Diyarbakır: Diyarbakır’da Yerel Yönetimler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çocuk Koordinatörlüğü, ilk kademe belediyeleriyle birlikte dezavantajlı konumda olan çocuklara yaz tatili yaptırmak için Hazar Gölü kenarında ‘Çocuk Yaz Kampı’ kurdu. Kampın açılışını yapan belediye başkanları, çocuklarla birlikte yemek yedi, halay çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çocuk Koordinatörlüğü, ilk kademe belediyeleriyle birlikte dezavantajlı konumda olan çocuklara yaz tatili yaptırmak için Hazar Gölü kenarında ‘Çocuk Yaz Kampı’ kurdu. Kampın açılışını yapan belediye başkanları, çocuklarla birlikte yemek yedi, halay çekti.

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Koordinatörlüğü, yoğun göçle başlayan ve tiner, bali, kapkaç gibi olumsuzluklarla anılan Diyarbakır’daki dezavantajlı çocukların toplumsallaşmasını sağlamak üzere bir adım daha attı. “Artık Çocuklar Gülümseyecek” projesi çerçevesinde bu yıl kentteki yoksul ve dezavantajlı 50 bin çocuğa ulaşmayı hedefleyen belediye, Elazığ’ın Gezin Beldesi’nde Hazar Gölü kenarında bir ‘Çocuk Yaz Kampı’ kurdu. Gruplar halinde bir hafta çocuklara tatil yaptıran belediyeye, başta Eğitim Sen olmak üzere kentteki sivil toplum örgütleri de destek verdi. Kampın altyapı çalışmalarını Belediye Fen İşleri Daire Başkanlığı yaparken, kampta gönüllü eğitmenlerle belediye çalışanları görev aldı. Kampın kuruluşuna Gezin Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Fethi Aydın da destek verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir kampın açılışını yaparken, “Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarının ve ilk kademe belediyelerimizin katkılarıyla çok önemli bir felsefenin ilk adımını attık. Toplumumuzun en dezavantajlı kesimi olan çocuklarımızın topluma entegresi ve aydınlık geleceğinin tesisi için bu kampı açıyoruz” dedi.

Katılımcılara bir program hazırlayan çocuklar, şiir ve vecizeler okuyarak şarkılar söyledi. Çocuklar sunumda, “Haklarımızla birlikte sevgi de istiyoruz” mesajını verdi. Gezin Belediye Başkanı Aydın, “hoş geldiniz konuşması” yaparken, Baydemir, “Emin olun ki sizler için ne yapsak azdır. Bu ülkenin geleceği, hizmeti ve yönetimi sizlerin eliyle olacak. Sizlere yapılan her hizmet, toplumun geleceğine yapılan yatırımdır. Bu kamp, kent açısından bir ilkin ifadesidir. Bu yıl en az 50 bin çocukla temas kuracağız” diye konuştu. Kampın tüm ayrıntılar düşünülerek hazırlanması dolayısıyla organizasyonda emeği geçen herkesi kutlayan Baydemir, Gezin Belediye Başkanı’na da bir misafirden ziyade ev sahibi olmanın rahatlığıyla kendilerini karşıladığı için teşekkür etti.

Bu yıl 300 çocuğun birer hafta tatil yapacağı kampta, çadırlardan yapılmış mutfak, yemek salonu, sağlık kabini, görevliler ve eğitimcilerin kaldığı çadırla birlikte 9 çadır bulunuyor. Kampta çocuklar, kendi çadırlarının isimlerini ve çadır yerlerini kendileri seçti. “Yaprak yeşili, gök mavisi; Çocuklar bu renklerin varisi” şeklinde yazılı pankartın bulunduğu kampta, çadırlarda çocukların yaptığı resimler sergilendi.

Kampta spor turnuvaları, resim atölye çalışmaları, şiir, tiyatro gibi etkinlikler yapılıyor. Çocuklar, eğitmenlerin gözetiminde eğlenip göle girerek yüzüyor. Çocukların kampı çok sevdiğini ve daha uzun kalmak istediklerini belirten eğitmenler, çocukların gelecek yıl da gelmek için “Daha çok fıkra anlatacağım, daha çok şiir ezberleyeceğim, bağlama çalmayı öğreneceğim” dediklerini aktardı. Eğitmenler, kampla birlikte çocuklarda ortak yaşam kültürünün geliştiğini ifade etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir