Karbondioksit Tüketen E. coli Bakterisi Geliştirildi


Bilim insanları, “Escherichia coli” bakterisinin karbondioksit tüketen bir türünü laboratuvar ortamında yarattı. Bu başarı bir dönüm noktası çünkü bilim insanları, biyolojinin en popüler model organizmalarından birinin içsel çalışmasını büyük ölçüde değiştirdiğini söylüyor.

Araştırmacıların genetik mühendisliği yolu ile ürettiği yeni E. coli türü, yaşamak için şeker ve diğer organik moleküller yerine havadaki karbondioksit gazını tüketiyor. Karbondioksit yiyen E. coli‘nin gelecekte biyoyakıt olarak kullanılabilecek karbon moleküllerinin oluşturulması ve hatta gıda üretimi için kullanılabileceği de ifade edildi.

Araştırma sonuçları “Cell” dergisinde yayımlandı. Araştırmaya göre bu şekilde üretilen ürünlerin sera gazı emisyonu, geleneksel yöntemlerle üretilen ürünlere göre daha düşük olacağı gibi atmosferdeki sera gazının azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Bitkiler ve fotosentez yapan siyanobakteri dediğimiz, sularda yaşayan ve oksijen üreten mikroorganizmalar, güneş enerjisini kullanarak havadaki karbondioksit gazını yaşamın karbon içeren yapı taşlarına dönüştürür. Bu yapı taşları arasında DNA, proteinler ve yağlar da yer alır. Ancak bu canlıların genetik olarak modifikasyonu zordur ve bu nedenle de bunları biyolojik fabrikalara çevirme uğraşları oldukça yavaş ilerlemektedir.

Diğer yandan E. coli, üzerinde çok daha kolay çalışılabilen bir mikroorganizmadır. Çok hızlı büyümesi ve çoğalması sayesinde bakteri üzerindeki değişiklikler hızla test edilebilmekte ve en verimli hale getirmek için ayarlanabilmektedir. Ancak bu bakteri şekerlerle beslenmekte ve atık olarak da karbondioksit gazı salmaktadır.

İsrail’in Rehovot eyaletindeki Weizmann Bilim Enstitüsü’nün sistem biyoloğu Ron Milo ve ekibi, son on yılda E. coli’nin beslenme düzenini elden geçirmek için uğraştı. Yapılan çalışmalar sonucu 2016 yılında karbondioksit tüketebilen bir E. coli türü geliştirildi  ancak bu mikroorganizmanın, beslenmesinin küçük bir bölümü gazdan kaynaklanıyordu. Son çalışmada ise genetik mühendisliği teknikleri ve laboratuvarda uygulanan evrim sonucunda tüm karbon ihtiyacını karbondioksitten karşılayabilen bir tür geliştirildi.

Araştırmaya öncülük eden biyolog Ron Milo, “Temel amacımız karbon salınımının yol açtığı küresel ısınmaya, sürdürülebilir gıda ve yakıt üretimi ihtiyacına yanıt verecek karbon sabitlemesi için uygun bilimsel bir platform yaratmaktı. Biyoteknolojinin temel taşı E. coliyi karbon emilimini sağlayan bir kaynağa dönüştürmek, böylesi bir platform yaratma yolunda önemli bir adım.” ifadesini kullandı.

Michigan Eyalet Üniversitesi ve Kaliforniya’daki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda biyo-mühendis olan Cheryl Kerfeld, “Bu çalışma bir dönüm noktası ve doğal süreçleri iyileştirmek için mühendisliğin ve evrimin gücünü gösteriyor” dedi. Zaten, E. coli, insülin ve insan büyüme hormonu gibi faydalı kimyasalların sentetik versiyonlarını yapmak için kullanılır. Milo, ekibinin çalışmalarının, yenilenebilir yakıtları, yiyecekleri ve diğer maddeleri içerecek şekilde bakterilerin üretebileceği ürünleri genişletebileceğini söylüyor. Ama bunun yakında olacağı ise belirsiz. Bu organizmanın uygulandığını görmemiz birkaç yıl sürebilir, çünkü, “Bu bir kavram kanıtıdır”.

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: nature.com

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir