Sosyal Medya Depresyon ve Yalnızlığı Artırıyor!


Facebook, Snapchat ve Instagram kişisel sağlığınızı tehdit ediyor olabilir. Çoklu platformların kullanımını inceleyen ilk deneysel çalışma, sosyal medyada geçirilen zaman ile depresyon ve yalnızlık arasında nedensel bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Teknoloji bağımlılığında, depresyon ve yalnızlık konusu yıllarca konuşuldu ancak nedensel bir bağlantı kurulması yönünde zorluk yaşanıyordu. Pennsylvania Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada, ilk kez deneysel verilere dayanan sonuçlara ulaşıldı. Bu çalışmaya göre Facebook, Snapchat ve Instragram gibi sosyal medya uygulamaları insanların refahını azaltıyor.

Konu hakkında yapılmış mevcut çalışmalar çok az da olsa, araştırmacı psikolog Melissa G. Hunt’ın  sosyal medya, depresyon ve yalnızlık konusundaki nedensel bağıntıları içeren çalışması “Journal of Social and Clinical Psychology”’de yayınlandı. Araştırmada sosyal medya kullanımının, kullanıcıların refahına zarar verdiğini ve katılımcıları gerçek yaşamda zor durumlara soktuğuna yönelik bulgulara ulaşılmaya başlandı. Deneysel bir çalışma yürüten Hunt, birkaç haftalık süre zarfında 143 üniversite öğrencisinin ruh halini 7 farklı boyutta inceledi.

Çalışmaya katılan denekler iki gruba ayrıldı. İlk grubun çalışma boyunca sosyal medyayı sürekli kullanmasına izin verilirken, ikinci grubun ise günde sadece 10 dakika boyunca sosyal medya kullanmasına izin verildi. Çalışma boyunca araştırmacılar katılımcıların kullandığı elektronik cihazlara ait verileri, düzenli bir biçimde takip etti.

Sosyal Medya Kullanımı Depresyon ve Yalnızlıkla İlintili Çıktı

Elde edilen veriler ölçüsünde Hunt, katılımcıların kaybolan korku, kaygı, depresyon, yalnızlık gibi yedi farklı ruhsal durumla bağlantısını inceledi. Çalışmanın sonucunda, sosyal medyayla daha az vakit geçiren ikinci grubun depresyon ve yalnızlık hislerinde klinik olarak düşüş yaşandığı, sosyal medyayı her gün sınırsız şekilde kullanmasına izin verilen ilk grupta ise oranların arttığı gözlemlendi. Hunt konuyla ilgili, üç hafta boyunca sosyal medya kullanımın az olduğu grupta depresyon ve yalnızlık bakımından ciddi derecede düşüş görüldüğünün altını özellikle çizdi.

Sosyal Medyanın İnsanları Yalnızlaştırması İronik

Araştırmanın sonuçları üzerine değerlendirmelerde bulunan Melissa Hunt, sosyal medya kullanımının azaltılmasının insanların kendini daha az yalnız hissetmesine olanak sağlamasının ironik olduğunu vurguluyor. Fakat daha derine inildiğinde bulguların mantıklı olduğunu ifade ederken, sosyal medyadaki mevcut paylaşımların büyük bir kısmının, bir sosyal ihtiyacı karşılamaya ve karşılaştırmaya yönelik olduğunu dile getiriyor. Başka insanların hayatlarına bakıldığında (özellikle de Instagram’da) herkesin hayatının sizinkilerden daha iyi olduğuna yönelik sonuçlara varmanın olası olduğunu düşünüyor.

Sonuç olarak bu özel çalışma sadece Facebook, Instagram ve Snapchat programlarına odaklandığından dolayı diğer sosyal medya platformlarına geniş kapsamlı olarak uygulanıp uygulanamayacağı net değil. Hunt, bulguların diğer yaş grupları için farklı ortamlarda değişebileceği konusunda endişe duyuyor.

 

 

  

Yazar: Melissa G. Hunt

Çeviri: Mert Küçükvardar

 

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181108164316.htm

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir