İmamoğlu: Milletimizin kalbinden sevgi eksilmesin

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bozkurt İlham Gencer’in cenaze namazına katıldıktan sonra Bağcılar’da açılışı yapılan İBB Bağcılar Cüneyt Arkın Öğrenci Yurdu ve Gençlik Kompleksi’nin açılışında konuştu.

Haber: OKTAY YILDIRIM Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Zor günler geçiriyoruz. Bazen hakarete uğruyoruz. Bazen birilerinin güdümünde taşlanıyoruz. Ama biz ne diyoruz biliyor musunuz? Milletimizin kalbinden sevgi eksilmesin. Bu milletin evlatları, kendisini bu ülkede en güçlü şekilde ev sahibi hissetsin. Memleketimizin üstündeki kara bulutu; ekonomi kara bulutunu, sığınmacı mülteci kara bulutunu, yoksulluk kara bulutunu ve bütün fırsat eşitsizliğinin, yargıdaki adaletsizliğin kara bulutunu hep birlikte dağıtalım. 86 milyon insanımız kardeşliği kazansın” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün ilk olarak 101 yaşında vefat eden Türkiye’nin ilk piyanist şantörlerinden biri olan caz müzisyeni Bozkurt İlham Gencer’in Zincirlikuyu Camii’nde kılınan cenaze namazına katıldı. Gencer’in, kendisi gibi müzisyen olan oğlu Bora Gencer’e taziyelerini ileten İmamoğlu, aynı camiden son yolculuklarına uğurlanan 2 merhumun ailelerine de başsağlığı dileğinde bulundu.

Cuma namazını da Zincirlikuyu Camii’nde kılan İmamoğlu, Şişli’den Bağcılar’a geçti. Yenimahalle Mahallesi’nde, “300 Günde 300 Proje” maratonu kapsamında inşa edilen “İBB Bağcılar Cüneyt Arkın Öğrenci Yurdu ve Gençlik Kompleksi”, İmamoğlu ve Türk sinemasının unutulmaz jönü merhum sanatçı Cüneyt Arkın’ın eşi Betül Cüreklibatır ile oğlu Kaan Cüreklibatır’ın katılımıyla açıldı. İmamoğlu’na açılışta, CHP Milletvekili Zeynel Emre ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de eşlik etti.

Kompleksi, Cüreklibatır ailesiyle birlikte gezen ve Yuvamız İstanbul kreşindeki miniklerle renkli sohbetler gerçekleştiren İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“BÖYLE İSİMLER AZ GELİR: Cüneyt Arkın’ı, yaklaşık üç ya da dört nesil tanıyor. Çok enteresan. Böyle isimler az gelir. ve kıymetini bilmek lazım. Şimdiki çocuklar bile onu tanıyor. Ben kendisini zaten çok seviyordum. Belki de ilk izlediğim sinema filmi, onun filmiydi. Rahmetli amcam götürmüştü bizi ve onun meşhur, o güzel tarihi sahneleri olan filmlerinden birini izlemiştim. Muhtemeldir ki 5-6 yaşlarındaydım. Kendisini ziyaret ettiğimde de sohbetimiz olmuş. ve özellikle kız çocuklarının barınması konusunda, öğrenci yurtları konusunda uyarıları olmuştu. Ben aslında kafama yazmıştım bunu ama rahmetli olduktan kısmet oldu ve kendisinin ismini burada yaşatacağız. Cüneyt Arkın’ın bu güzel komplekste ismiyle yaşayacağı, isminin de bu güzel kompleksi uzun yıllar yaşatacağı ümidiyle, hepimize hayırlı uğurlu olsun.

İBB’NİN KREŞ VE ÖĞRENCİ YURDU SAYISI SIFIRDI: Burada gençlik kompleksi var. İçinde E-spor merkezi var. Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi var. Tabii en özel tarafı, burada öğrenci yurdumuz var. ve öğrenci yurdumuzda, 516 gencimiz barınacak. Bakın, bu önemli. Burada bugün, 57. kreşimizi açıyoruz. İnşallah yakın zamanda 70’i bulacak. Bunu söyleyince birçok vatandaşımız inanmıyor bize: İBB’yi biz teslim aldığımızda, kreş sayısı sıfırdı. Bakın bir kreşi bile yoktu. 57 kreş. Dile kolay. 3,5 senede. ve inşallah bunu, 150’ye kadar ulaştıracağız. İBB bünyesinde, ihtiyacı olan ailelerimizin ama ücretsiz olan var ama çok düşük ücretle öğrencilerimizi, yani çocuklarımızı hayata hazırlayacağız. Ben, belki de en kutsal, en önemli, en değerli projelerimizden birisinin bu kreşler olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda öğrenci yurdu. Bakın görevi devraldığımızda, öğrenci yurtları sayısı ya da yatak sayısı kaçtı biliyor musunuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin? Yine sıfırdı. Bu eylül ayında, tam 5 bin öğrencimizi, yurtlarımızda barınacak hale getireceğiz. Bu da çok önemli.

BAĞCILAR, BAŞKA İLÇELERİ KISKANMAYACAK: Kütüphane sayımızı neredeyse 5 katına çıkarttık. Yani artık 70’li sayılara doğru yaklaştık. Dolayısıyla şehrimizin her yerine, her mahallesine katkı sunan, ihtiyaca dönük hizmetleri arttıran bir yönetimiz. Temel amacımız şu: Seçim döneminde çok söylemiştim. Ben, bu şehrin çocuklarını eşitleyen bir Belediye Başkanı olmak istiyorum. Burası, aynı zamanda mahallemizle, muhtarlığımızla ve mahallenin diğer unsurlarıyla iç içe bir yer olacak. Kültürel yaşamına katkı sunacak. Burası farklı etkinlikleriyle, bir gençlik kafesiyle, içindeki kitaplığıyla, çocuklarımızın, kızlarımızın, oğullarımızın sosyal yaşama katılmasına büyük bir güç katacak. Onların, bu mahallede, başka mahalleleri kıskanan değil, Bağcılar’da, başka ilçeleri kıskanan değil, bu ilçede daha yüksek hizmet almalarını sağlayacağız. Hizmet için koşuyoruz. 16 milyona hizmet etmenin dışında hiçbir gayemiz olmadı. Bazen engellemelerle uğraştık. Bazen boş işlerle uğraştık. Bizi uğraştıran akıl, bu devletin kurumlarının, bankalarının tek bir kuruşunu dahi belediyemize sunmadı. Bundan bizi engelledi. Ama biz, hiç yılmadık ve belediyemizin hizmetlerini vatandaşlarımızla buluşturmaya devam ettik.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİN YAKALANDIĞI BİR ÜLKE VAR ETMEK İSTİYORUZ: Önümüzde 28 Mayıs’ın, ülkemiz için çok önemli bir seçim olduğunu unutmayın. Biz İstanbul’da yaptığımız gibi, memleketimizin her köşesinde Urfa’dan Van’a, Sinop’tan Artvin’e, Kastamonu’dan Yozgat’a, İzmir’den Muğla’ya, Konya’dan Hatay’a kadar memleketimizin her köşesinde çocuklarımızın eşit hizmet aldığı kadınların çocuklarını kreşe yolladığı, eğitimde fırsat eşitliğinin yakalandığı, liyakatli bir sürecin gençlerimize sunulduğu, gençlerimizin, ‘Tanıdığım yoksa iş bulamam’ endişesinden uzaklaştığı bir ülke var etmek istiyoruz. Biz, bu şekilde bir ülkeyi var etmek adına, gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Gençlerimizin önümüzdeki 25-30 yılını ilgilendirecek olan bu seçimde, herkesin en hassas, en vicdanlı, en adaletli oy kullanmalarını talep ediyorum. Özellikle memleketimizin her insanına eşit bakan, asla memleketimizin hiçbir insanına hakaret etmeden, nezaketli, eşitlik fırsatını sunma konusunda hak, hukuk, adalet mücadelesini hayatının felsefesi haline getirmiş Kemal Kılıçdaroğlu’nun oylarınızı istiyoruz.

BAZEN HAKARETE UĞRUYORUZ, BAZEN BİRİLERİNİN GÜDÜMÜNDE TAŞLANIYORUZ: Zor günler geçiriyoruz. Bazen hakarete uğruyoruz. Bazen birilerinin güdümünde taşlanıyoruz. Ama biz ne diyoruz biliyor musunuz? Milletimizin kalbinden sevgi eksilmesin. Bu milletin evlatları, kendisini bu ülkede en güçlü şekilde ev sahibi hissetsin. Memleketimizin üstündeki kara bulutunu, ekonomi kara bulutunu, sığınmacı mülteci kara bulutunu, yoksulluk kara bulutunu ve bütün fırsat eşitsizliğinin, yargıdaki adaletsizliğin kara bulutunu hep birlikte dağıtalım. Aydınlık, ışıl ışıl, şu güneş gibi dünyamıza güzel günlerin gelmesini diliyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, ’86 milyon insanımız kardeşliği kazansın’ diyorum. Her şey çok güzel olacak.”

BETÜL CÜREKLİBATIR: NE OLUR GENÇLER? OKUYUN, OKUYUN, OKUYUN. LÜTFEN BURALARA SAHİP ÇIKIN

Arkın’ın eşi Betül Cüreklibatır’ın sözleri ise şöyle oldu:

“Başkanıma çok teşekkür ediyorum. O kadar güzel olmuş ki. Biliyor musunuz, buraya gelirken duygulanacağımı ve ağlayacağımı biliyordum. Ama bu kadar güzel bir günde ağlamak, asla olmazdı. Vallahi antidepresan alıp, geldim. Şimdi gülüyorum. Çok mutluyum. Ellerinize, kollarınıza sağlık Başkanım. Vallahi çocuklar, ne olur gençler, hepiniz ne olur lütfen değerini bilin. Yani bunlar eserdir. Ne diyeyim bilemiyorum. Ne diyeyim biliyor musunuz? ‘Ah Cüneytciğim ah; keşke hayattayken görseydin bunları. Kim bilir nasıl gurur duyardın. Ama gene görüyorsun bizi yıldızların üstünde. O hep derdi ki, ‘Benim kahramanım, benim halkım.’ Hepiniz bizim kahramanlarımızsınız. Ne olur gençler, okuyun, okuyun, okuyun. Lütfen buralara böyle sahip çıkın, lütfen. Ne olur? Size çok ihtiyacımız var çünkü. Güzel, pırıl pırıl beyinlersiniz, lütfen. ‘Vay gidene’ derler ya, ben de diyorum ki, ‘Vay kalana.’ İşte biz, böyle kalakaldık tek başımıza. Sağ olun, var olun. Ellerine sağlık herkesin. Çok teşekkürler.”

KAAN CÜREKLİBATIR: ÇOK GURURLUYUZ

Açılış töreninde Arkın oğlu ve eşi de birer konuşma yaptı. Babasının adının böylesi bir komplekse verilmesinden duyduğu memnuniyeti aktaran Kaan Cüreklibatır da duygularını, “Babam da büyük ihtimalle gökyüzünden, oradan hissediyordur ve duyuyordur bizi. Adı üstünde; gençlik merkezi. Babam, gençlere çok önem verirdi. Düşüncelerine çok önem verirdi ve çok güvenirdi. ‘Yeter ki fırsat verilsin, imkan verilsin, her şeyi başarırlar’ derdi. Vefatından kısa bir süre önce, Başkanımız da ziyaret etmişti, sağ olsun. Hatırını sormuştu. Bir televizyon programında da gençlerimizin barınma sorunundan bahsetmişti. Başkanımız da bu konuya, bu soruna duyarsız kalmadı sağ olsun. ve böyle güzel bir merkezi, bugün hizmete açtı. Çok gururluyuz Cüreklibatır ailesi olarak” sözleriyle dile getirdi.

Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile İBB Bağcılar Cüneyt Arkın Öğrenci Yurdu ve Gençlik Kompleksi, resmen hizmete girmiş oldu. Hizmete açılan kompleks içerisinde; öğrenci yurdunun yanı sıra, E-spor alanlarını içinde barındıran Gençlik Merkezi ile Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi de yer alıyor.

Kaynak: ANKA / Politika

Politika Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir