Cebimizdeki Casuslar: Cep Telefonları


Güvenli uygulamalar bile kötüye kullanılabilir: Kullanıcılar fark etmeden mikrofonla kayıt yapabilir, bir telefonunun konumunu izleyebilir, fotoğraf çekebilir ve verileri başka bir yere gönderebilir. Mobil cihazlar, neyin peşinde olduğumuza dair birçok bilgiye sahip. 

Akıllı telefonlarınız bugün, sizler için her şeyi düşünüyor. Adımlarınızı sayıyor, yazılı notlarınızı hatırlatıyor, ödenmemiş faturalarınızı bildiriyor hatta farklı rotalar çizerek sizlere önerilerde bulunuyor. Akıllı telefonlar, sahip oldukları çok yönlü asistanlar sayesinde hiç aklınıza gelmeyecek şeyleri, örneğin ışık, nem, basınç, sıcaklık gibi değerleri ölçümlüyor.

Mobil cihazlarımız, neyin peşinde olduğumuza dair tahmin ettiğinizden daha fazla bilgiye sahip.

Akıllı telefonlar artık sevimli birer dost. Çünkü çeşitli sensörler bize her daim oldukça yakın, onları sürekli yanımızda taşıyoruz. İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi olan Maryam Mehrnezhad, “Sensörler hayatımızın her köşesinde kendini hissettirip kendi yollarını buluyor” diyor. Bizlerin yerine gözlem becerilerini kullanan telefonlar özel olarak tutulması gereken birçok kişisel bilgiyi elde etmeleri bakımından oldukça güçlü ve bu onları potansiyel birer casus haline getiriyor.

Güvenli Uygulamalar Bile Casusluk Yapabilir

Çevrimiçi uygulama mağazası Google Play, sensör erişimini kötüye kullanan çeşitli uygulamalar keşfetti. Kötüye kullanılan uygulamalar, kullanıcılar fark etmeden mikrofonla kayıt yapabilir, bir telefonunun konumunu izleyebilir, fotoğraf çekebilir ve verileri başka bir yere gönderebilir. Ayrıca galeriden çalınan fotoğraflar ya da ses kayıtlarının aktarımı gibi durumlar da söz konusudur. Görünüşte zararsız olan sensörlerin sahip olduğu veriler bile potansiyel birer tehdit olarak algılanabilir. Akıllı telefon kullanıcılarının nerelere gittiği kolayca ortaya çıkabilir.

Malezya’nın Kajang Ulusal Enerji Üniversitesi’nde güvenlik araştırmacısı olan Ahmed Al-Haiqi’ye göre akıllı telefonlar, sahip olduğu barometre (basınç) okuyucularıyla kullanıcının bir binanın hangi katında bulunduğunu bile bizlere bildirebilir.

Bahsi geçen potansiyel tehditler çokça açığa çıkmış değil ancak akademik ve endüstriyel  araştırmacılar nihai istilalara yönelik tehditleri araştırıyorlar. Bazı bilim adamları, çeşitli uygulamalar tasarlayıp bu uygulamaların akıllı telefon sahiplerine ne gibi zararlar verebileceğine yönelik testler yapıyorlar.

Problem Çözümü, Kedi-fare Oyununa Dönüştü

Sensörler giderek daha yaygın ve güçlü hale geliyor. Verileri analiz etmek için kullanılan algoritmaların dönüşümü, akıllı telefon üreticilerinin bile mevcut sensörlerin neler yapabileceği konusunda kuşkuya düşmesine yol açıyor. Al-Haiqi, mevcut güvenlik açıklarının iyileştirilmesi ve daha sonra farklı bir güvenlik açığının ortaya çıkmasına yönelik “kedi-fare” benzetmesinde bulunuyor: Her yeni güvenlik saldırısında çözümler gelişecek fakat her yeni çözüme farklı bir saldırı tekniği de gelişmeye devam edecek gibi gözüküyor.

 Maria Temming 

Çeviri: Mert Küçükvardar

Kaynak: https://www.sciencenews.org/23.01.2018

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir