Koç Üniversitesi Mezuniyet Töreni… – 508’i Lisans, 178’i Lisans Üstü Olmak Üzere 686 Öğrenci, Diplomalarını Törenle Aldı

Koç Üniversitesi’nin 14 lisans ve 13 lisans üstü programından 508’i lisans, 178’i lisans üstü olmak üzere toplam 686 öğrenci, diplomalarını törenle aldı.

Koç Üniversitesi’nin 14 lisans ve 13 lisans üstü programından 508’i lisans, 178’i lisans üstü olmak üzere toplam 686 öğrenci, diplomalarını törenle aldı.

Koç Üniversitesinde düzenlenen törende, Ford Motor Company Başkanı William Clay Ford’a, Koç Holding Şeref Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi Koç tarafından ”Şeref Doktorası” verildi.

Törende konuşan Ford, öğrencilerin bu çok özel gününe katılmasını istemelerinin kendisini çok mutlu ettiğini ifade ederek, ”Hayranlık duyduğum bir üniversiteden şeref doktorası almak benim için ayrıca bir gurur kaynağıdır. Size bugünkü mesajım şöyle olacaktır; sahip olduğunuz farklılık yaratma gücünü bir an önce kullanmaya bakın” dedi.

Ford Motor Company’nin kurulduğu günden bu yana, 100 yıldan beri küresel girişim sıfatı taşıdığını, 200’den fazla ülkeye ve 6 kıta üzerindeki bölgelere otomobil ürettiğini veya sattığını belirten Ford, dünya çapında yaklaşık 300 bin çalışanı, 108 fabrikası ve 20 binden fazla bayisi olduğunu bildirdi.

Şirketlerin 21. yüzyılın sosyal ve çevresel sorunlarını çözmede en büyük güç olmaları gerektiğine inandığını bildiren Ford, şunları kaydetti:

”Bunun sadece doğru olduğuna değil, aynı zamanda karlı ve sürdürülebilir büyüme için yapılacak en iyi şey olduğuna da inanıyorum. Küresel iş felsefemizin en iyi örneklerinden biri, Türkiye’de bulunmaktadır. Koç ailesi ve Ford ailesi arasında 75 yıllık geçmişe sahip özel bir bağ vardır. Şirketlerimizin ortak noktaları çoktur, kurucularımızın vizyonları aynıdır, aile bağları çok güçlüdür. Yaklaşık 80 senedir çok başarılı bir ortaklığı sürdürmekteyiz ve gelecekte de bu başarıyı sürdürmekte kararlıyız.”

Ford Otosan’ı beraber kurdukları günlerden bu yana başarılarının kat be kat arttığını, yeni fabrikalar kurmak ve yeni ürünler vermek için Türkiye’ye 1 milyar dolar yatırım yaptıklarını kaydeden Ford, Türkiye’deki pazar alanını 2005 yılında yüzde 17 oranında artırdıklarını, 2006 yılı hedeflerinin ise üst üste 5. kez pazar liderliği olduğunu söyledi.

-RAHMİ KOÇ DÜNYA SEYAHATİNDEN DÖNÜYOR-

Rahmi Koç da üniversite yıllarının insan hayatında önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek, Koç Üniversitesinin yakında doktora unvanlı mezunlar da vereceğini bildirdi.

Koç, 2 yıldan beri denizden dünyayı dolaştığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

”Sizinle beraber olabilmek için seyahatimi Mısır’da kestim. Her iş planlandığı gibi giderse 7 Temmuz Cuma günü saat 18.30’da Kalamış Marina’ya bağlanacağız. İstanbul’dan ayrıldığımız 19 Eylül 2004’ten beri hemen hemen 40 bin deniz mili yol kat etmiş olacağız. Bu seyahatim boyunca değişik ülkeleri, kültürleri, insanları, yaşam tarzlarını gördüm. Çok şey öğrendim, çok ders aldım, çok tecrübe edindim. Böylece insan dünyanın ne olduğunu gayet iyi anlıyor. Mukayese ettikçe insan ülkesinin değerini daha çok takdir ediyor. Sizlere tavsiyem; imkan buldukça ister hobi, ister iş münasebetiyle olsun dünyamızı tanımaya çalışın. Dünya görüşünü genişletmek için gezmeye, görmeye, tanımaya ve anlamaya yatırım yapın.”

Koç, üniversiteyle ilgili arazi sorununa değinirken de şunları söyledi:

”12 yıl geçmesine rağmen arazi ihtilafını hala çözemedik. Bunun için bütün planları hazır olan bin kişilik yatakhane binalarını bu kampusta maalesef yapamıyoruz. Bu konunun daha fazla beklemeye tahammülü olmadığı için buraya sadece 2.5 kilometre mesafede güzel bir arsa aldık. İnşaat müsaadesi çıkar çıkmaz burayı andıran mini bir kampus yapacağız.”

Rahmi Koç, ortamın süratle değiştiğini, Türkiye’nin hiçbir zaman eskisi gibi olmayacağını, Avrupa ve dünya ile bütünleştikçe daha da rekabetçi bir ortamın gençleri beklediğini ifade etti.

-”ÖNÜMÜZDEKİ YIL MEZUN SAYIMIZ 800’E ULAŞACAK”-

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Attila Aşkar da üniversitelerine giren gençlerin yüzde 96’sının tam zamanında mezun olduğunu, gelecek yıl mezun sayılarının 800’e ulaşacağını bildirdi.

Prof. Dr. Aşkar, ”Mezunlarımız sizlerle beraber 4 bine yaklaşıyor. Yani ilk defa üniversite dışındaki Koç Üniversiteli sayısı, üniversitedekilerin sayısını aştı” dedi.

Üniversite birinciliğini, 4 üzerinden 3,99 not ortalaması elde eden Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Selçuk Atlı, Uluslararası İlişkiler ve İşletme çift dalından Gökmen Çokgenç ile Bilgisayar ve Elektrik Elektronik Mühendisliği çift dalından Ahmet Cengiz Öztireli paylaştı.

Törende, Werner-von-Siemens Mükemmellik Ödülleri, Liderlik Ödülleri ve Rektör Özel Ödülü de sahiplerine verildi.

Bölüm birincilerinin de ödüllerini aldığı törende, 508 lisans ve 178 lisans üstü mezuna diplomaları sunuldu.

Mezunlar arasında yer alan Yağmur Ünal’ın annesi Türkan Şoray ve babası Cihan Ünal ile Mehmet Emre Zorlu’nun babası işadamı Ahmet Nazif Zorlu da törene katıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Semahat Arsel ve Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülend Özaydınlı’nın da katıldığı tören, mezun öğrencilerin keplerini havaya fırlatmasıyla son buldu.

Kaynak: AA / Güncel

Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir