Teknoloji Etkisi: Uslu Köpek İçin Kemikler!


Son ağaç kesildiğinde, son balık yakalandığında, son nehir de kirlendiğinde ancak o zaman paranın kazanamayacağının farkına varacağız.

John Holcroft ve Steve Cutts ‘ın çizimleriyle teknoloji etkisini kolayca ve şaşkınlık yaratan bir açıdan görebilirsiniz.

Met Daan

Doğa bilimlerindeki ilerlemenin bir sonucu olarak ortaya çıkan teknoloji, sosyal bilimler tarafından sürekli açıklanmaya çalışılmıştır. Bugün de durum farklı değildir. Yeni teknolojilerin getirdiği bağımlılık ve yabancılaşma, gücel araştırmanların popüler yönünü oluşturmaktadır. Bununla birlikte portre sanatı, insanın durumunu, karmaşıklıklarını, mümkün olan en doğru ve en içsel biçimde tasvir eden bir sanattır. John Holcroft ve Steve Cutts, teknoloji tarafından getirilen yönelim ve yabancılaşmayla ilgili çarpıcı resimler sunan iki İngiliz sanatçıdır.

John Holcroft, İngiltere merkezli Financial Times, BBC, Reader’s Digest, Economist ve New York Times gibi son 20 yılda dünyanın en büyük isimleriyle çalıştı. Simpsons dizisinin belirli bölümleri ve Moby için bir müzik videosu oluşturmuş olan Steve Cutts ise Londra merkezli olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Cutts, yaptığı çalışmalarda, çağdaş aşırılıklarla alay etmek üzerine yoğunlaşmış, 1930 ve 1940’lı yılların animasyonlarından modern çizgi romanlara kadar çeşitli çalışmalarda rol almıştır.

 • İnternet yorumlarının laneti
 • Steve Cutts’in bu illüstrasyonu, internetin gazabının ne kadar korkutucu olduğunu tasvir ediyor: Bir kişi umutsuzca bir çıkıntının üstünde duruyor, çevrimiçi geri bildirimden birinin korktuğu bir metafor gibi birey canavar çukuruna düşmekten korkuyor.

  2. Edebiyatın sonu

  John Holcroft, tabut şeklinde bir kitap oluşturarak edebiyatın sonunu tasvir ediyor. Bu resimdeki dahi dokunuş, tabutu kapatan sosyal medya çivileridir.

  3. iSpider

  Bunda yazı, bilgi mevcut değil. Ancak “Alien” filminde yer alan uzaylı figürlerini andırıyor. Ona gönderme yapıyor olabilir.

  4.Kayıp giden yaşam

  John Holcroft’tan bir başka görsel daha… Burada mevcut dünya durumunun mükemmel bir gösterimi mevcuttur. Holcroft, iklim değişikliği, kirlilik ve kaynakların tükenmesi gibi konulara değinmektedir. Modern toplumda, endişe haline gelen doğanın tahribi, doğanın parmaklarımızın çatlaklarından geçip gitmesine göndermede bulunan bir çalışma.

  5. Pokemon GO ile uçurumun içine doğru yolculuk

  6. Bu bir sıradan elma mı yoksa Apple mı?

  7.Fare yarışı

   

  8.Jetonlu adam

  9.Uslu bir köpek için kemikler

  10.Gökyüzüne doğru mu? Yoksa pembe kurdele ile aşağıya mı?

  11. Potansiyel yaşam çeşitliliği üzerine

  12- Cesur yeni bir dünya

  13-Modern ebeveynlik ve eğitim

  14- Çevrimdışında hayat yok mu?

  15- Modern yaşam konsantresi

  16- Kazanma, tüketme ve ölüm

  17- Barkod mu yoksa hapishane üniforması mı?

  18- Güncel yaşam üzerine

  19- İnternet her yerde

  20- Hepsi bir arada: Yöndeşme

  21- Gerçek mi yoksa sanal bir havuz mu?

  22- Modern zamanın zombileri

  23- Son ayakta kalan

  Cutts, “Son ağaç kesildiğinde, son balık yakalandığında, son nehir kirlendiğinde ancak o zaman paranın yenmeyeceğinin farkına varacağız” sözleriyle ünlü çarpıcı illüstrasyon sunumu yapar.

  Çeviri: Mert Küçükvardar

  Kaynak: http://www.metdaan.com/illustrations-society-technology/16.11.2017

  Related Posts

  Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

  İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

  Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

  Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

  Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

  Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

  Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

  Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

  Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

  UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

  Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir