Metaverse ve Pazarlama


Metaverse uzun bir süre daha gündemimizi işgal edecek. Artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), NFT’ler, 3D oyun, Web3, blok zinciri… hepsi son birkaç yıldaki teknolojik trendlerden sadece birkaçı. Birçok işletme şimdiden metaverse’e hazırlanıyor ve bu yeni sanal alanın pazarlama fırsatlarını nasıl etkileyeceğini düşünüyor. Bu yazıda metaverse’de markalarını oluşturan şirketler için 5 ana pazarlama stratejisi yer alıyor.

 • AR filtreleri oluşturun ve paylaşın.

 • Kullanıcılar için AR filtreleri yardımıyla kendi markalarını tanıtmak için Snapchat ve Instagram’ın popülerliğini kullanmak şirketler için standart bir uygulama haline geliyor. Markalar, bu sosyal platformları yüz markaları, dünya lensleri, etkileşimli AR oyun lensleri, AR portalları ve sanal olarak bir giysi, ayakkabı veya aksesuar üzerinde denemenizi sağlayan “shoppables” oluşturmak için kullanabilir.

  Gucci, bunu başarıyla yapan bir şirket örneğidir. Bir AR Snapchat filtresi yardımıyla Gucci ayakkabılarını denemenize izin veren bir AR lensi piyasaya sürdü. ASOS ayrıca, AR şirketi Lenslist ile müşterinin ne tür bir alışverişçi olduğunu keşfetmek için kullanabileceği bir yüz lensi ile Instagram’da bir kampanya da yayınladı.

 • Müşterilerin “satın almadan önce denemelerini” sağlayın.

 • Pazarlama için AR’den yararlanmanın giderek daha popüler hale gelen bir yolu da müşterilerinizin bir satın alma yapmadan önce ürünlerinizi denemelerine izin vermektir. Araştırmalar, alışveriş yapanların %61’inin AR teknolojisi sunan perakendecileri tercih ettiğini, %72’sinin ise AR nedeniyle planlamadıkları ürünleri satın aldığını gösteriyor. Bu, şirketlerin satışlarını artırmaları ve daha fazla potansiyel müşteriyi daha fazla satın almaya ikna etmeleri için birçok yeni fırsatı beraberinde getiriyor. Çoğu zaman markalar, marka etkileşimini artırmak için tüketicilerin farklı görünümlerini arkadaşlarıyla paylaşmalarına da izin verir.

  Örneğin Warby Parker, ön kameranızı kullanarak mağazasındaki her bir gözlük ve güneş gözlüğü modelini sanal olarak denemenize olanak tanıyan bir AR özelliğine sahip mobil bir uygulama sunar. Bu, evimizin dışına adım atmadan yüzünüze uyan mükemmel stili ve uyumu bulmanızı hiç olmadığı kadar kolaylaştırır. Sephora ise müşterilerin çevrim içi alışveriş yapmasını kolaylaştırmak adına müşterilerin sanal olarak makyaj yapmalarını sağlamak için AR teknolojisinden yararlanıyor.

 • NFT’ler oluşturun ve satın.

 • Yaygın olarak NFT’ler olarak bilinen, takas edilemeyen tokenlere olan ilgi, geçtiğimiz yıl boyunca arttı. Basit bir ifadeyle bir NFT, mülkiyeti blok zinciri kullanılarak kaydedilen benzersiz bir sanal tahsilattır. Bu, NFT’lerin birbirinin yerine geçemeyeceği ve koleksiyoncular, sanatçılar, oyuncular ve hatta moda tasarımcıları için yeni fırsatlar sunduğu anlamına gelir (türünün tek örneği dijital sanat eserleri, ticaret kartları, karakter görünümleri, avatarlar ve daha fazlasını düşünün!). Tanınmış markalar giderek daha fazla pazarlama amacıyla kendi NFT’lerini yaratma eğilimine katılıyor.

  Taco Bell, tümü 30 dakika içinde tükenen kendi NFT’lerini yarattı ve bazı parçaların yeniden satış değeri 3.000 dolara kadar çıktı. Nike ayrıca metaverse için spor ayakkabı NFT’leri yapan sanal bir ayakkabı şirketi olan RTFKT Studios’u satın aldı.

 • Dijital avatarlar için fiziksel ürünleri yeniden yaratın.

 • Pek çok markanın fiziksel ürünlerini dijitalleştirdiğini ve dijital avatarları için kullanmak üzere müşterilere sattığını biliyor muydunuz? Balenciaga gibi şirketler metaverse için sanal tasarımcı kıyafetleri tasarlamaya ve satmaya başladı. Geçen yıl Gucci, Roblox’ta bir VR moda sergisi oluşturdu. Gucci Dionysus çantalarının sanal versiyonu 4.115 doların üzerinde satıldı. Bu fiziksel çantanın perakende fiyatından daha fazla. Bu strateji muhtemelen büyümeye devam edecek ve metaverse’deki pazarlama fırsatları için harika bir örnek.

 • AR pazarlama kampanyaları.

 • AR kullanımıyla markalar, gerçek dünyada sürükleyici kampanyalar oluşturabilir. Bu stratejiyi uygulayan birkaç şirket örneği var.

  Taco Bell, yeni ürünle ilgili Twitter ve Facebook gönderilerini AR’de gerçek zamanlı olarak görmeyi mümkün kılan QR kodlarını ambalajına ekledi. Pepsi Max bir otobüs durağını, seyircilerin dev robotlar ya da lağımdan yükselen uçan daireler veya canavar dokunaçlar tarafından kaçırılan yayaları fark etmesi gereken bir AR deneyimine dönüştürdü.

  Çeviren: Elif Akçay

  Kaynak: https://medium.com/echo3d/5-popular-strategies-for-marketing-in-the-metaverse-6901f961793b

  Related Posts

  Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

  UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

  Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

  Halkla İlişkilerde Hangi Etik Teori Geçerlidir?

  Halkla ilişkiler çalışanları arasında etik karar verme konusunda bariz bir boşluk göze çarpmaktadır. Peki, bu alandaki profesyoneller neden etik kararlar alamıyorlar veya etik bir ses oluşturamıyorlar? Profesyoneller…

  Veri Simsarları Gizliliğinizi Nasıl Tehdit Ediyor?

  Veri simsarları ve kişisel bilgilerle ilgili sorularınız yanıtlandı. Eğer son birkaç ayda “veri komisyoncusu” terimini fark etmeye başladıysanız, yalnız değilsiniz. Ayrıntıları merak ediyorsanız, işte bilmeniz gerekenler. Bilgi…

  İşkolikler, Alışverişkolikler, Dijital Takıntılılar: Bağımlılıkta Sınırı Nereye Çekeceğiz?

  Beyin Taramalarının Görüntüleri Saat yönünde, sol üstten sırasıyla: Normal bir beyin, obez bir kişinin beyni, bir alkoliğin beyni, bir kokain kullanıcısının beyni… Bu görüntülerdeki parlak renkli alanlar,…

  Proje Yönetiminde Suskunluk Sarmalı

  Suskunluk Sarmalı kuramı, 1964 yılında bilim insanı Elisabeth Noelle Neumann tarafından ortaya konmuş bir kitle iletişim modelidir. Neumann’ın yaptığı deneylerle oluşturduğu bu kuram “Eğer bir ortamda bir grup…

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir