Makine Öğrenimi Nedir?


Yapay zekâ gelişmeleri ve hakkında duyduğumuz uygulamaların büyük çoğunluğundan makine öğrenimi algoritmaları sorumludur ve bugün hemen hemen dünyayı yöneten onlardır.

Makine öğrenimi algoritmaları, devasa miktarda verideki kalıpları bulmak için istatistikleri kullanır. Buradaki veriler birçok şeyi kapsar örneğin sayılar, kelimeler, resimler, tıklamalar, elinizde ne varsa. Veri dijital olarak depolanabiliyorsa, bir makine öğrenimi algoritması ondan beslenebilir.

Makine öğrenimi, bugün kullandığımız hizmetlerin çoğunu destekleyen süreçtir: Netflix, YouTube ve Spotify’daki öneri sistemleri, Google gibi arama motorları, Facebook ve Twitter gibi sosyal medyadaki içerik akışları, Siri ve Alexa gibi sesli asistanlar. Liste böylece sürüp gidiyor.

Tüm bu durumlarda, her bir platform sizin hakkınızda olabildiğince çok veri toplar; hangi türden içerikleri izlemekten hoşlandığınızı, hangi bağlantılara tıkladığınız ve hangi durumlara tepki verdiğiniz gibi. Daha sonra ise ne isteyebileceğiniz konusunda oldukça “eğitimli” bir tahminde bulunmak için veya bir sesli bir asistansa bu, hangi kelimelerin ağzınızdan çıkan komik seslerle en iyi uyuşacağı konusunda devreye girer.

Samimi olmak gerekirse bu süreç oldukça basittir: Kalıbı bul, kalıbı uygula. Fakat dediğimiz gibi bugün hemen hemen dünyayı bu “basitlik” yönetiyor. Bu ise derin öğrenmenin (Deep Learning) babası olarak bilinen Geoffrey Hinton’un 1986’daki bir icadı sayesinde oldu.

Derin öğrenme, steroidler üzerinde makine öğrenimidir. Makinelere en küçük kalıpları bile bulabilme ve onları büyütme konusunda gelişmiş bir yetenek sağlayan bir teknik kullanır. Bu tekniğe derin sinir ağı denir. Derin çünkü verileri incelemek ve tahmin biçiminde nihai bir sonuç vermek için birlikte çalışan birçok basit hesaplama düğümü katmanına sahiptir.

Sinir ağları ise insan beyninin iç işleyişindeki belirsizlikten ilham almıştır. Düğümler bir tür nöron ve ağ, beynin kendisi gibidir. Ancak Hinton, çığır açan makalesini sinir ağlarının modasının geçtiği bir zamanda yayınladı. Kimse onları nasıl eğiteceğini gerçekten bilmiyordu, bu yüzden iyi sonuçlar üretmiyorlardı. Tekniğin geri dönüş yapması yaklaşık 30 yıl sürse de dönüşü gerçekten muhteşem oldu.

Bilmeniz gereken son bir şey de makine (ve derin) öğrenmenin üç farklı türü olduğudur: denetimli, denetimsiz ve pekiştirmeli.

Denetimli öğrenme ki en yaygın olanıdır, burada makineye tam olarak hangi kalıpları araması gerektiğini söylemek için veriler etiketlenir. Bunu, peşinde olduğu kokuyu bildiğinde hedefleri avlayacak bir izci köpek gibi düşünün. Netflix’te oynat düğmesine bastığınızda yaptığınız şey budur — algoritmaya tıkladığınıza benzer içerikler bulmasını söylersiniz.

Denetimsiz öğrenmede verilerin etiketi yoktur. Makine, bulabildiği desenleri arar. Bu da bir köpeğin tonlarca farklı nesneyi koklamasına izin vermek ve bunları benzer kokulara sahip gruplara ayırmak gibidir. Denetimsiz teknikler, daha az belirgin olduklarından popüler değildir. İlginç bir şekilde, siber güvenlik konusunda ilgi görmüştür.

Makine öğreniminin en yeni sınırı olan pekiştirmeli öğrenme ise net bir hedef için deneme yanılma yöntemiyle öğrenir. Pek çok farklı şeyi dener ve davranışlarının amacına ulaşmasına yardım edip etmediğine bağlı olarak ödüllendirilir veya cezalandırılır. Bu, bir köpeğe yeni bir numara öğretirken ödül vermek ve vermemek gibidir. Pekiştirmeli öğrenme, Go oyununda en iyi insan oyuncuları geride bırakan program Google AlphaGo’nun temelini oluşturur.

İşte bu kadar, makine öğrenimi budur.

Çeviren: Elif Akçay

Yazar: Karen Hao

Kaynak: technologyreview.com

*Makine öğrenimi kelime çevirisi yerine “yapay öğrenme” kullanmayı tercih edenler olduğuna da değinmem gerekir. Bu yazıda, Sophos Akademi’de “makine öğrenimi” tercih edildiği için değiştirilmemiştir.

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir