İzmit Kızılay Kan Merkezinin Açılışı… – Milli Savunma Bakanı Gönül: – ”büyük Kuruluşları Birkaç Kelimeyle Özetlemekte Sıkıntı Yaşarız Ama Kızılayı ‘şefkat Ve Şifa’ Olarak İki Kelimeyle Özetlemek Mümkün”

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, büyük kuruluşları birkaç kelimeyle özetlemekte sıkıntı yaşanabileceğini ancak Kızılayı ”şefkat ve şifa” olarak iki kelimeyle özetlemenin mümkün olduğunu söyledi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, büyük kuruluşları birkaç kelimeyle özetlemekte sıkıntı yaşanabileceğini ancak Kızılayı ”şefkat ve şifa” olarak iki kelimeyle özetlemenin mümkün olduğunu söyledi.

Kızılay İzmit Şubesince Ömerağa Mahallesi’ne taşınan kan merkezinin açılışında konuşan Gönül, Kızılayın iftihar edilen bir kuruluş olduğunu ve 138 senedir darda kalanlara hizmet ettiğini belirtti.

Toplulukların, cemiyetlerle yaşadığını, cemiyetlere insanların güç verdiğini ifade eden Gönül, ”Büyük kuruluşları birkaç kelimeyle özetlemekte sıkıntı yaşarız ama Kızılayı (şefkat ve şifa) olarak iki kelimeyle özetlemek mümkün” dedi.

Gönül, şöyle konuştu:

”Şefkat ve şifa… Ne zamandan beri? 1,5 milyon insanı kaybettiğimiz 93 harbinden beri. Ne zaman? 8 milyon insanı kaybettiğimiz Balkan, Cihan harpleri… Ne zaman? İstiklal savaşında, Kıbrıs harekatında… Yani ne zaman daralsak Kızılay yanımızda.”

17 Ağustos Marmara depreminin ilk günü Kocaeli’nde olduğunu, dönemin Kızılay Başkanına ulaşmaya çalıştığını, ancak ulaşamadığını anlatan Gönül, şöyle devam etti:

”Ancak ikinci gün ulaşabildim, çadır istedim. (12 bin çadır gönderdim) dedi. (Yetmez daha fazlasına ihtiyaç var) dedim. Dönemin başkanı, (ya başka yerde de ihtiyaç olursa) dedi. Burada asrın felaketi olmuş farkında değil, ama yeni kadro bu sorunu aşabildi. Büyük hizmetler yapıyor.

Eğer Pakistan’a giderseniz, İstiklal Savaşı zamanında bileziklerini, küpelerini, atlarını bizim için satan insanların, Türkiye’nin, Türk Kızılayının gelişini nasıl kutladıklarını görürsünüz. Türkiye, oraya Kızılay olarak gitti, hala orada hizmet ediyor, tarihi borcumuzu ödemeye çalışıyor.”

-”DEVLETİN YAPAMADIĞINI GÖNÜLLÜ KURULUŞ OLARAK YAPIYOR”-

Gönül, devletin yapamadığını Kızılayın gönüllü kuruluş olarak yaptığını belirtti.

Bunun tüm dünyada da böyle olduğunu ifade eden Gönül, ”Kızılhaç, bir manevi tatmin peşinde gezenlerin, Allah rızası için koşanların kuruluşudur, Kızılay da öyle” dedi.

Gönül, şunları kaydetti:

”Suriye’ye, Irak’a, Mısır’a gidin hilali ahmerin devamı olarak Kızılay’ı görürsünüz. Demek ki, 1868’lerde ortaya konan ve 1924’lerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından teyit edilen felsefe, tüm İslam camiasının örneği haline gelmiştir. Bu örneğin güzel bir tatbikini burada görüyoruz.”

-DİĞER KONUŞMALAR-

Kocaeli Valisi Erdal Ata da Kızılay’ın kuruluşundan günümüze kadar, savaşta ve barışta, doğal afetlerde, olağanüstü durumlarda Türk milletinin ve ihtiyacı olan diğer milletlerin yardımına koştuğunu, son yıllarda da sağlık alanında çok önemli hizmetler yaptığını vurguladı.

Kızılayın Türkiye’nin hemen hemen her ilinde sağlık hizmetlerinde ciddi yatırımları bulunduğunu anımsatan Ata, bugün hizmete açılan kan merkezinin ilin önemli ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ise Kızılay’ın 1868 yılında az sayıda gönüllü tarafından, öncelikle Türk insanına hizmet etmek üzere yola çıktığını, ancak bugün 50’nin üzerinde ülkeye Türk insanının merhamet elini taşıdığını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2005 yılında yapılan Kızılay genel kurulunda, (Bir elinde kan torbası, bir elinde doktor reçetesi sokakta perişan şekilde dolaşan vatandaşımı görmek istemiyorum. Türk Kızılayı bu sorunu çöz) dediğini anımsatan Küçükali, bu sözleri emir kabul ettiklerini ve ülke genelinde seferberlik halinde çalışmaya başladıklarını bildirdi.

41. Kan Merkezini İzmit’te bugün açtıklarını ifade eden Tekin, şunları söyledi:

”Yapacağımız sistem ve ülkemize getirdiğimiz teknoloji sayesinde insani olmayan uygulamalar ortadan kalkacak. Tüm hastanelerle bilgisayar üzerinden online olarak bağlantı kuracağız, hastanelerin ihtiyaçlarını bir hafta öncesinden, hasta ya da hastalar ameliyata girmeden önce ilgili hastanede ihtiyaç duyulan kanı teslim etmiş olacağız. Dolayısıyla hastanız ameliyat olurken kaç iğne, ne malzeme, kaç metre ip kullanıldığını bilmiyorsa, kaç ünite, ne değerlerde kan kullanıldığını da bilmeyecek.

Türk Kızılayı olarak, bu önemli hizmeti önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığıyla yapılacak protokolle ülke geneline duyuracağız.”

Konuşmaların ardından Gönül ve beraberindekiler, yıllık 15 bin ünite kan toplama kapasitesine sahip merkezinin açılışını yaptı. 400 metre kare kapalı alana sahip merkezin 130 bin YTL’ye mal olduğu bildirildi. Gönül, daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğündeki esnafı ziyaret etti.

Sizce Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilme kararı doğru mu?

— Haberler.com (@Haberler) May 11, 2023 Kaynak: AA / Güncel

Haberler

Related Posts

Hayvanlara kötü muamele iddiası ile tutuklanan kadının eşi konuştu

Hayvanlara kötü muamele iddiası ile tutuklanan kadının eşi konuştuFelsefe – 30.11.2023

Kırşehir Belediye Başkanı Kentsel Belleği Koruma Çalışmalarını Anlattı

Kırşehir Belediye Başkanı Kentsel Belleği Koruma Çalışmalarını AnlattıFelsefe – 01.12.2023

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e ittifak teklifi yaptı

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e ittifak teklifi yaptıFelsefe – 30.11.2023

Ümit Özdağ’dan Meral Akşener’e İttifak Teklifi: “Bütün Türk Milletinin Önünde Atatürk Çizgisinde Türk Milliyetçiliği İttifakı Öneriyoruz”

Ümit Özdağ’dan Meral Akşener’e İttifak Teklifi: “Bütün Türk Milletinin Önünde Atatürk Çizgisinde Türk Milliyetçiliği İttifakı Öneriyoruz”Felsefe – 30.11.2023

CHP Milletvekili Eğitim İçin 100 Bin Öğretmen Ataması İstedi

CHP Milletvekili Eğitim İçin 100 Bin Öğretmen Ataması İstediFelsefe – 30.11.2023

Farika Kitaplı Kahveler, 500 Bin Genci Ağırladı

Farika Kitaplı Kahveler, 500 Bin Genci AğırladıFelsefe – 28.11.2023

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir