Cevapları Asla Bilinmeyenler: Felsefi Sorular


Felsefi sorular gerçekten her insanı ilgilendirir. Henüz erken çocuklukta sormaya başlarız, sonra ergenlik ve sosyal etkileşimler ağır basar fakat ardından tekrar ortaya çıkarlar.

Hayatın bir amacı var mı, diye merak ederiz; tanrının geleceği bilip bilmediğini de. Felsefi sorularla en önemli karşılaşma ise hayati kararlar vermek üzereyken ortaya çıkar: Hangisini tercih etmeliyim? Ölmeden önce iyi bir yaşam sürdüm diyebilmem için doğru olanı mı yoksa işime geleni mi, tercih etmeliyim?

Her an ortaya çıkabilirler

Felsefi soruların güneşin doğuşu batışı gibi ritmik biçimde ortaya çıkmadıklarını gördüm. Yaşadığımız bir kaza, neyi yanlış yaptığımızı sorgulamaya götürebiliyor ve bundan sonra nasıl yaşamamız gerektiğine dair daha net fikirler oluşturmaya sürecimizi tetikleyebiliyor. Engellenmek, haksızlığa maruz kalmak, çaresizlik, geri dönüşü olmayan hatalar ya da hapse düşmek, hayatın değerini ve geçen zamanları sorgulamayı başlatabiliyor.

Vicdanımızla da ilgisi var

Bir cana kıymak, açık bir haksılık yapmak vicdanımızı resmen kanatıyor. Vicdanın gerçek olduğunu fakat zamanla susturulabileceğini gördük. Felsefenin neyin doğru olduğuna dair arayışında vicdanın duygusal ve zihinsel baskısını hep hissederiz.

Ölüm: Hayatın başlangıcı ve sonrası

Ve en başından en sonuna kadar kendini hissettiren o soru: Yaklaşan ölüm? Anne-babamız öldüğünde, onları bir daha göremeyecek olmanın acısını yaşarız. Bu acının içinde umut ya da umutsuzluk yatar. Hayattan öncesini ve ölümden sonrasını bilmek isteriz. Bize anlatınların doğru olduğundan emin olmak isteriz. Hayatta her şey değişir fakat ölen biri geri gelmez. Bu kesin bilgi gerçekten hayatımıza anlam katar.

Herkes onlarla karşılaşır

Kırk yıllık hayatımda, bu sorularla karşılaşmayan, onlara kendi içsel cevaplarını bulmaya çalışmayan tek bir kişiyle karşılaşmadım, tabiki zihinsel olarak normal insanlar arasında.  Zihinsel engellilerde ise var olma ve olup biteni anlama konusunda aşırı ve hüzünlü bir teşebbüste olduklarını hissettim çoğu zaman.

Cevapları asla kesin değil

Bilmek istediğimiz bir şeyi her yönüyle bilebilir miyiz? Karar vermekte güçlük yaşadığımızda böylesi bir bilgi ihtiyacını derinden hissederiz. Tanrının var olup olmadığından emin olsaydık yaşadığımız hayatın doğruluğundan emin olabilirdik. Ölümden sonra neler olacağını bilebilseydik, daha rahat ölürdük. Bu yeryüzüne nasıl geldiğimizi kesin olarak bilmek bizi çok rahatlatırdı. En güzel şehri nasıl inşa edeceğimizi ya da bir toplumu en iyi şekilde nasıl yönetebileceğimizi bilseydik herkesi mutlu edebilirdik. Arkadaşlığın özünü bilebilseydik daha sağlam dostluklar kurabilirdik. Ama bilmiyoruz. Çünkü arkadaşlık nedir, güzel nedir, ölüm nedir gibi soruların cevaplarını kesin olarak bilmiyoruz. Sadece kendimizce verdiğimiz çeşitli cevaplar var elimizde. Binlerce yıldır bilge insanların sözleri var elimizdeki kitaplarda.

Bilgelik kazandırır

En iyiyi, doğruyu, güzeli, ilişkinin doğasını, aşkı, ölümü, yönetimi tam olarak bilmiyoruz. Bu doğru. Fakat felsefi sorulara cevap ararken çok sayıda görüş elde ettik. Zihnimiz canlandı, farklı bakış açılarıyla genişledi, çeşitli bilgilerle doldu. Şimdi basitçe şunu söyleyebilirim: Felsefe ne işe yarar, diye bir soruya ya yaşayarak ya da felsefe kitapları okuyarak cevap bulabiliriz. En iyisi ölmeden önce burada neler olup bittiğine dair bir bilgelik kazanmak, bir içgörü edinmek. Bunca bilinemezlik içinde bir küçük bilgi kırınsı bile önümüzü aydınlatabilir, dünya serüvenimizi güvenli kılabilir.

Doç. Dr. Şevki IŞIKLI

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir