Robotların Hissetmesini Sağlayacak Yapay Cilt


Robotlar, şimdiye kadar uzak tutulan insan hislerinden birini kazanmaya bir adım daha yaklaşıyor: Dokunmak.

Bilim insanları geçen ay robotların fiziksel teması hissetmelerini ve bunlara cevap verebilmeyi sağlayan yapay bir cilt ortaya koymuştu.

Uluslararası Robotik Federasyonu tarafından yayınlanan bir rapora göre 2017 yılında, dünya çapındaki üreticiler 10.000 çalışan için yaklaşık 85 endüstriyel robot kullandılar. Aynı rapor, küresel endüstriyel robot arzının 2021 yılına kadar yılda %14 oranında büyümesini öngörüyordu. Ancak robotlar etli meslektaşları ile daha yakından çalışmaya başlarsa güvenli bir şekilde nasıl etkileşime girecekleri bir endişe konusu.

Münih Teknik Üniversitesi’ndeki ekibi ile özel bir cilt geliştiren Profesör Gordon Cheng, CNN Business’a “Şu anda, robotların hiçbir dokunuş hissi yok” dedi.

Robotlar, bir insana ciddi şekilde zarar verebilecek güçler uygulayabilir, bu nedenle işverenlerin çevrelerinin bilincinde olmaları ve insanların etrafında dolaşmalarını sağlamaları gerekir. İtalyan Teknoloji Enstitüsü’nün robot uzmanı Chiara Bartolozzi, “Dokunma, görünmeyen engellerle teması tespit ederek nesnelere, insanlara ve robotun kendisine zarar vermeden bir görevi başarmak için doğru gücü uygulama imkânı vererek güvenli robot çalışmasına olanak tanıyor” dedi.

Bu özel cilt sadece insanlar ve robotlar arasında iş birliğini daha güvenli kılmakla kalmayıp, bakıcı, sağlık çalışanı ve refakatçi olarak robotların geleceğini de mümkün kılabilir.

İnsan cildini taklit etmek

Araştırmacılar sentetik cildi geliştirmeye insanları incelemekle başladı.

Her insan vücudunda olup bitenleri kaydeden ve beyne sinyal gönderen yaklaşık 5 milyon cilt reseptörüne sahip. Ancak beyin, her birinden bilgileri aynı anda sindiremez. Bunun yerine, sinir sistemi yeni duyumları önceliklendirir.

Bunu taklit eden ekip, sıcaklık, hızlanma, yakınlık ve basıncı algılayabilen omuzdan tırnağa 13.000’den fazla sensörle insan boyutlu bir otonom robotu (H-1 olarak bilinir) kapladı. Cheng, “Bu faktörler insanlarda hissetmek için temeldir … insan ve insan arasındaki etkileşimi çok güvenli kılan şeylerdir” diyor. Ekip şu anda toplu olarak üretilebilecek daha küçük sensör hücreleri oluşturmak için çalışıyor. Bazı bilim insanları ölçeklenebilirliğine kuşkuyla bakıyorlar çünkü her sensörün yüksek maliyeti ve kırılganlığı seri üretim için büyük bir engel.

Bilim insanları yıllardır hem robotlar hem de insanlar için dokunsal hissi sağlayan teknolojiyi geliştirmek için çabalıyorlar. Geçen hafta, Northwestern Üniversitesi’ndeki bir ekip, Skype çağrısı gibi sanal deneyimlere dokunabilecek, kablosuz ve pilsiz bir akıllı cilt ortaya çıkardı.

Cheng, daha önce robotik bir dokunuş hissi yaratma girişimlerini engelleyen bir zorluğun üstesinden gelmiştir. Birçoğu, tüm yapay cilt hücrelerinden gelen sinyalleri işlemek için geniş bilgi işlem gücüne güveniyordu. Bu, sistemin verilerle aşırı yüklenmediği ve bu şekilde insan sinir sistemi gibi davranması anlamına gelir. Örneğin, ilk giydiğimizde eldivenleri hissederiz fakat sonunda bedenlerimiz onları görmezden gelmeyi öğrenir.

Gelecekteki meslektaşlar veya bakıcılar

Bu özellikler, robotların çevrelerini daha hassas bir şekilde algılayıp insanlarla etkileşimde bulunmalarını, kazaları öngörmelerini ve önlenmelerini sağlayabilir. Robotik Endüstriler Birliği Başkan Yardımcısı Bob Doyle, “Bunun gibi teknolojiler, robotların bakım veren meslekler gibi insanlarla daha yakın çalışabileceği fırsatların önünü açabilir” diyor. “Birinin yataktan kalkmasına ya da evin etrafında onlara yardım etmesine yardımcı olabilirler” diye ekliyor.

Bununla birlikte Doyle, bu teknolojilerin sahadaki fiili uygulamadan hala çok uzak olduğunu ve insanların güvenliğini sağlamanın öncelikli olacağını da kabul ediyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: cnn.com

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir