür. Ancak şimdiye kadar bilinen en gelişmiş ve en zeki türler olduğumuz için şanslıyız ve doğayı her zaman olabildiğince iyileştiriyoruz (sadece tanım gereği doğal olmayan şeyleri düşünün). Eğer 3 ay içinde belirli bir ölüm ve kalp nakli arasında seçim yapabiliyorsanız, doğanın planına insan müdahalesi olsa bile nakli seçeceğinizden eminim. Doğa her zaman iyi değildir ve aslında sürekli bizi öldürmeye çalışmaktadır. Sizi öldürmeye ve lezzetli bedenlerinizi tüketmeye çalışan hastalıktan veya vahşi bir hayvandan daha doğal bir şey yoktur. Yani evet. Ölüm doğaldır, ama aynı zamanda tamamen istenmeyen bir durumdur.

2-Ölüm kaçınılmaz mı?

En azından şimdiye kadar. Lütfen, transhumanistlerin genellikle ölümün hiçbir zaman %100 önlenebilir / isteğe bağlı olmayacağını ve evrendeki her şeyin kesinlikle öleceğini (bu da çok ilginç bir konu!) kabul ettiğini ve bu da her şeyin yok olacağı anlamına geldiğini unutmayın. Bununla birlikte, bir kalp nakli sadece 100 yıl önce büyülü bir şeydi ve şimdi yaklaşık 4.000 kalp, ölmekte olan bedenlerden genellikle iyileşen (uzun ve karmaşık bir iyileşme döneminden sonra) ve normal bir hayatın tadını çıkaran hasta insanlara taşındı. Ayrıca 100 yıl önce tüberküloz, grip, zatürre, difteri, vb. ölümcül hastalıkların bazıları tamamen ortadan kaldırıldı.

3-Sadece zenginler mi faydalanacak?

Bu yanlış bir düşünce. Herhangi bir dönüm noktası oluşturan yenilikte gördüğümüz gibi ilk başta muhtemelen en zenginler, daha uzun ve daha sağlıklı ömürlere sahip olmalarına izin veren tekniklere ilk erişebilenler olacaktır. Aslında, bazı gelişmeler ve tedaviler geniş bir kesime yayılana, büyük talep gelene kadar çok pahalı olacaktır. Arabalarla (ilk başta sadece en zenginlerin karşılayabileceği), televizyonla, cep telefonlarıyla ve son yüzyılların hemen hemen her yeniliklerine ilk olarak zenginlerin sahip olduğunu daha sonra buna halkın ulaşabildiğini ve yaygınlık kazandığını hatırlayın. Bu yüzden bu soruya cevabım hayır. Sadece zenginler daha uzun ve neredeyse sınırsız ömürlerden faydalanamazlar.

4-Sonsuza kadar yaşamak istiyor musunuz?

Cidden, bunu gerçekten düşündün mü? Birçok insan ilk başta sonsuza dek yaşamak istemediklerini, ölümün iyi olduğunu ve herkesin ölmesi gerektiğini, her zaman böyle olduğunu ve bunu kabul etmemiz gerektiğini söyleyen birçok insanla konuştum. Fakat eğer nesnel olarak (ve önemli, dini kısıtlamalar olmadan) gerçekten nesnel olarak düşünürseniz, ölmek istemezsiniz. Hepimiz insanların doğdukları, büyüdükleri ve öldükleri mevcut duruma göre şartlandık. Ve hepsi bu.

Ölüm iyidir, her zaman bu şekilde oldu, bu yüzden kabul etmeliyiz. Ama kimse gerçekten kabul etmek istemiyor. Yine, 3 ay içinde belirli bir ölüm veya kalp nakli arasında seçim yapabilirseniz, ölümü seçer misiniz? 80 yaşındaysanız, ölümü seçer misiniz? Ya 99 yaşındaysanız? Ya 199? Ya 999? Eminim, eğer seçebilirsen, ölüme karşı hayatı seçersin.

5- Ölümden daha büyük sorunlarımız var: İnsanlar Afrika’da açlıktan ölüyorlar!

Sürekli yeniden doğduğumuz bir oyunda değiliz ve ölümsüzlüğe odaklanmak, küresel açlık gibi diğer sorunlara yardımcı olamayacağınız anlamına gelmez. Aslında, ölüm sabitse, bu her insan için en büyük gelişme anlamına gelir. Buna ek olarak, “kısa vadeli” / mevcut sorunlara odaklanmak, bizi öngörülebilir gelecek ve kesinlikle karşılaşacağımız potansiyel zorluklar için hazırlıksız bırakacaktır.

Yani, hayır, diğer insanlar yetersiz beslenirken ölmemeye çalışan bencil değiliz. Ölüm hepimiz için tek ortak kaderdir, bu yüzden ölüme bir çözüm bulmak insan türleri için şimdiye kadarki en büyük başarı olacaktır.

6- Aşırı nüfus sorunsalı

İnsanların süresiz olarak yaşadığı ve hala çocukları olan, çocukları olan, çocukları olan vb. Aşırı nüfus sorunu olabilir. Ancak ölümü bu potansiyel sorunun çözümü olarak kabul etmek hiç de doğru değil. Aslında, dünyadaki ikinci ölüm nedeni olan kanseri tedavi edersek, nüfus da büyüyecektir ve bu durum kanseri tedavi etmeye çalışmamamız gerektiği anlamına gelmez.

Gıda sorunu aşırı nüfusun kritik konularından biridir ancak bu, teknolojik gelişmeyle birlikte kolayca düzeltilebilir. Daha verimli tarım tekniklerinden (sadece 100 yıl önce bugünkü tarımı karşılaştırın ve bundan sadece 20 yıl sonra nasıl olabileceğini hayal edin… veya 100), daha iyi enerji kaynaklarına, genetik olarak tasarlanmış ürünlere, sentetik ete, gıda yerine kullanılan ürünlere ve son olarak moleküler biyoteknolojiye…

Dünya’da rahat bir yaşam standardında kaç kişinin yaşayabileceği, teknolojik gelişmenin (ve kaynakların nasıl dağıtıldığının) bir fonksiyonudur (Nick Bostrom)

7-Sonsuza dek yaşlı olmak istemiyorum!

Transhümanistler için temel nokta, daha uzun (neredeyse sınırsız) sağlıklı yaşam sürelerinin elde edilebilmesidir. Hiç kimse bir hastane yatağında 150 gün olmak istemez bu durumda, hareket edemez, yemek yiyemez veya konuşamaz, bu nedenle öncül her zaman sağlıklı bir yaşamdır. Ray Kurzweil ve Terry Grossman’ın TRANSCEND kitaplarında söyledikleri gibi sağlıklı bir yaşam için aşılması gereken 3 köprü mevcuttur:

 • İlk köprü: Sağlıklı bir yaşam tarzı, iyi beslenme ve diyet, kaliteli uyku ve egzersiz bu durumda ikinci köprüye kolayca geçilebilir.
 • İkinci köprü, biyoteknoloji devrimi: Muhtemel tarih 2025 / 2030. Gen tedavisi, kök hücreler, moleküler rejenerasyon, hücrelerin, dokuların ve organların değiştirilmesi, terapötik klonlama vb. Bu ikinci köprü yaşlanma sürecinin dondurulması anlamına gelebilir.
 • Üçüncü köprü, nanoteknoloji devrimi: Muhtemel tarih 2045 sonrası. Nanorobotlar sürekli olarak ilgili tüm değişkenleri ölçerek, potansiyel sorunları tespit ederek ve bunları gerçek zamanlı olarak düzelterek veya daha derinlemesine tıbbi tedaviler için uyarı sinyalleri göndererek kan damarlarımızdan akacaktır. Bu tarihte, yaşlanma da tersine çevrilebilir.

8-Ölüm toplum ve insan türleri için iyidir

Bazı insanlar ölümün önlenebilir olması durumunda toplumun değişeceğini ve mevcut değerlerin artık geçerli olmayacağını söylüyor. Ve dinlerin (her zaman olduğu gibi) varlıklarını haklı çıkarmak için gerçekten zor zamanları olacaktır. Bu doğru, toplum kökten farklı olacak. Çok daha iyi olacak. Gelecekte bir insanüstü / insanlık dışı toplumun nasıl olacağını hayal etmek için yeterli bilgiye sahip değiliz, ancak kariyer, kişisel finans veya aile gibi kavramlar bugünden çok farklı olacak. Her durumda, kabul edilmiş mevcut sosyal değerlerin artık geçerli olmayacağını düşündürecek tek bir girdi yoktur.

9-Çok sıkıcı olacak

Bunun bir sorun olacağını düşünmüyorum. Sadece 50 yıl öncesine kıyasla bugünkü eğlence seçeneklerini hayal edin ve şimdi sanal gerçeklik, vücut sensörleri, yasal ilaçlar ve beyniniz sürekli İnternet’e bağlıyken geleceğin nasıl görünebileceğini hayal edin. Ayrıca, gerçekten hayattan sıkıldınız ve sadece her şeyi bitirmek istiyorsanız, her zaman yasal olarak intihar edebilir veya daha heyecan verici bir gelecek için kendinizi dondurabilirsiniz.

10-Transhümanizm bir din ya da modern bir kült değil mi?

Transhümanizmin din ile belirli benzerlikleri vardır: Amaç duygusu sunar, insanların şu andaki durumumuzdan daha iyi bir duruma ulaşabileceğini savunur, daha uzun (hatta sınırsız) ömürleri, sınırsız mutluluğu, üstün zekayı vb. Savunur. Ancak 3 ana fark vardır:

 • Transhümanizm, inanç ve ibadete değil, bilim ve teknolojiye dayanır: Geleneksel dini hareketlerin anahtarı hiçbir kanıt olmaksızın iman olsa da Transhümanizm bilimsel yönteme ve artan teknolojik ilerlemeye dayanır. Transhumanistler bazen belirli gelişmelerin mevcut durumunu abartmaya veya doğa tarafından tamamen öngörülemeyen icatlara / olaylara somut tarihler verme eğilimindedir, ancak bu, bu tür tahminlerin arkasındaki prensiplerin uygulanabilir olduğu anlamına gelmez.
 • Transhümanizm, bir yaşam sonrası cennetine değil, mevcut dünyaya odaklanır: Dinler geleneksel olarak, ebedi mutluluk, sınırsız mutluluk ve sıfır ıztırapların sabit olduğu gelecekteki bir yaşam sonrası cennetine dayanır, ancak bunun somut bir tanımını yapmazlar. Transhumanistler, bu durumun şu andaki ya da benzer formumuzda teknolojik ilerlemelerle elde edilebileceğini savunuyorlar (Sonsuz mutluluk, hapinness ve sıfır ıztırap ister misiniz? Tanrısal zeka ister misiniz? Beyninizi internete bağlayın.)
 • Transhümanizm’de dogmalar yoktur: Transhümanizm dünyanın daha çok bir vizyonu, somut dogmalar veya kuralların olmadığı ve tartışmanın her zaman teşvik edildiği bir düşünme çerçevesidir. Aksine, din genellikle takipçilerinin davranışları için üstün bir rehber görevi gören çok spesifik ve değişmez bir kurallar dizisine dayanır.
 • 11- Transhümanizm’e Yönelik Okunması Gereken Kitaplar

  • Ray Kurzweil, (The Singularity Is Near: When Humans Transcend Biolog).
  • Zoltan Istvan, (The Transhumanist Wager): Zengin bir milyarder transhümanist bir ülkeyi desteklemeye karar verene kadar transhümanistlerin fikirlerinin daha sosyal olarak kabul göreceği potansiyel bir senaryoyu gösteriyor.
  • Yuval Noah Harari’den (Homo Deus): Önceki kitaplardan daha popüler ve okunması daha kolay, geleceğin insan türlerinin evrimi için ne anlama gelebileceğinin harika bir özeti.
  • Marshall Brain’den (Manna Two Visions of Humanity’s Future): Robotların yavaş yavaş tüm insan işlerini üstlendiği bir senaryoyu gösteren kısa bir deneme.
  • Nobel ödüllü Elizabeth Blackburn ve Dr.Elissa Epel’in (Telomerler etkisi): Kitap telomerlerin ne olduğunu ve insan yaşamındaki anahtar rollerini ele alıyor.
  • (Transcend): Terry Grossman ve Ray Kurzweil tarafından “Sonsuza Kadar Yaşamak için Dokuz Adım” Sonsuza kadar yaşamak için bilim destekli dokuz adım planını içeriyor.

  12- Transhümanizm’e Yönelik Belgesel ve Filmler

  • Ölümsüzler (2014) : Belgesel, Bill Andrews ve Aubrey de Gray’in ölümüne çare bulma arayışlarını takip ediyor.
  • Transcendance (2014), Netflix’te var. Bir AI bilim insanının beyni internete yüklenir. Film, beyin-bilgisayar arayüzleri ve moleküler yazıcılar gibi radikal ilerlemelerin yaratıldığı ve toplumu devraldığı bir senaryoyu gösteriyor.
  • Fantastik Yolculuk (Fantastic voyage) (1966): Bir bilim adamı neredeyse suikaste kurban gitti. Onu kurtarmak için bir denizaltı mikroskobik boyuta küçültülür ve küçük bir ekiple kan dolaşımına enjekte edilir. Sorunlar neredeyse kan dolaşımına girer girmez ortaya çıkar.
  • Transhuman (2018) : 2018 yılında Transhumanist hareket hakkında bir belgesel yayınlanması bekleniyor. Şu anda bir Patreon kampanyası ile fon toplamaktadır.

  13- Transhümanizmin Önemli Şahsiyetleri

  Ray Kurzweil

  Yazar, bilgisayar bilimcisi, mucit ve fütürist, muhtemelen Transhumanist hareketin en önemli figürü, Tekillik yakın ve nasıl bir zihin yaratılacağı gibi çok sayıda kitabın yazarıdır. Kurzweil, ~ 2045 için tekilliği öngören ve kan damarlarımızda yüzen nanobotlar ve doğrudan beyin-bilgisayar arayüzü de dahil olmak üzere kısa vadeli geleceğe dair aşırı vizyonlara sahip iyimser fütüristtir. Transcendant belgeseli (2009) hayatına, tahminlerine ve dünyaya bakışına odaklanmıştır.

  Aubrey de Gray

  Bilgisayar Bilimcisi olarak eğitilen Aubrey de Gray, kendi çabalarını rejeneratif tıp ve yaşlanma sürecinin önlenmesine odaklanan kendi kendini yetiştirmiş bir biyolog. Ayrıca SENS’in (Mühendislik İhmal Edilebilir Yaşlanma Stratejileri) kurucusu ve Transhumanist hareketin en saygın figürlerinden biridir.

  Nick Bostrom

  Oxford Üniversitesi’nden İsveçli filozof Bostrom, insan ırkı için öngörülebilir bir süper istihbarat riskine ilişkin sayısız makale yazdı. Kendisi aynı zamanda en çok satan Superintelligence kitabının yazarıdır.

  Martine Rothblatt

  GeoStar CEO’su ve SiriusXM Uydu Radyosu’nun kurucusu olan Martine, sayısız transhümanist makalenin yazarı ve teknoloji ile inancı birleştirmeye çalışan ve Tanrı’nın teknolojik olduğunu savunan Terasem’in dini hareketinin kurucusudur.

  FM-2030

  Fereidoun M. Esfandiary; yazar, öğretmen, filozof, fütürist ve sporcuydu, 2030 yılında 100 yaşına gelme umudunu ve inancını kutlamak için yasal adını FM-2030 olarak değiştirmesiyle biliniyordu.

  Çeviri: Mert KÜÇÜKVARDAR

  Kaynak

  • Mdium.com /Transhumanism 101 — Everything you need to know about the world without death

  Related Posts

  Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

  İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

  Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

  Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

  Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

  Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

  Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

  Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

  Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

  UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

  Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir