Dijital Ölümsüzlük: Dijital Klonlar ve Deepak Chopra


İnsan için ölümsüzlük hiçbir zaman yeni bir konu olmamıştır. Bir şekilde hayatta kalmanın yolunu bulabilen insan onu uzatabilmek için de her yolu dener. Kesinliğinden emin olduğumuz bir son olarak hep var olmuş ölüm, belki de ilk defa bu yüzyılda en ciddi sorgulamalara maruz kalıyor.

Teknoloji sayesinde bir masal olarak görülen ölümsüzlük, mümkünlüğü tartışılabilen bir noktaya gelmiştir. Gılgamış Destanı’ndan Kitabı Mukaddes’e, ab-ı hayat çeşmesinin gençlik getiren sular efsanesinden Yunan, Kelt ve Roma mitlerine neredeyse tüm uygarlıklarda rastlanan ölümsüzlük arayışı, günümüzde de uzay kolonizasyonu ve zihin yüklemesi gibi hala çalışılmakta olan ve popülerleşmiş konulardandır.

Bu devirde transhümanistler tarafından taşınan ölümsüzlük arayışı bayrağı beyin üzerine yapılan incelemeler, gen teknolojileri gibi çığır açıcı transhümanist teknolojilerle sınırları zorlar bir yarış halindedir.

Bir ikiziniz olsun ister miydiniz? Peki, ölümsüz dijital bir ikiniz olsa nasıl olurdu?

Zihnimizi muhafaza edip bellek bellek taşınabilir hale getirene kadar yapay zekâ bir tatmin olarak yardımınıza koşabilir. Büyük verilerden faydalanıp kişisel bilgi arşivinizi öğrenebilen chat botlar gibi.

Deepak Chopra, Hint asıllı Amerikalı doktor ve alternatif tıp uzmanı. Onu yazıma konu eden şey ise doktorun dijital versiyonu. Tavsiyelerine sıklıkla başvuran insanların ulaşmakta zorlandığı ünlü birinin telefonlarınıza girerek ihtiyacınız olduğunda size tavsiyelerine devam edebilmesi söz konusu. Gelişmiş, kişiselleştirilmiş bir yapay zekâ danışmanı olan “Digital Deepak“, San Francisco merkezli yazılım şirketi The AI Foundation ürünü. Dr. Chopra,

“Yapay zekâ benden daha uzun yaşayacak ve böylelikle torunlarım, onların torunları, torunlarımın torunları ile konuşabileceğim”

diyor. The AI Foundation CEO’su Dr. Lars Buttler tarafından “cebinizde gerçek bir insanın dijital bir temsili” olarak adlandırdığı yapay zekâ için “AI Foundation‘da, yapay zekanın insanlığa fayda sağlamak için inanılmaz bir potansiyele sahip olduğu fikrinden hareket ediyoruz. Digital Deepak, yapay zekanın olumlu küresel kullanımlarını teşvik etme misyonumuzun bir örneğidir” diyor.

Digital Deepak uygulamasının arayüzü, yüz ifadelerini ve ses tonunu takip ederek soruları yanıtlıyor, iç görüleri paylaşıp ve sağlıktan fitnessa kadar kullanıcının hayatının çeşitli yönlerini iyileştirmeye yönelik bire bir meditasyon egzersizleriyle kullanıcıları yönlendiriyor.

Dijital klon örnekleri artış bekleniyor

Bu yapay zekâ Dr. Chopra’nın sağladığı kitaplardan, mektuplardan, konuşmalardan ve diğer içeriklerden oluşan arşiv sayesinde öğreniyor. Bilmesi gereken bir şey sorulursa, ancak henüz cevap veremiyorsa “Beni daha akıllı yaptığın için teşekkür ederim, sana geri döneceğim” diyor.

Digital Deepak düzenli kullanıldığında kullanıcı hakkında bilgi ediniyor ve zamanla sizinle daha kişisel bir ilişki içine giriyor. Ancak, yapay zekâ yeni yetenekleri yalnızca doğrudan gerçek Dr. Chopra’dan öğreniyor. Deepak chopra’nın AI sürümünün resmî web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca http://wisdomofchopra.com/ adlı siteden yine yapay zekâ sayesinde günlük Deepak Chopra tavsiyenizi alabilirsiniz. Tweetlerdeki her “alıntı”, Deepak Chopra’nın Twitter akışında rastgele bir şekilde cümle içlerinde birbirine yapıştırılmış kelimelerden üretiliyor.

Elif Akçay

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir