Oyun Bağımlılığı Artık Resmen Hastalık


Dünya Sağlık Örgütü, uzun süredir tartışılan bilgisayar oyunu düşkünlüğünü, tedavi edilmesi gereken hastalıklar kategorisine koydu ve bir bağımlılık olarak tanımladı. Peki, bu ne anlama geliyor?  

Oyun bağımlılığı, Uluslararası Hastalıkların Sınıflandırılması Kılavuzun (ICD) 11’nci sürümünde, oyun oynama davranışının bir sonucu olarak (dijital oyun veya video oyunları) ortaya çıkan bağımlılıklar çatısı altında tanımlandı.

Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, oyunun diğer ilgi alanlarına ve günlük aktivitelere göre önceliği ve olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına rağmen oyun oynamaya devam edilmesi veya diğer etkinliklerin ikinci plana atıldığı aşırı bir oynamanın söz konusu olduğu durumlarda bağımlılıktan söz edilebilir.

Birçok insan alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi durumların acı ve ıstıraba neden olabileceğini biliyor. Bağımlılıklara yol açan maddeler bireyi olağandışı ve genellikle yıkıcı olan davranışlarda bulunmaya zorluyor. Ancak artık bağımlılık algıları değişiyor. Tıp uzmanları, modern çağda davranışsal bağımlılıkların video oyunları gibi zararsız görünen şeyleri içerdiğini fark etmeye başladılar bile.

Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırması Neyi İfade Ediyor?

Uluslararası Hastalıkların Sınıflandırması (ICD), dünya çapındaki sağlık eğilimlerinin ve istatistiklerinin tanımlanması, hastalıkların, sağlık durumlarının rapor edilmesi amacıyla oluşturulmuş uluslararası bir sistemdir. Dünyadaki tıp pratisyenleri tarafından çeşitli koşulları teşhis etmek ve araştırmaları koşullara göre kategorize etmek için kullanılır. ICD’ye bir bozukluğun dâhil edilmesi için halk sağlığı stratejilerinin planlanması ve bozuklukların izlenmesi gibi hususlar dikkate alınır.

Oyun Bağımlılığı Neyi İfade Ediyor?

Günümüzde artık bir bağımlılığın uyuşturucu içermesi gerekmiyor. Bağımlılık, beyin ödülü, motivasyon, hafıza ve ilgili devrelerin kronik bir hastalığıdır. Temel olarak, beyninizin ödül merkezlerini tetiklemeye başlayan herhangi bir madde ya da aktivite – sizi iyi hissettiren hormonları salgılayan – sizi patolojik olarak rahatlatmaya iten bir yoldur. Video oyunları, bir rakibi yenmenize ya da yüksek puanlar almanıza izin vererek size heyecan verebilir bu durum aynı beyin devresinin bir içkiye verdiği tepkiye benzerdir. Örneğin, Candy Crush gibi zararsız oyunlar bile kullanıcıların karakteristik özelliklerini etkileyebiliyor.

Oyun Bağımlılığı Neden ICD-11’e Dâhil Edildi?

ICD-11’e oyun bozukluğunun dâhil edilmesine dair karar, mevcut kanıtların gözden geçirilmesine dayanmaktadır ve ICD-11 gelişim sürecinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından üstlenilen teknik istişareler sürecine dâhil olan farklı disiplinlerden ve coğrafi bölgelerden gelen uzmanların bir konsensüsü çerçevesinde ele alınmıştır.  Oyun bozukluğunun ICD-11’e dâhil edilmesi, dünyanın birçok yerinde oyun bozukluğu semptomlarına sahip kişiler için tedavi programlarının geliştirilmesini anlamına gelmektedir.

Oyun Oynayan Herkes Oyun Bağımlısı mı?

Çalışmalar, oyun bozukluğunun dijital veya video-oyun etkinliklerine katılan kişiler üzerinde olduğunu ancak bunların küçük bir kısmını etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, oyuna katılan insanların özellikle diğer günlük faaliyetlerini ikinci plana atıp atmadığı, oyun faaliyetlerine harcadıkları süre, fiziksel veya psikolojik sağlık ve sosyal işlevselliklerindeki değişikliklere karşı uyanık olmalıdırlar. Dünya Sağlık Örgütünün oyun bağımlılığına yönelik belirlediği davranış özellikleri şunlardır:

  • Oyunun başlangıcı, sıklığı, yoğunluğu, süresi, sona ermesi veya oyun üzerinde bozulmuş kontrol dürtüsü.
  • Oyunun diğer yaşam ilgilerine ve günlük etkinliklere göre ön planda olması, oyuna verilen önceliğin artması.
  • Olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına rağmen oyun oynamanın devam etmesi veya tırmanması.

Oyun bozukluğunun kesin teşhisi için bireyin davranış örüntüsü olan kişisel, ailevi, sosyal, eğitimsel, mesleki veya diğer alanlarda önemli ölçüde bozulma olması gereklidir. Aynı zamanda bu durumun en az 12 ay boyunca belirgin olacak şekilde görülmesi gereklidir.

Mert Küçükvardar

 

Kaynak: http://www.who.int/16.06.2018

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir