Diji-evrim: Dijitalleşmenin Geleceğe Etkisi


İnternet, diji-evrim denilen dijital dönüşüm ve dijitalleşme, insanların yaşamını ve iş yapma biçimlerini değiştirmesi gibi konular artık yeterince eskidi. Çünkü bu değişiklikler hiç durmayacak.

Sinem Bıçakcı

Diji-evrim ve  dijitalleşme arasındaki fark

Aslında pek fark sayılmaz çünkü ikisi ayrı kavramlar değil. En basit haliyle şöyle açıklanabilir: Diji-evrim, bilgiyi dijital formata dönüştürme ve sayısallaştırma süreciyken dijitalleşme, dijital iletişimin ve medyanın etrafında birçok sosyal yaşam alanının yeniden yapılandırılmasıdır.İş liderlerine baş ağrısı ve uykusuz gecelere zorlayan asıl soru, bu değişimlerin nasıl evrimleşeceğidir. Teknoloji ilerledikçe işletmeler ve toplum üzerindeki etkilerin değişmesi gibi dünyamız için de etkiler değişiyor.

Geleceğin belirsiz olduğunu biliyoruz

Durağanlık ve ileri ivme arasındaki yolda yürümek, günümüzde işletmeler için en iyi şey gibi duruyor. Çünkü dijitalleşme, belli bir iş stratejisine sadık kalmayı zorlaştırıyor. Göz açıp kapayıncaya kadar, bir gecede mucizevi bir şekilde ortaya çıkmış gibi görünen yeni bir dijital inovasyon, işletmelerin bugüne kadarki tüm başarılarını yok edebilir. Kısaca şöyle söyleyelim:  Dijitalleşme yalnızca bir ürün ya da hizmeti değil, bütün sistemleri yeniler.

Ölüm Yıldızı Olarak Dijital Teknoloji

Forbes’taki bir makalede Rich Karlgaard, dijital teknolojiyi bir “ölüm yıldızı” ile karşılaştırıyor. Şöyle ki: İlk başta dijitalleşme şirketleri yörüngesine çeker, eski ve yerleşik iş modellerini yok eder. Daha sonra mevcut işleri, yeni dijital çevre yasalarına uyum sağlamaya zorlar. Sadece bir kez değil, tekrar tekrar… Bu “yörüngeler” tahmin edilemez ve mevcut durumları hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde değiştirebilir. Dijitalleşme ve teknoloji günlük hayatımızın tüm yönlerini etkiler ve bu sadece tek bir alanla sınırlı kalmaz. Nanoteknoloji ve 3D baskı gibi teknolojik gelişmelerin aralarındaki etkileşimler değişebilir. İşte tüm bunların kombinasyonu, dijitalleştirmeyi durdurulamaz bir güç haline getiriyor.

Teknolojik Hız Geometrik Artar

Çoğu işletme, dijitalleşmeye ve değişimlerine uyum sağlama konusundaki sürekli ihtiyacın farkında.

Dijitalleşmenin hızı katlanarak artıyor

İnsanlar değişimin doğrusal-lineer olduğunu düşünüyorlar. Fakat  değişimn hızını vurgulamak için onun geometrik – üssel arttığını düşünün! 10 yıl içinde dünyanın ne kadar değişeceğin hayal etmeye çalışın! 10 yıl önce, ilk düşük çözünürlüklü  cep telefonları büyük bir teknolojik ürün gibi görünüyordu fakat şimdiki teknoloji ile kıyaslanmıyorlar bile! Şimdiki durum da bundan 10 yıl sonrakiyle kıyaslanamaz olacak.

Bugün Facebook ve YouTube gibi gittikçe uzayan sosyal medya listesi, daha 10 yıl önce oldukça yeniydi ve hiç kimse, bu icatların insanların bugünkü etkileşim, sosyalleşme, iletişim ve çalışma şeklini nasıl değiştirdiğini hayal edemezdi.Bugün hayatımızın her alanı dijitalleşiyor. İş operasyonları, ürünler ve hatta müşteriler bile dijital. Yine de iş dünyasında birçok lider hala “dijital terimler” içerisinde bir düşünce yapısına sahip değiller.

Charles Darwin’in 19. yüzyılda evrim hakkında söylediği şu sözler, bugünkü işletmelerin akıllarında tutması gereken şey aslında.

Ne en güçlü olan tür hayatta kalır ne de en zeki olan. Değişime en çok adapte olabilendir hayatta kalan.

Günümüzde, artık bir işletmenin boyutu önemli değil. Önemli olan o işletmenin diğer şirketlerle dijitalleştirilmiş bir dünyada rekabet edebilecekleri sürdürülebilir bir avantaj sağlayan yeniden icat etme kabiliyetlerinin ne kadar iyi olduğu.

Dijital Gözlem

Dijital evrim, dünyayı sürekli yeniden şekillendiren bir güçtür. Bu yüzden kendi başına bir kelime olmayı hak ediyor.

 

Kaynak: https://www.aq-services.com/digitalization-impact-future/1

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir