Resimlerle 2019’un En İyi Bilim Görüntüleri


2019 insanlığın bir kara deliğin ilk görüntüsünü yakaladığı yıl olarak hatırlanacak. Bu yıl ayrıca, Dünya’nın en küçük canlılarının bazılarının ve değişen ikliminin uğursuz işaretlerinin taze manzarasını da beraberinde getirdi. İşte Nature haber ekibinin dikkatini çeken bilim ve doğal dünyadan en çarpıcı görüntüler.

 

Akışına bırak

Fransız araştırmacılar, dolaşım ağlarındaki kan akışlarını taklit etmek için silikon gofret içinde mikroakışkan odalarının labirentini oydu. Fransa, Montpellier Üniversitesi’nden Biyofizikçi Benoît Charlot, taramalı elektron mikroskobu kullanarak bu görüntüyü yakaladı.

Hücre çemberi

Bu dairedeki her küçük nokta, rhesus makak maymunlarından yaklaşık 100.000 hücreden birini temsil ediyor. Benzer özelliklere sahip hücreler bir araya toplanır ve her renk, timüs, lenf düğümleri (mavi) ve kemik iliği (kırmızı) gibi farklı dokuları temsil eder.

Küçük trompetler

Stensörler – veya trompet hayvancıkları – tek hücreli tatlı su protozoa grubudur. Bu görüntü, 2019 Nikon Küçük Dünya Fotoğraf Mikrografisi Yarışmasında ikincilik ödülü kazandı ve Ashburn, Virginia’daki Howard Hughes Tıp Enstitüsü Janelia Araştırma Kampüsü’ndeki araştırmacı Igor Siwanowicz tarafından 40 kat büyütüldü.

İnce buzun üstünde

Doğu Grönland’daki deniz buzunun bu havadan görünüşü bir drone kullanan fotoğrafçı Florian Ledoux tarafından çekildi. Düşük seviyelerde kışın kar örtüsü, ilkbaharda sıcak hava dalgaları ve güneşli bir yaz, Grönland’ın buz tabakasının 2019’da önemli ölçüde erimesine sebep oldu.

Tekrar birleşen arkadaşlar

Astronot Christina Koch, NASA meslektaşı Jessica Meir’i taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaklaşan Soyuz uzay aracının bu fotoğrafını çekti. 18 Ekim’de parite ISS’deki hatalı bir batarya ünitesini tamir etmek için tarihin ilk kadın uzay yürüyüşünü yapmıştı.

Kabuğun Dışında

Bir kaplumbağa embriyosunun bu floresan gösterimi 2019 Nikon Küçük Dünya Mikroskoplu Fotoğraf Çekme Yarışması’nın birincisi oldu. Mikroskopi uzmanları Teresa Zgoda ve Teresa Kugler bir araya geldi ve yaklaşık 2,5 santim uzunluğundaki embriyonun yüzlerce stereomikroskop görüntüsünü istiflediler.

İyi titreşimler

Bu sahte renkli görüntü süpersonik ABD T-38 Talon uçağından çıkan şok dalgalarını gösteriyor ve yukarıdaki uçaktan deneysel bir teknik kullanarak NASA personeli tarafından çekildi. İnsanların sonik patlamaları duymalarına neden olan hava basıncındaki hızlı değişiklikleri gösteriyor. Veriler, havacılık mühendislerinin daha sessiz süpersonik uçaklar tasarlamalarına yardımcı olacak.

Cesur biri

Petronella Chigumbura, Akaşinga’nın bir üyesi veya kadın kaçak avlanma karşıtı birliğinin cesurlarından. Zimbabwe’nin fil kaçakçılığının yaygın olduğu Zambezi Vadisi’ndeki Phundundu Doğal Yaşam Bölgesinde devriye geziyorlar.

Evde kimse var mı?

Suudi Arabistan açıklarında bir balık Kızıldeniz’de ağartılmış deniz anemonlarını keşfediyor.

Mercanlar gibi, anemonlar, okyanuslar çok ısındığında bozulan algler ile simbiyotik ilişkiler kurarak anemonun algleri dışarı atmasına ve renksiz hale gelmesine sebep oluyor.

Wee dram

Bu ağ benzeri mikro yapı 1 mikrolitre seyreltilmiş burbon viski damlasını buharlaştırdıktan sonra geride kalan yağlardan yapılmış. Yağlar, yüksek mukavemetli alkollerde çözünür fakat su eklendiğinde bulanıklaşır.

 

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: nature.com

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir