Bu ülkelerde internet sansürü çok fazla


İnternet sansürü, zannedilenden daha yoğun. 179 ülkenin 10 tanesinde İnternet sansürü çok az ya da hiç yok, 10 tanesinde ise neredeyse her şey yasak.

Hükumetler, çeşitli nedenlerin arkasına sığınarak İnterneti yasaklayabiliyorlar. İnternet Sansürü Haritasında, dünyada İnternet sansür konusunda lider ülkeler sıralaması yer alıyor. Hangi ülkede hangi İnternet uygulaması yasak, bunu görmek mümkün.

Kendi ülkende neler yasak biliyor musun?

İnternet erişimine uygulanan sansür, bilgi özgürlüğü mücadelesinin en son savaş alanıdır. Ve her bir ülke bu durumla farklı bir mücadele içerisindedir. Rusya, sadece politik medyaya erişime kısıtlama getirirken komşusu Finlandiya sadece torrent’e erişime izin vermiyor.

İnternet sansürü konusunda ülkeleri sıraladığımız zaman Birleşik Krallık (İngiltere) ve Amerika Birleşik Devletlerinin internete bazı kısıtlamalar getirdiğini biliyoruz. Onları bazı diğer ülkeler takip ediyor.

Hükümetler internet sansürüne hevesli

Hükümetlerin internet sansürü konusunda arzulu davranması ve sansür kararı alabilmesinde birçok faktör rol oynamaktadır. Örneğin Kuzey Kore ’nin internet erişimini tamamen yasaklamasının en önemli sebebi, kapalı bir toplum oluşu ve kendi rejimine karşı oluşabilecek tüm popüler fikirlere karşı önlem alma korkusudur.

Suriye, Suudi Arabistan ve Yemen ise dini nedenlerden dolayı internet sansürü getirirken Çin, Tayvan ve Vietnam ise internet erişimini politik nedenlerden dolayı kısıtlamaktadır. Fakat sebebi ne olursa olsun insanın kendi ülkesinin internete hangi alanlarda kısıtlamalar getirdiğ ini bilmesi gerçekten de faydalı bir bilgidir.

Çevrimiçi sansüre küresel bir bakış!
Ülkelerin internet sansürü konusunda sıralanışı şöyle:

İnternet, size nerede yaşadığınıza bağlı olarak sınırsız veriye ulaşmanıza imkân tanır. Bu durumun nedeni ise çevrim içi özgürlüğümüz değildir. Aslında internet özgürlüğü denilen şey, çok da özgür olduğumuz anlamına gelmez. Bilakis çerçevesi ve sınırları belirlenmiştir. Bazı hükümetler internet kullanıcılarını ulaşmak istediği temalar konusunda sınırlandırırken bazıları da kısıtlamalar ve yasaklamalar getirir. Çevrim içi sansürleri hükümetler tarafından belirlenir ve amacı sizin internette ulaşmak istediğiniz bilgilere erişiminizi kısıtlamak veya engellemektir. Fakat bazı şirketler hükümetlerin bu keyfi uygulamalarına karşı çözüm yolunu bulmuşlardır.

Bu çözüm, VPN servis sağlayıcılardır.

Şimdi dünyada hali hazırda online sansür uygulayan devletlerin hangileri olduğuna bir göz atalım:

Editörün notu: Bu araştırma, 2017 Mayıs ayında yapıldığı için bazı değişiklikler olmuş olabilir. Dolayısıyla bazı ülkelerin verilerinde küçük değişikliklere rastlanabilir. Web sitemizi ziyaret ediniz.

Çeviri

Halil İbrahim İşbilici

Kaynak ve izin: VPN Mentor Sitesi.

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir