Diyarbakır: Diyarbakırlı Yönetmenden Töre Cinayeti Filmi

Kanada’da yaşayan yönetmen Eylem Kaftan, memleketi Diyarbakır’da 30 yıl önce töre cinayetine kurban gittiğini öğrendiği halası Güzide Kaftan’ın hayatını anlattığı belgesel filmi ile Türkiye’de.

Kanada’da yaşayan yönetmen Eylem Kaftan, memleketi Diyarbakır’da 30 yıl önce töre cinayetine kurban gittiğini öğrendiği halası Güzide Kaftan’ın hayatını anlattığı belgesel filmi ile Türkiye’de.

Kanada’da yaşayan Eylem Kaftan (28), halasının 30 yıl önce töre cinayetine kurban gittiğini öğrenince, yaşadığı trajediyi anlatabilmek için bir belgesel film hazırladı. Kanada, Güney Amerika, Güney Afrika, Avustralya ve Avrupa’da gösterilen film, Kanada ve İtalya’daki festivallerde ödül aldı. Halası Güzide Kaftan’ın yaşamını ve ölümünü konu alan ‘Adı Güzide’ isimli film, yurt dışından sonra Türkiye’de ilk kez, olayın yaşandığı Diyarbakır’da gösterime girecek. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Eylem Kaftan, “Güzide halamı ararken, nice Güzideler ile karşılaştım” diyerek, yöre kadının içerisinde bulunduğu zor durumu ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü 6 yıl önce bitirdikten sonra Kanada’nın başkenti Toronto’da bulunan York Üniversitesi’nde Sinema Televizyon Bölümü’nde asistanlık yapmaya başlayan Kaftan, ailesindeki büyük sırrı 14 yıl önce dedesinin vefatı ile öğrenmiş. Kaftan, dedesinin ölümü sırasında babaannesinin 30 yıldır herkesten sakladığı sırrı kendisi ile paylaştığını ve Güzide isimli halasının 1976’da töre cinayetine kurban gittiğini söylediğini belirterek, “Babaannem, ilk evliliğinden dünyaya gelen kızı Güzide’yi, ilk kocasının ailesine verdiğini ve bir daha kendisinden ne haber alabildiğini ne de görebildiğini söyledi. Dedem öldükten sonra da bizden kızı Güzide’yi bulmamızı istedi. Güzide halamın Diyarbakır’a bağlı Doğanlı Köyü’nde olduğunu öğrendik. Köye gittik, araştırmalar yaptık, ancak ne bir resmini ne de nüfus kaydını bulduk. Halam, diğer köyden biriyle evlendirilmiş. Eşi kan davalı oldukları hasımları tarafından öldürülünce, töreler gereği aile onu kayınbiraderiyle evlendirmek istemişler. Ama büyük kayınbiraderi ile evlenmek istemeyen halam, küçük kayınbiraderi ile evlenmek istediğini bildirmiş. Aile büyükleri, buna karşı gelince de küçük kayınbiraderi ile kaçmışlar. Sonuçta aile meclisi, öldürülmesi için karar almış. 30 yıl önce de aileden biri, geride iz bırakmaksızın halamı öldürmüş. Bu durumu Kanada’da çalıştığım National Film Board’ın yetkililerine anlattım. Çok ilgilerini çekti. Belgesel haline getirme fikrimi olumlu buldular. Bunun üzerine çekimler için halamın doğduğu köye gittim. Onu yetiştirenler ve onu tanıyanlarla görüştüm. Sonuçta ortaya 52 dakikalık bir belgesel film çıktı. ‘İsmi Güzide’ adlı belgesel, bir anlamda benim de hayatımı değiştirdi. Halamı ararken birçok Güzide ile karşılaştım” diye konuştu.

Kaftan, kendi ailesi de Güneydoğulu olmasına rağmen bu yörede kadınların yaşadığı zorlukların bu denli büyük ve derin olduğunu bütün çıplaklığıyla filmi yaparken öğrendiğini kaydetti. Eylem Kaftan, filmin yurt dışından sonra ilk kez, olayın yaşandığı yer olan Diyarbakır’da gösterilecek olmasının kendisi için farklı bir önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir