Dünya Ekonomik Forumu’na Göre 10 Trend Yetenek


İlk bakışta basit ama etkili 10 yeteneği Dünya Ekonomik Forumu belirledi. 2018 Mesleklerin Geleceği Raporu’na göre halihazırda ihtiyaç duyulan veya 1-2 yıla kadar trend olacağı tahmin edilen 10 beceri aşağıdaki gibidir.

 • Analitik Düşünce ve İnovasyon
 • Verileri ele alarak işlerle ilgili sorunları ve çözümleri değerlendirmek amacıyla mantığı kullanma becerisine sahip olmak ve buna bağlı olarak yeni fikirler ve çözümler geliştirmek için yaratıcılık ve alternatif düşünce anlamına gelen inovasyon birinci sırada yer alıyor.

 • Aktif Öğrenme ve Öğrenme Stratejileri
 • Yeni bilgilerin hem mevcut hem de gelecekteki problem çözme ve karar verme üzerindeki etkilerini anlama ile ilgilidir. Bu kabiliyet, yeni şeyler öğrenirken veya öğretirken duruma uygun eğitim-öğretim yöntemlerini seçme ve kullanma becerisine sahip olma anlamına gelir.

 • Yaratıcılık, Özgünlük ve İnisiyatif
 • Yaratıcılık, kendi fikirlerini denemeyle ilgilidir. Özgünlük, belirli bir konu veya durum hakkında alışılmadık veya zekice fikirler üretme veya bir sorunu çözmek için yaratıcı yollar geliştirme becerisi ile ilgilidir ve inisiyatif ise sorumlulukları ve zorlukları üstlenmeye istekli olmak anlamına gelir.

 • Teknoloji Tasarımı ve Programlama
 • Teknoloji tasarımı, kullanıcı ihtiyaçlarına hizmet etmek için ekipman ve teknoloji üretme veya uyarlama becerisidir. Programlama sırasında çeşitli amaçlar için bilgisayar programları yazılmaktadır.

 • Eleştirel Düşünme
 • Sorunlara alternatif çözümlerin, sonuçların veya yaklaşımların güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için mantık ve muhakeme kullanma yeteneğidir.

 • Karmaşık Problem Çözme
 • Seçenekleri geliştirmek, değerlendirmek ve çözümleri uygulamak için karmaşık sorunları tanımlamak ve ilgili bilgileri gözden geçirmek önemsenmektedir.

 • Liderlik ve Sosyal Etki
 • Liderlik etme, sorumluluk alma, fikir ve yön verme istekliliği ile ilgilidir. Sosyal etki ise enerjiyle ve liderlik kabiliyetiyle organizasyondaki diğer kişileri etkileyebilme becerisidir.

 • Duygusal Zekâ
 • Duygusal zekânın birkaç yönünden bahsedilir. Birincisi diğerleri için kaygılanmaktır. Başkalarının ihtiyaç ve duygularına duyarlı, aynı zamanda anlayışlı ve yardımcı olmanın gelecek için önemli bir beceri haline geleceği tahmin edilmektedir. İkincisi iş birliğidir. Başkalarıyla hoş olmak, iyi huylu ve iş birlikçi bir tutum sergilemek de duygusal zekânın bir parçası sayılmaktadır. Üçüncüsü sosyal yönelim ve sosyal algıdır. Yalnız değil, başkalarıyla çalışmayı tercih etmek, işte başkalarıyla kişisel olarak bağlantı kurmak, başkalarının tepkilerinin farkında olmak ve bunu neden yaptıklarını anlamak, sosyal yönelim ve sosyal algısallığın amacı olarak görülür.

 • Akıl Yürütme, Problem Çözme ve Fikir Oluşturma
 • Akıl yürütme ve fikir oluşturma, problem çözmede bilginin uygulanmasını ve manipüle edilmesini etkileyen yeteneklerdir.

 • Sistem Analizi ve Değerlendirmesi
 • Sistem analizi, bir sistemin nasıl çalışması gerektiğini ve koşullar, işlemler ve ortamdaki değişikliklerin sonuçları nasıl etkileyeceğini belirlemektir. Sistem değerlendirmesi ise sistem performansının ölçütlerini veya göstergelerini, sistemin hedeflerine göre iyileştirmek veya düzeltmek için gereken eylemleri belirlemektir.

  Kaynak: weforum.org

  Related Posts

  Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

  İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

  Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

  Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

  Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

  Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

  Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

  Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

  Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

  UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

  Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir