Bir Tıkla Dünyayı Ayağınıza Getiren Google Earth Nasıl Çalışır?

Google Earth, kapsamlı ve etkileşimli bir dünya haritası oluşturmak için bileşik görüntüleri kullanan benzersiz bir coğrafi haritalama ve etiketleme programıdır. Bir milyardan fazla havadan görüntüyü bir araya getiren uygulama, bireylerin ve grupların iklim değişikliğini takip etmelerine, bilinmeyen coğrafi ve ekolojik özellikleri keşfetmelerine ve tarihimizi kaydetmelerine olanak sağlayan çok yönlü bir araç sunmaktadır.

Bu dijital haritacılık aracı hükümetleri, özel kuruluşları ve coğrafi verileri izlemek isteyen kişiler için faydalı bir kaynak olmaya devam ediyor. Google, muazzam miktarda veri toplayıp sunmakta, bu nedenle bireylerin kişisel hikâyelerini oluşturan eşsiz bir yola katkı sağlamaktadır.

Google Earth’in Asıl Sahibi Kim?

Google Earth’ün altında yatan teknoloji aslında görsel veri tabanları oluşturan bir oyun şirketi olan Intrinsic Graphics tarafından geliştirilmiştir. 2004’te Google,  “Pokemon Go “dan sorumlu olan “Keyhole Inc”’i satın aldı .

2005 yılında piyasaya sürülen Google Earth, dünyamızın ilk yaygın olarak kullanılan, etkileşimli karma haritasıydı. Geliştirme ekibi, 2015 yılında erişilebilirlik ve kullanılabilirliğe odaklanan yenilenmiş bir sürüm planlamaya başladı. 2017 yılında piyasaya sürülen yeni uygulamaya artık Google Chrome tarayıcısı üzerinden bağımsız uygulamalarla sisteme erişilebiliyor. Google Earth, NASA tarafından 1984 yılına kadar uzanan ve kullanıcıların zaman içinde geri dönmelerini sağlayan 3B yeniden yapılandırmalar, ek açıklama araçları ve uydu görüntüleri sunmaktadır. Uydu ve havadan alınan görüntülerle yeni görüntüler elde edildiğinde, harita sürekli değişen dünyamızı yansıtacak şekilde sürekli güncellenmektedir.

Google Earth tarafından kullanılan görüntüler ve veriler NASA, National Geographic ve diğerleriyle ortaklıklar yoluyla toplanır ve böylece büyük bir veri tabanı oluşmaktadır. Google Earth’in ürün yöneticisi Gopal Shah’a göre, geliştirme ekibi beş kullanıcı deneyimi tasarımcısından ve çoğunlukla uygulamanın veri gönderme yeteneğini artırmaya odaklanan yaklaşık 30 mühendisten oluşuyor.

Görüntüler Nasıl İşleniyor?

Çoğu insan için Google Earth, dünyayı daha geniş bir bağlamda görmemizi sağlayan şehirleri ve manzaraları yukarıdan keşfetmenin yeni bir yoludur. Google Earth, dünyanın herhangi bir kısmının en net görüntüsünü oluşturmak için her bir fotoğraftan en yüksek kalitede pikselleri kullanarak uydu ve havadan fotoğrafçılıkla elde edilen milyarlarca görüntüyü dijital olarak birleştirir.

Gopal Shah, “Google Earth’i ilk kez açtığınızda, bu görüntü NASA uydu fotoğraflarını temsil ediyor ve trilyonlarca pikselden oluşuyor” diyor. Ve ekliyor: “Bu görüntüyü gördüğünüzde, gezegenin her alanındaki mevsim geçişlerini görüyorsunuz. Biz buna ‘Güzel Dünya’ diyoruz.”

Çeviri: Mert Küçükvardar

Kaynak: https://www.livescience.com/65504-google-earth.html

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir