Güney Koreli Akademisyenler Çocuklarını Ortak Yazar Olarak Yazıyor


Bu uygulama, muhtemelen çocukların üniversiteye girme şanslarını artırmak için yapılıyor.

Katkıda bulunmadıkları halde araştırma makalelerine çocukları ortak yazar olarak eklemekle suçlanan Güney Koreli akademisyenlerin sayısı giderek artıyor. Eğitim bakanlığı raporu, katkı sağlamadıkları iddia edilen makalelerde lise veya ortaokul çağındaki çocukların adları geçen 11 akademisyen hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Akademisyenlerden 9’u yeni tespit edildi. Toplam rakam 2017’yılına kadar 24 idi.

Raporda, yeni tespit edilen 9 akademisyenden 5’inin araştırma yazılarında ortak yazar olarak adlandırdıkları çocukların kendi çocukları olduğu söyleniyor. Bir akademisyen, arkadaşının çocuğunu  ortak yazar olarak eklediğini kabul ediyor fakat diğerlerinin çocuklarla bir bağı tespit edilemedi. Bazı durumlarda, çocukların ülkedeki rekabetin şiddetli olduğu üniversiteleri kazanma şanslarını artırmak için araştırma makalelerine isimlerinin yazıldığı  düşünülüyor.

9 Akademisyen Tespit Edildi

Raporun yayınlanması, Güney Kore’nin zengin ve “seçkin” çocuklarının üniversiteye kabul edilme şartlarının titiz bir şekilde incelenmesi esnasında ortaya çıktı. Haksız yazarlık Güney Kore’de bilimin suistimali (kötüye kullanımı) olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Eğitim Bakanlığının söz konusu Raporu açıklamasının ardından, çocuklara haksız yere ortak yazar olarak yazan  9 akademisyenin bulunduğu ortaya çıktı.

Güney Kore’de, bilimin suistimali sert cezalara yol açabiliyor. Eğitim bakanlığı, incelenen davalardaki disiplin cezalarının kınama, ulusal araştırma faaliyetlerine katılımın bir yıl süreyle sınırlandırma ve işten çıkarma olduğunu söyledi. Seul’deki Sungkyunkwan Üniversitesi’ndeki en az bir akademisyenin işten çıkarıldığını ve aynı üniversitedeki başka bir akademisyenin ise iddiaları reddettiğini belirtti.

Suistimal Ortaya Çıkarıldı

Çocukları araştırma yazılarına ortak yazar olarak ekleme uygulaması, 2017 yılının sonlarında, Seul Ulusal Üniversitesinde bir çocuğun eş yazarlığı ortaya tespit edilmesi üzerine  inceleme altına alındı. Olayın ardından hükümet bir soruşturma başlattı. Bakanlık Ocak 2018’de çocuk yazarların yer aldığı 82 akademik makale tespit edildiğini bildirdi.

Gazetelerin yaklaşık yarısına göre öğrenciler araştırmaya bir okul programının parçası olarak katılmışlar, diğer yarısına göre is okul programı da yok. Bakanlık, o gün ne kadar akademisyenin olaya dahil olduğunu söylemedi ancak çocukların adlarının yazılmasının hkkaniyetli olup olmadığını doğrulamak için vakaları üniversite etik kurullarına havale edeceğini söyledi.

794 Çocuk Yazarlı Makale

Bakanlık ve üniversiteler şu ana kadar toplamda 794 adet ortak çocuk yazarlı makale tespit etmiş durumda. Bunlardan 549’u gözden geçirildi. Eğitim Bakanı Yoo Eun-hae, 17 Ekim’de yaptığı açıklamada, 24 makalenin yazarının gerçek yazar olmadığını tespit etti. Fakat sorunlu yayınların hangi dergilerde yayınlandığını söylemedi.

Bakanlık, son raporunda, tespit edilen 11 vakıada şaibeli çocuklardan bazılarının üniversiteye girdiği sorunlu duruma dikkat çekiyor. Bu yüzden, Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden  bilim ve teknoloji siyaset bilimcisi Young Kim gibi uzmanlar, sorunun şimdiye dek ele alınan davaların çok ötesine geçebileceğini düşünüyorlar. “Benim izlenimim, bu uygulamanın düşündüğümüzden daha yaygın olduğu” diyor.

Suwon’daki Sungkyunkwan Üniversitesi’nde malzeme bilimci olan Changgu Lee ise üniversiteye girişte sunulan çalışmalara dair çekinceli olduklarını söylüyor: “Lise öğrencilerinin araştırmaya ciddi şekilde katılamayacakları ve yayınların üniversiteye girişte kötüye kullanılabileceği için başvuru sürecinde yaptığı yayınlara vurgu yapan kolejleri sevmiyorum” diyor.

 

Hazırlayan: Sinem BIÇAKÇI

Kaynak

  • Nature Dergisi

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir