Kaplanarak Robota Dönüştürülen Nesneler


Evlerdeki her bir eşyanın robota dönüştürülmesi artık mümkün. Yeni geliştirilen bir kaplama yöntemi ile nesnelere hareket kazandırılıyor. Bir tür suni deri olarak tanımlanan bu kaplama ile şimdilik esnek eşyalardan yumuşak robotlar geliştiriliyor.

Bir tür bükülen, uzayan ve gerilen robotik kaplama sayesinde, doldurulmuş veya şişirilmiş oyuncak hayvanlar, köpük tüpler veya balonlar gibi cansız nesneler hareketli ve hafif robotlara dönüştürülüyor. Sience Robotics’te geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir makaleye göre, çıkarılabilen ve tekrar kullanılabilen bir tür yapay deri olan bu kaplama, el aletlerinde ve giyilebilir eşyalarda da kullanılabilecek.

Bir robotik uzmanı olan Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Christopher Atkeson, bu çalışmanın çok ilginç bir yaklaşım olduğunu söylüyor. Atkeson’a göre “Bazı durumlarda, dar alanlarda sıkma işlemlerinin yapılması veya objeleri özenli bir biçimde kavramak gibi özel amaçlar için esnek robot okuyucularının kullanılması, işimizi daha kolaylaştırabilir. Robotik kaplama, kurtarma operasyonları ya da uzay araştırmalarında, bir kullanıcının hangi robotik yardımcılara ihtiyaç duyduğunu önceden bilmediği yerlerde de kullanılabilir.”

Robotik kaplama; her bir parçası, tamamı gaz ile şişirilen iliştirilmiş baloncukların veya elektrik akımı ile ısıtıldığında gerilen titanyum bobinlerin sarmaladığı elastik polimer veya kumaşlardan oluşturuluyor. Bu gaz baloncukları ve bobinler, robotik kaplamanın hareket etmesini ve şekil değiştirmesini sağlıyor.

Yale Üniversitesi’nde mühendis olan Rebecca Kramer-Bottiglio ve meslektaşları, kaplamayı çeşitli robotlar oluşturmak için kullandılar. Araştırmacılar, kaplama için kullanılan hava poşetlerinin veya bobinlerin düzenini değiştirerek ve kaplamanın parçalarını çeşitli konfigürasyonlarda bir nesneye bağlayarak farklı hareket türlerine ulaştılar. Örneğin, köpük tüplerinin etrafına farklı oryantasyonlarla sarılan kaplamalar yoluyla, solucan gibi her iki yöne ilerleyen robotlar ürettiler. Üç köpük parmağın etrafına uygulanan robotik kaplama yoluyla bu yumuşak tutucu, hareketli hale getirildi.

Araştırmacılar ayrıca, postürü izleyen bir giysi oluşturmak için robotik kaplamayı bir tişörte tutturdular. Kaplama, her ne zaman omuzların düştüğünü hissettiğinde, kullanıcının dik oturmasını sağlamak için hafifçe büküldü.

Atkeson, robotik cildin giyene bir masaj verebileceği gibi, sanal gerçeklikte dokunsal geri bildirim sağlamak için de kullanılabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, her parçanın gaz poşetleri veya elektrik bobinleri ile beslenen hortumlara veya tellere bağlanması gerektiği için robotik kaplamanın satışa henüz hazır olmadığını bildiriyor.  Fakat Kramer-Bottiglio, bu suni derinin gelecekteki sürümlerin taşınabilir hava basıncı ve elektrik cihazlarını da içerebileceğini ileri sürüyor ki bu durumda, yakın zamanda raflarda bu ürünlere rastlayabileceğiz.

Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: www.sciencenews.org

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir