İzmit Kızılay Kan Merkezinin Açılışı… – Milli Savunma Bakanı Gönül: – ”büyük Kuruluşları Birkaç Kelimeyle Özetlemekte Sıkıntı Yaşarız Ama Kızılayı ‘şefkat Ve Şifa’ Olarak İki Kelimeyle Özetlemek Mümkün”

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, büyük kuruluşları birkaç kelimeyle özetlemekte sıkıntı yaşanabileceğini ancak Kızılayı ”şefkat ve şifa” olarak iki kelimeyle özetlemenin mümkün olduğunu söyledi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, büyük kuruluşları birkaç kelimeyle özetlemekte sıkıntı yaşanabileceğini ancak Kızılayı ”şefkat ve şifa” olarak iki kelimeyle özetlemenin mümkün olduğunu söyledi.

Kızılay İzmit Şubesince Ömerağa Mahallesi’ne taşınan kan merkezinin açılışında konuşan Gönül, Kızılayın iftihar edilen bir kuruluş olduğunu ve 138 senedir darda kalanlara hizmet ettiğini belirtti.

Toplulukların, cemiyetlerle yaşadığını, cemiyetlere insanların güç verdiğini ifade eden Gönül, ”Büyük kuruluşları birkaç kelimeyle özetlemekte sıkıntı yaşarız ama Kızılayı (şefkat ve şifa) olarak iki kelimeyle özetlemek mümkün” dedi.

Gönül, şöyle konuştu:

”Şefkat ve şifa… Ne zamandan beri? 1,5 milyon insanı kaybettiğimiz 93 harbinden beri. Ne zaman? 8 milyon insanı kaybettiğimiz Balkan, Cihan harpleri… Ne zaman? İstiklal savaşında, Kıbrıs harekatında… Yani ne zaman daralsak Kızılay yanımızda.”

17 Ağustos Marmara depreminin ilk günü Kocaeli’nde olduğunu, dönemin Kızılay Başkanına ulaşmaya çalıştığını, ancak ulaşamadığını anlatan Gönül, şöyle devam etti:

”Ancak ikinci gün ulaşabildim, çadır istedim. (12 bin çadır gönderdim) dedi. (Yetmez daha fazlasına ihtiyaç var) dedim. Dönemin başkanı, (ya başka yerde de ihtiyaç olursa) dedi. Burada asrın felaketi olmuş farkında değil, ama yeni kadro bu sorunu aşabildi. Büyük hizmetler yapıyor.

Eğer Pakistan’a giderseniz, İstiklal Savaşı zamanında bileziklerini, küpelerini, atlarını bizim için satan insanların, Türkiye’nin, Türk Kızılayının gelişini nasıl kutladıklarını görürsünüz. Türkiye, oraya Kızılay olarak gitti, hala orada hizmet ediyor, tarihi borcumuzu ödemeye çalışıyor.”

-”DEVLETİN YAPAMADIĞINI GÖNÜLLÜ KURULUŞ OLARAK YAPIYOR”-

Gönül, devletin yapamadığını Kızılayın gönüllü kuruluş olarak yaptığını belirtti.

Bunun tüm dünyada da böyle olduğunu ifade eden Gönül, ”Kızılhaç, bir manevi tatmin peşinde gezenlerin, Allah rızası için koşanların kuruluşudur, Kızılay da öyle” dedi.

Gönül, şunları kaydetti:

”Suriye’ye, Irak’a, Mısır’a gidin hilali ahmerin devamı olarak Kızılay’ı görürsünüz. Demek ki, 1868’lerde ortaya konan ve 1924’lerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından teyit edilen felsefe, tüm İslam camiasının örneği haline gelmiştir. Bu örneğin güzel bir tatbikini burada görüyoruz.”

-DİĞER KONUŞMALAR-

Kocaeli Valisi Erdal Ata da Kızılay’ın kuruluşundan günümüze kadar, savaşta ve barışta, doğal afetlerde, olağanüstü durumlarda Türk milletinin ve ihtiyacı olan diğer milletlerin yardımına koştuğunu, son yıllarda da sağlık alanında çok önemli hizmetler yaptığını vurguladı.

Kızılayın Türkiye’nin hemen hemen her ilinde sağlık hizmetlerinde ciddi yatırımları bulunduğunu anımsatan Ata, bugün hizmete açılan kan merkezinin ilin önemli ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ise Kızılay’ın 1868 yılında az sayıda gönüllü tarafından, öncelikle Türk insanına hizmet etmek üzere yola çıktığını, ancak bugün 50’nin üzerinde ülkeye Türk insanının merhamet elini taşıdığını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2005 yılında yapılan Kızılay genel kurulunda, (Bir elinde kan torbası, bir elinde doktor reçetesi sokakta perişan şekilde dolaşan vatandaşımı görmek istemiyorum. Türk Kızılayı bu sorunu çöz) dediğini anımsatan Küçükali, bu sözleri emir kabul ettiklerini ve ülke genelinde seferberlik halinde çalışmaya başladıklarını bildirdi.

41. Kan Merkezini İzmit’te bugün açtıklarını ifade eden Tekin, şunları söyledi:

”Yapacağımız sistem ve ülkemize getirdiğimiz teknoloji sayesinde insani olmayan uygulamalar ortadan kalkacak. Tüm hastanelerle bilgisayar üzerinden online olarak bağlantı kuracağız, hastanelerin ihtiyaçlarını bir hafta öncesinden, hasta ya da hastalar ameliyata girmeden önce ilgili hastanede ihtiyaç duyulan kanı teslim etmiş olacağız. Dolayısıyla hastanız ameliyat olurken kaç iğne, ne malzeme, kaç metre ip kullanıldığını bilmiyorsa, kaç ünite, ne değerlerde kan kullanıldığını da bilmeyecek.

Türk Kızılayı olarak, bu önemli hizmeti önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığıyla yapılacak protokolle ülke geneline duyuracağız.”

Konuşmaların ardından Gönül ve beraberindekiler, yıllık 15 bin ünite kan toplama kapasitesine sahip merkezinin açılışını yaptı. 400 metre kare kapalı alana sahip merkezin 130 bin YTL’ye mal olduğu bildirildi. Gönül, daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğündeki esnafı ziyaret etti.

Sizce Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilme kararı doğru mu?

— Haberler.com (@Haberler) May 11, 2023 Kaynak: AA / Güncel

Haberler

Related Posts

Caz Sanatçısı Bozkurt İlham Gencer İçin Tören Düzenlenecek

Türkiye’nin ilk piyanist şantörlerinden, caz sanatçısı Bozkurt İlham Gencer için yarın Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) tören düzenlenecek. Gencer’in cenaze törenine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapıldı….

Osman Pamukoğlu hangi ittifakı destekliyor? Osman Pamukoğlu açıklama yaptı mı?

Terörle mücadelenin en önemli isimlerinden biri olarak bilinen Osman Pamukoğlu, son günlerde seçim gündeminde de sık sık adı geçiyor ve hakkında detaylar araştırılıyor. Peki, Osman Pamukoğlu hangi…

Osman Pamukoğlu kimdir? Osman Pamukoğlu kaç yaşında, nereli? Osman Pamukoğlu hayatı ve biyografisi!

Siyaset gündemine dair yorumları ile dikkatleri çeken Osman Pamukoğlu izleyicilerin merak konusu oldu. Peki, Osman Pamukoğlu kaç yaşında, nereli? Osman Pamukoğlu hayatı ve biyografisi! Osman Pamukoğlu kimdir?…

İlker Püren: Play-off’ta Pendikspor’un avantajı var, Göztepe’nin yeni yapılanması dikkat çekici

Spor Toto 1. Lig’de Sakaryaspor ve Bandırmaspor’da teknik direktörlük yapan İlker Püren, play-off’larda Pendikspor’un direkt finalde oynama avantajına sahip olduğunu, Göztepe’nin ise yeni yapılanmasıyla ön plana çıktığını…

Brüksel’de “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Hatay yemekleri tanıtıldı

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Hatay’a ait lezzetler tanıtıldı. Türkiye‘nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi…

BMW Motorrad’dan iki yeni model: R 18 Roctane ve R 12 nineT

Borusan Otomotiv’in Türkiye temsilciliğini üstlendiği BMW Motorrad, BMW R 18 Roctane ile BMW Motorrad’ın 100. Borusan Otomotiv‘in Türkiye temsilciliğini üstlendiği BMW Motorrad, BMW R 18 Roctane ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir