Kusursuz Bir Yapay Zekâya Doğru


Bilim insanları, yapay sinir ağlarına dayanan yapay zeka programlarında rastgele ortaya çıkan ve nedeni bilinmeyen hataları ayıklayacak bir sistem geliştirmeyi başardılar. Böylece bazı programlardaki doğruluk payı, yüzde 99’a ulaşabilecek.

Yapay zeka sistemleri yaygınlaştıkça, tehlikeli hata ihtimalleri de artacaktır. Örneğin son zamanlarda Google’ın eğittiği bir yapay zeka programı, plastik bir oyuncak kaplumbağayı bir silah gibi tanımlayarak MIT’deki bilim insanlarının yanılmasına neden olmuştu. Buna benzer bir hatayı bir robot polis ya da asker yapsaydı sonuçlar daha trajik olabilirdi.

Uzmanlar, uzun zamandan beri yapay zekânın kusurlu kararlar almasını engelleyecek bir hata ayıklama programı üzerinde çalışıyorlardı.

Yapay sinir ağları kullanan birçok yapay zekâ programı, sinir ağları arasındaki bağlantıları tekrar tekrar düzenleyerek “öğrenir”. Bir süre sonra sistem, en iyi sinir bağlantı modelini tespit eder. Daha sonra insan beyninin öğrenme prensibini taklit eder ve bunları varsayılan ayarlar olarak kullanmaya başlar.

Bu teknolojinin sıkıntısı, ağların kararı nasıl verdiklerini genelde bilinememesidir. Kolombiya Üniversitesinde bilgisayar bilimleri uzmanı olan Junfeng Yang, böyle durumlarda ortaya çıkan hatanın nereden kaynaklandığını tespit etmenin zorluğunu aşmanın bir yolunu bulmuş görünüyor.

DeepXplore

Hata tespiti üzerine araştırmalar yapan Yang ve ekibi, öğrenme süreçlerini geriye doğru sıralayan bir yapay zeka hata düzeltme programı DeepXplore’u geliştirdiler. DeepXplore, örneğin bir otomobili hatayla yayaların üzerine doğru yönlendiren kamera görüntüsünün hangisini olduğunu tespit edebiliyor. Bunu, hata anında ağdaki hangi nöronların etkin olduğunu izleyip her birini tek tek test eder.

Bazı sürücüsüz araçlar ve bilgisayar, virüs koruma testleri de dahil olmak üzere yapay nöron ağlarıyla yapılan 15 testte DeepXplore, önceki teknolojinin kaçırdığı binlerce hatayı keşfetti. Yapay zeka sistemlerinin doğruluğunu yaklaşık % 1 ila %3 arasında artırarak bazı sistemlerin doğruluk oranının yüzde 99’a varmasını sağladı.

Chicago Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi olan Shan Lu, DeepXplore tekniğinin, “daha doğru ve daha güvenilir sinir ağları” inşa etmeye yardımcı olabileceğini, birçok bilimsel araştırma disiplinine ve günlük hayatımıza fayda sağlayabileceğini söylüyor.

Çeviren

Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: Scientific American İnternet sitesi/26/02/2018

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir