Dünya Liderliğine Giden Yolda ABD-Çin Rekabeti Kızışıyor!


ABD Enerji Bakanlığı mevcut süper bilgisayarları yenileyerek onları yüksek performanslı yapay zekâ makinelerine dönüştürdü.

Yapay zekâ projelerinde ABD Enerji Bakanlığı (DOE), bilimsel keşifleri hızlandırmak, yapay zekâ projelerini teşvik için büyük bir girişim planı açıkladı. Geçen hafta gerçekleşen bir toplantıda, DOE yetkilileri, kongreden 10 yıl boyunca 3 milyar ila 4 milyar dolar arasında teşvik vererek, yeni nesil “exascale” süper bilgisayarları yaptırmak istediklerini belirtti.

Paul’ün yapay zekâ araştırma fonunu takip eden yüksek performanslı bir bilgi işlem analiz şirketi olan Hyperion Research’ün CEO’su Earl Joseph ilgili teşvik paketi için, “Bu iyi bir başlangıç ​​noktası ancak, DOE’nin planlanan harcamalarının, Çin’in yapay zekadaki ateşli yatırımına kıyasla oldukça mütevazı bir yatırım” olduğunu belirtti.

Ancak DOE’nin muazzam bir finans gücü ve veri akışı olduğu da göz ardı edilmemeli. Ajans, atom parçalayıcılarını, evren araştırmalarını ve binlerce genomun sıralamasını finanse etmeye devam etmekte. DOE Bilim Ofisi’ni yöneten Chris Fall, konuyla ilgili görüşlerini açıklarken, “Her gün petabayt olarak neredeyse düşünülemez miktarda veri üretiyoruz” dedi. DOE’nin yapay zek girişimine destek sağlamak için düzenlediği dört bilgilendirme toplantısı sonunda da bu verilerle eğitilen algoritmaların yeni materyallerin keşfedilmesine ve yeni fizik bulgularının tespit edilmesine yardımcı olabileceğini belirtti. Fall, teşvik paketinin desteği ile yapay zekâ konusunda yapılacak olan keşiflerin “Yaptığımız her şeyi etkileyeceğini” ifade etti.

Amerikan Enerji Bakanlığı yapay zekâ uygulamalarına fon sağlamak için küresel gücünü harekete geçirmektedir. Bir pazar analiz firması IDC’ye göre, dünya çapındaki kurumsal yapay zekâ fonunun 2018’den bu yana %44 artarak 35,8 milyar dolara ulaşmasını bekledikleri ifade edildi. Şirketler yapay zekâ uygulamalarında ticari avantajlar görmektedirler. Yapay zekâ uygulamaları, bankaların kredi kartı sahtekarlığını tespit etmesine, muhtemel dolandırıcılıkları önlemesine yardımcı olmakta, petrol ve gaz şirketlerinin verimli petrol, doğal gaz sondaj sahalarını jeolojik verilerin yardımıyla tespit etmelerine yardımcı olacaktır.

Hükümetler aynı zamanda, trafik akışını iyileştirmek, erken aşamadaki kanserleri tespit etmek gibi çeşitli hedeflere odaklanmaktadırlar. Şubat ayında, Başkan Donald Trump, Amerikan yapay zekâ inisiyatifinin başlatılması için bir emir verdi. ABD Yönetimi, ABD Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi verilerine göre, tüm sivil kurumların bütçesinden daha fazla olarak 2020 mali yılında yapay zekâ ve makine öğrenimi araştırması için kongreden yaklaşık 1 milyar dolarlık fazladan kaynak istedi. Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı, içeriğini ve detaylarını açıklamadığı bazı askeri yapay zekâ programları için benzer finansman kaynaklarına yöneleceğini ve bu konuda arayışta olduğunu açıkladı.

Diğer ülkelerin, ABD gibi yapay zekâ konusunda böyle devasa bütçeleri harekete geçirmesi oldukça zor gözüküyor. Ancak, 2017 yılında Çin, küresel liderliği hedefleyen ulusal bir yapay zekâ yatırım planı için 2030 yılına kadar 140 milyar dolar ticari bir yapay zekâ pazarı ilan etti. İlk exascale bilgisayarını icat etme yarışında, yapay zekâ dünyası gerçekten büyük rekabetlere gebe!

Peki yapay zekâ yarışını şu anda kim yönetiyor?

Tabi ki bu ölçtüğünüz şeye bağlı. Hyperion Research’e göre Çin, yapay zekâ alanında ki yatırımların %60’ını 2013’ten 2018’e kadar gerçekleştirdiğini belirtti. ABD yapay zekâ yatırımları ise küresel toplamın yaklaşık %30’unu oluşturdu. Joseph, Çin’in yapay zekâ araştırmalarına şu anda sayıca da olsa egemen olduğunu, Avrupa Birliği’nin ise en çok yapay zekâ araştırmacısına sahip olduğunu belirtti. Ancak yapay zekâ konusunda ABD’li araştırmacılar, kendi projelerinin daha etkili olduklarını ifade etmektedirler.

DOE yetkilileri yapay zekâ girişiminin ABD’li araştırmacıları ön planda tutmaya yardımcı olacağını söyledi. DOE, programını henüz ayrıntılı olarak tanımlamamasına rağmen, yapay zekâ için mevcut süper bilgisayarları optimize etmek, ulusal laboratuvarlara fon sağlama ve yapay zekâ bilgisayar mimarlarına yönelik akademik araştırmalar için dış fon sağlayacaklarını belirtti. Bilgisayar, çevre ve yaşam bilimleri laboratuvar müdürü Rick Stevens, Illinois, Lemont’daki Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda yaptığı açıklama da “Girişimin sadece veri analizini hızlandırarak mümkün olmayacağını aynı zamanda, hipotezleri bulmak ve yeni deneyler tasarlamak için yapay zekayı kullanarak veri toplama hızını da artırabileceklerini” ifade etti. Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda Bilgisayar ve Hesaplama Bilimi Laboratuar Direktörü Jeff Nichols, “Yapay zekâ bilim adamlarının yerini almayacak fakat AI kullanan bilim insanları, kullanmayan bilim adamlarının yerini alacak” dedi. Örneğin, batarya araştırmacıları bu araçları binlerce malzemenin özelliklerini günlerce test etmek için kullanabilirler.

Nichols, Amerikan Sanayi Bakanlığı’nın yapay zekaya yönelmesiyle geçtiğimiz on yıl boyunca AI algoritmalarını ve yazılımını iyileştirmeye yönelik araştırmalara yaklaşık 4,5 milyar dolar harcayan ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın bu alandaki gayretlerinin daha da artması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte, NSF’nin bilgisayar ve bilişim bilimi ve mühendisliği müdür yardımcısı olan Erwin Gianchandani, DOE’nin süper bilgisayarlar gibi büyük kullanıcı tesislerini finanse etmedeki rolünün verildiğini ve ajansın yapay zekâ konusundaki lokomotif görevinin NSF’nin programlarıyla “iyi sonuç vereceğini” söyledi.

Çeviren: Halil İ. İşbilici

Kaynak: sciencemag.org

 

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir