Pompei’den Kalan 13 Ürkütücü Ceset


Pompei şehri ve sakinleri, tam olarak MS 79’un bir yaz gününde oldukları gibi kaldılar ve bin yıldan fazla bir süredir kül katmanları altında zamanla dondular. Bu haberdeki ürkütücü fotograflar ise neredeyse bin 800 yıl sonra yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan cesetere ait.

Pompeii kazıları 18. yüzyılda Bourbon Kralı için saray inşa eden inşaatçıların kazı yaparken kayıp şehri keşfetmeleriyle tesadüfen başladı. Pompei’nin uzun zaman sonra keşfedilmiş trajik ve ibretlik hikayesi oldukça kısadır:

Romalılar her yıl 23 Ağustos’ta ateş tanrılarını kutsarlardı. Pompei halkı MS 79 yılında, Ateş ve Yanardağ Tanrısı Vulcan’ın bayram gününü, her zaman yaptıkları gibi şenlik ateşleri ve festivallerle, dağlardaki demirhanesinde çalışan Smith tanrısının lehine kazanmayı umut ederek kutluyorlardı. Bugünkü volkan kelimesi, bu Roma tanrısının adından üretilmiştir. Ve ne yazık ki o gün, Tanrı Vulcan’a ibade eden insanlar Avrupa’nın en ölümcül kurbanlarından biri olmak üzere olduklarını bilmiyorlardı.

Vezüv Yanardağı patladı

Vezüv’ün patlaması 24 Ağustos’ta başladı ve ertesi güne kadar devam etti. Kaçmak yerine, oldukları yerde kalmaya karar veren Pompeii ve yakındaki Herculaneum sakinleri, kül ve zehirli gazların patlayarak şehir duvarları üzerine doğru saatte 170 km hızla ilerleyerek geçtiği yerde yaşayan her şeyi öldürdüğünde, trajik sonları ile tanışmış oldular.

Vezüv’den çıkan küller, yüksek binalar haricinde her şeyi yok eden enkaz tabakalarıyla tamamen kaplanana kadar, şehirlerin üzerine yağmaya devam etti. Tuhaf olan ise patlamanın Pompeii ve Herculaneum’u yok etmesine rağmen, aynı zamanda yüksek binaları mükemmel şekilde muhafaza etmesiydi.

Bu şehirler ve sakinleri, tam olarak MS 79’un bir yaz gününde oldukları gibi kaldılar ve 1000 yıldan fazla bir süredir kül katmanları altında zamanla dondular.

Kayıp şehirler, yüzyıllardır rahatsız edilmeden uzanarak mükemmele yakın durumda kalan sağlam eserler hazinesi kazandırarak, arkeologların hayallerinin gerçekleştiğini kanıtladı. Şehrin yapısı ve duvar yazılarının halen korunmasıyla kalmadı, aynı zamanda Pompeii ve Herculaneum’da yapılan kazılar gerçekten eşsiz arkeolojik bir servet sundu: Modern Romalılar.

Bedenler kül tabakasıyla kaplandı

Vezüv, Pompeii’nin cesetleri yüzyıllar boyunca kireçlenmiş, vücutları etrafında bir tür koruyucu kabuk oluşturan ince kül tabakasıyla kaplandı. Bu cesetlerin deri ve dokuları zamanla çürüdüğünden kurbanların en son anlarındaki tam şeklin etrafındaki kül tabakasında boşluklar bıraktılar:

Yazan: Hatice ÇETİN

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir