Elektrikli spor araba Simurg GT, TEKNOFEST İstanbul’da ilgi odağı oldu

Konya Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen elektrikli araba Simurg GT, TEKNOFEST İstanbul’da sergileniyor.

Konya Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen elektrikli araba Simurg GT, TEKNOFEST İstanbul‘da sergileniyor.

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, beşinci gününde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam ediyor.

Etkinliğin paydaşları, açtıkları stantlarda, ziyaretçilere projelerine dair sunum yapıyor.

Konya Teknik Üniversitesi Kapsül Anka Teknik Topluluğu tarafından geliştirilen “Simurg GT” isimli elektrikli araç, TEKNOFEST İstanbul’daki Konya Teknik Üniversitesi standında ziyaretçilere sunuluyor.

Veysel Alpars’ın kaptanlığını yaptığı Simurg GT’nin takımı, Burak Çolak, İsmail Dağ, Selen Özkul, Hacer Corcu, Mehmet Gün, Gökhan Remzi Örken ve Hasan Şengü’den oluşuyor.

“Aracımızla ilgili çok güzel tepkiler aldık”

Konya Teknik Üniversitesi Kapsül Anka Teknik Topluluğu’nun akademik danışmanı Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Akdemir, araca ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Akdemir, Simurg GT’nin geliştirilme sürecinin ocak ayında başladığını belirterek, “Aracımızın 2 kilovatlık bir motoru, 3,5 metre uzunluğu, 1,8 metre genişliği bulunuyor. İki koltuk, iki kapılı bir spor araba.” diye konuştu.

Tasarım açısından yarışmanın şartlarını zorladıklarını aktaran Akdemir, şunları kaydetti:

“Gerçekten bir arabaya benzesin istedik. Farklı bir konsept ortaya koyduk, güzel bir araba olduğunu düşünüyoruz. A noktasından B noktasına gittiğinizde en az pil harcayacak şekilde tasarlandı. Tasarım felsefesi hızdan ziyade az pil tüketmek üzerine olduğu için hızı 40-50 kilometre civarında. Aracın içerisinde şarj istasyonu var ve bu şekilde şarj ediliyor.

TEKNOFEST’te sergilenen aracımızla ilgili çok güzel tepkiler aldık. Aracımız, ilk günlerde etkinlik alanında Altay tankının karşısındaydı. Oradan çıkanlar direkt bizim aracı görünce aracın etrafında inanılmaz bir kalabalık oluşturdu. İnanılmaz pozitif tepkiler var, özellikle minik çocuklar çok sevdiler. Gelecek yıl bu aracı gerçek bir spor arabasına çevirmeyi düşünüyoruz. Hız konusunda da önümüz açılsın istiyoruz.”

Kaynak: AA / Tolga Yanık – Güncel

Atatürk Havalimanı İstanbul Konya Güncel Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir