Teknoloji Dili ve Çeviri Hataları: Hesaplamalı Düşünme


Computer sözcüğü, Türkçeye bilgisayar diye çevrilmiştir. Birçoklarına göre şık, yerinde ve güzel bir çeviri olsa da estetik görüş ziyadesiyle özneldir ve gerçeği yansıtmaz. Basit nedenlerini şöyle açıklayayım:

Computer sözcüğü, compute (hesaplamak) sözcüğünden türetilmiştir. Türkçe bilgisayar sözcüğündeki bilgi saymak, İngilizce sözcükteki hesap yapmak (hesaplamak) anlamını karşılamaktan çok çok uzaktır. Comput-er sözcüğündeki -er eki, “hesap yapmayı, hesaplayıcı haline getirir. Böylece sözcük, hesap yapan aktif bir ajan niteliği kazanır. Başka bir ifade ile hesaplayıcıda hesap yapma fiilini gerçekleştiren bir özne statüsü vardır.

Bilgisayar sözcüğünden yapay zekalı otomatları türetmek görece daha zordur. Daha çok para saymak, nesneleri saymak, sayıları saymak gibi, var olan şeyleri sunmak anlamı anlaşılır. Bilgisayar;  içinde var olan bilgileri, bir sayman gibi, kendinden bir şey katmadan, sayıp duran şey olur.

Çevirideki sorun bununla sınırlı olmamakla birlikte birçok soruna yol açan temel kusurdur. Çevirmek katleder, bunu biliyoruz. Fakat bu, seri katile dönüşmüş durumda.

Yaklaşık üç yıldır, hesaplamalı düşünme yeteneği ile ilgili düzensiz okumalar yapıyorum. Konu düşünme becerilerine bir yenisini eklemeyi önerdiğinden psikoloji, felsefe ve uzman sistemler için ziyadesiyle önemli. Konuyu felsefi açıdan araştırması için doktora yapan bir arkadaşıma önerdim.  Konuyla ilgili İngilizce eserlerin tümünde “computational thinking” olarak geçen kavramın bazı çevirileri fazlasıyla özensiz. Hatta editör ve hakem incelemelerinden geçmiş bazı eserlerde bile şöyle çeviriler ile karşılaşıyorsunuz:

  • bilgisayarca düşünme yeteneği
  • bilgi-işlemsel düşünme yeteneği
  • bilişimsel düşünme
  • algoritmik düşünme
  • hesaplamalı düşünce

Computation sözcüğü, Türkçede tam olarak hesaplama anlamına gelir. Computation-al sözcüğü ise motomot çeviride hesaplama-sal olarak karşımıza çıkar. Türkçedeki sal, -sel ekleri Fransızcadan geçtiği için bazı Türkçe sözcüklere uyum sağlar fakat yabancı sözcüklerin Türkçe çevirilerinin çoğunun sonuna konulması, gramatik açıdan doğru görünse bile fonetik ve semantik açıdan büyük oranda hata verir, şık durmaz. Örneğin; düşünsel, fikirsel, göksel gibi sözcüklerde kulağı tırmalamaz. Fakat hesaplama-sal ne fonetik ne de semantik açıdan ekonomi sağlar.

Computational sözcüğünün tam, güzel ve keyifli karşılığı ‘hesaplamalı’dır. Computational thinking = hesaplamalı düşünme.

Çeviride Diğer Kriterler

Şimdi yapılan çevirileri, ilave iki kriter ile test edelim: İlk olarak ters çeviri yapalım, sözcüğün çevirisi olarak önerilen Türkçe ifadeleri, tekrar İngilizce’ye çevirelim. Çevirinin en eğlenceli kısmı burası!

  • Bilgisayarca düşünme = Computerian thinking ya da computerlike thinking
  • Bilgi-işlemsel düşünme = information-processive thinking
  • Bilişimsel düşünme = informational thinking ya da informatical thinking
  • Algoritmik düşünme = algorithmic thinking

Türkçe çeviriyi, baştaki kaynak dile ya da başka bir hedef dile çevirirken sorun yaşandığı çok açık. Çevirilerin hiçbirinde kaynak dildeki computational sözcüğü yakalanabilmiş değil. İkinci olarak dil ekonomisi açısından en az sözcükle ifade edelim. Hedef dildeki sözcük sayısı, kaynak dildekinden fazla olmamalı. Bilgi-işlemsel düşünme, iki kelimelik computational thinking ile eşleşmez. Burada düşünme ve düşünce sözcüklerinin hem çevirisi hem de Türkçe kullanımları sorunludur. Düşünme = thinking bir fiildir, iş yapmayı ifade eder; düşünce = idea ise düşünme fiili sonunda ortaya çıkan üründür.

Çeviri Sorunlarının Bilinen Bazı Nedenleri

Teknik konulardaki çeviri sorunu ile sık karşılaşmamızın birkaç anlaşılabilir nedeni var. Birincisi, dilbilim ve çeviri çalışmalarının felsefeyle yakın ilgisinin unutulmasıdır. Dil, toplumsal bir olgu ve mühendisler onu teknik yönüyle ele alıp tekniğe indirgiyorlar. Bilgisayar tabanlı veya bilgisayar destekli çeviri logaritmalarında karşılaştığımız ve henüz aşılamamış sorunların önemli bir kısmı bu teknik paradigmadan kaynaklanıyor.

İkincisi şudur: Sosyal bilimciler, alan uzmanlığını kazanmak ve sürdürmek için teknik bilgiyi değersiz görür. Bu da onların teknoloji, fizik ve biyoloji gibi popüler bilim alanlarına dayalı sosyo-teknik olguları gözden kaçırmalarına yol açar.

Üçüncüsü ise araştırmacıların, terminolojik dil kullanma becerilerinin yetersizliğidir. Computational thinking kavramı, Türkçe bilim literatürüne 2015 yılında hesaplamalı düşünme olarak zaten kazandırılmıştı. Genç bilim insanları, önceden oluşturulan zemin üzerinde devam etmenin bilimsel ilerleme için önemini takdir etmekten uzak görünüyorlar. Bu sorunun ucu çok daha temel ve geniş bir alana, bilim felsefesi ve öğretimiyle ilgili derin bir uzlaşmazlık alanına çıkıyor.

Tartışmalar gösteriyor ki hesaplamalı düşünme becerisinin Türkçe literatürdeki ortak kullanımı için birkaç temel eserin yayınlanmasını beklemek gerekecek.

Şevki Işıklı

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir