Sizi Şok Edecek Hızlı Gelişen 5 Teknoloji Trendi


Yeni teknolojiler fırtına gibi dünyayı ele geçiyorlar. Yanlış ellerde her şeyimizi yok eden en büyük düşmanımız olabilirler. Bu teknolojiler, zaman içinde düzenlenmezlerse eğer hepsi birer kitle imha silahına dönüşecekler. İşte devasa yok etme potansiyeline sahip beş korkunç teknoloji…

Dünyanın dört bir yanında hayatın teknoloji olmadan duygusuz olacağı bir dünyada yaşıyoruz. Yeni ve gelişmekte olan teknolojilerin sürekli olarak bize getirdiği avantajlardan ve kolaylıklardan yararlanıyoruz. Bu teknolojilerin günlük yaşamlarımızda hayat, süreçler ve ilerlememiz üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Ancak tüm bunları söyledikten sonra, bu yeni ortaya çıkan teknolojilerin her şeyi yok etme potansiyeline sahip olduğunu hiç hayal ettiniz mi? Bu teknolojilerin olası olumsuz etkileri ve olası yanlış kullanımları tehlikeli olabilir: Çok çok tehlikeli!

“Teknoloji faydalı bir köle, tehlikleli bir efendidir.”  Christian Lous Lange

Aşağıda, geleceğin en tehditkar teknoloji trendlerinden beşi listelenmiştir.

Drone Filoları

“Drone Filosu”nun ne olduğunu biliyor musunuz? Net olmak gerekirse Drone sürüleri, yüksek sınıf toplarla donatılmış insansız platformlar veya nesneler filosudur; gelecekte belli hedeflere ulaşmak için kullanılacaktır. Buradaki tehdit, dronların birbirleriyle iletişimine dayanarak davranışlarını kökten değiştirebilecekleri gerçeği.

Drone Swarms (filoları), kitlesel arama kurtarma misyonuna ihtiyaç duyulduğunda büyük bir potansiyel taşısalar da tahrip gücü yüksek kitle imha silahlarıyla donatılmış bu gelişmiş makinelerin otonom “düşünebilme” potansiyelleri onları bize karşı top mermisine dönüştürebilir. Drone filolarının olumsuz potansiyelleri henüz düşünülmese de askeri istihbaratlar eninde sonunda bu dronları savaş ve saldırı amacıyla gelecekte konuşlandıracaklar.

Casus Akıllı Ev Cihazları

Bu yılbaşında bir akıllı hoparlör mü satın almak mı istiyorsunuz? Bence tekrar düşünün! Akıllı ev cihazlarının sorgularınıza nasıl yanıt verdiğini hiç düşündünüz mü? Ne tür bir algoritma kullanıyorlar? Akıllı ev cihazları, size daha iyi hizmet verebilmek için davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı dinler ve sizi takip eder. Evinize internet bağlantılı akıllı ev cihazı soktuğunuzda evinizin içinde bir casus soktuğunuzu anlamak önemlidir.

Şimdi, bu akıllı cihazlar sizden ve evinizden hangi verileri toplayacak dersiniz? Çoğunlukla, bu casus ev aygıtları, video akış platformlarında izleme geçmişiniz, ev adresiniz, eve gitmek için hangi güzergahı izlediğiniz ve ayrıca genellikle eve ne zaman döndüğünüz gibi rutin bilgilerinizi toplar. Yaaa! Bu hiç hoş değil.

Bir teknoloji meraklısı olarak bu teknolojik gelişmelerin hayatımızı çok daha rahat hale getirdiğine ben de katılıyorum. Fakat aynı teknolojinin kötüye amaçlarla da kullanılabileceğini anlamak çok önemlidir!

Akıllı ev cihazlarınızın “Ok Google!” gibi bir kelimeyle veya bu tür bir şeyle çalıştığından eminim ancak cihazınızın, uyandırma kelimesini başka bir kelime gibi yorumlamasının mümkün olduğunu düşünmüyor musunuz? Büyük olasılıkla sahip olmasını istemediğiniz verileri toplamaya başlayacaktır. Akıllı TV’ler veya yardımcı akıllı ev aletleri, kişisel bilgilerinizin kötüye kullanılması için giriş noktası olabilir.

Gözetim İçin Yüz Tanıma

Yüz tanımanın araçsal teknolojilerden biri olduğunu ve çeşitli sektörlerdeki şirketler tarafından benimsendiğini inkar edemeyiz. Ancak bunun gözetim amaçlı kullanılabileceğini biliyor musunuz? Bu yüksek teknolojiler, kötü amaçları olan ve yüz tanıma sistemlerinin işlevlerinden anlayan biriyle birlikte  için yol açabileceği kasvetli olasılıkları hayal edin. Kim bilir, belki trend mobil uygulamalar ile akıllı telefonunuz sizi takip ediyordur! Bu teknolojiler, bu dünyayı yaşamak için daha iyi bir yer haline getirmeyi amaçlıyor tabi ki bunun tam tersi olmadığından emin olduğumuz sürece.

YZ Klonlama

Yapay zeka için ne düşünüyorsunuz? YZ’nin React kullanılarak geliştirilebileceğini biliyor musunuz? YZ klonlamanın ne olduğunu biliyor musunuz?

YZ klonlama, zaten var olan görüntüleri, sesleri ve videoları manipüle etmeyi mümkün kılan derin öğrenme algoritmaları içerir. Yapay teknoloji kuşkusuz bu dönemin en çok gelecek vaat eden teknolojilerinden biridir! Bununla birlikte mevcut hareketsiz görüntüleri ve videoları klonlayabileceği ve onları birçok dikey alanda imha veya yanlış kanıt olarak manipüle edebileceği düşüncesi, kesinlikle dahil olmak istemediğimiz bir şeydir. Bugün, yapay bir “siz” yaratmak zor ya da ileriye dönük bir şey değildir. Klonun gerçek mi sahte mi olduğunu bulmak zordur!

Yapay zeka klonlaması, sahtekarlık veya dolandırıcılık amacıyla video üretmek için çok fazla ham veriye ihtiyaç duymaz. Bunun hakkında düşün, derim. İnternet üzerinden milyonlarca resim ve video paylaşıldı. Yapay zeka klonlama riskine açık olduğunuzu hesaba katsanız gerçekten iyi olur!

Akıllı Toz Teknolojisi: Akıllı Parçacıklar

Akıllı toz cihazları, kum tanesi şeklinde ve boyutunda küçük kablosuz cihazlardır ki bu da onları kesinlikle izlenemez hale getirir. Bu cihazlar sensörler ve kameralarla kolaylaştırılmıştır ve kesinlikle istediğiniz her şeyi kaydetme potansiyeline sahiptir!

Teknoloji ve getirdiği faydalar, hayal gücünün ötesinde bir devrimdir. Tıp ve askeriye, akıllı toz cihazlarının en büyük kullanım alanlarıdır. Ancak bu cihazlar yanlış ellerde ise ne olur, bunu bir düşünün!

Ülke çıkarını korumak için sınır ötesi düşmanların izini takip etmek bu teknolojilerinin bir artısı olarak sayılabilir. Ancak aynı zamanda, yanlış ellerde verildiğinde, bu cihazlar evlerinizin içine girme potansiyeline sahiptir ve gizliliğinizi tamamen ortadan kaldırırlar!

Ölümcül Otonom Robotlar

Evet, gerçek hayattaki otonom yok ediciler hakkında konuşuyorum! 5’ten fazla ülkenin savaşmak için onları kullanmak amacıyla otonom robotlar geliştirmeye çalıştığını biliyor musunuz? Bunun kulağa hoş geldiğinden eminim ama o kadar havalı mı, bunu düşünmek lazım.

Bu ölümcül robotların yanlış ellere geçmeyeceği konusunda kim sorumlu olacak? Teknolojiyi doğru yönde kanalize etmek önemlidir. Robotik süreç otomasyonunun 2020’de işletmeler üzerinde büyük bir olumlu etkisi olması bekleniyor ancak sadece etik olarak kullanıldığında.

Bu teknolojiler geliştirildikten sonra, tıpkı dünyadaki her şey gibi satışa sunulacaklar. Milyonlarca dolar satacağı açık olsa da mesele şu ki SATILABİLİRLER! Ve yakın zaman içinde düzenlenmezlerse eğer hepsi birer kitle imha silahına dönüşecek.

Amazon ve Microsoft gibi teknoloji devleri zaten bu tür yok edici robotların prototiplerini çoktan ürettiler! Evet, hepimiz hayatı kolaylaştırmak için makineler kullanıyoruz ve onlar yüzünden incinmemizin henüz tek yolu bir kaza! Bu akıllı robotlarda durum ise biraz farklı. Bu robotlara “öldürme” veya “zarar verme” talimatları verilir. Peki, ya bu robotlar saldırıya uğrarsa? Her türlü teknoloji hacklenebilir, öyle değil mi?

Yeni ve gelişmekte olan teknolojileri kullanmanın daha akıllıca bir yolunu bulmak o kadar da zor değil.

Teknoloji hayatı kolaylaştırmak içindir ancak bu teknolojilerin sadece iyi amaçlı kullanılmasını garanti altına almanın bir yolunu bulmak zorundayız.  Teknolojinin tehlikeli kötüye kullanımı durmalı, üstelik hemen şimdi!

Neil Postman bir keresinde şöyle demişti:

Teknolojinin etkileri her zaman öngörülemez. Ancak bunlar her zaman önlenemez değildir.

 

Yazan: Scarlett Rose

Çeviren: Şevki IŞIKLI

Kaynak:https://towardsdatascience.com/5-horrifying-emerging-technology-trends-that-will-shake-you-c7150c1f7eac

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir