Ankara’da “100. Yıl: Türkiye Cumhuriyeti ve Umumi Lider Haydar Aliyev Konferansı” düzenlendi

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmadov, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin bir model olarak dünya ve Türk Dünyası için örnek olduğunu belirtti.

Azerbaycan‘ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmadov, Türkiye- Azerbaycan kardeşliğinin bir model olarak dünya ve Türk Dünyası için örnek olduğunu belirtti.

Azerbaycan Büyükelçiliği, Hacettepe Üniversitesi ve Azerbaycan Teknik Üniversitesince Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi Kültür Merkezi’nde “100. Yıl: Türkiye Cumhuriyeti ve Umumi Lider Haydar Aliyev Konferansı” gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Memmadov, Mustafa Kemal Atatürk ve Haydar Aliyev’in en zor dönemde ülkelerine sahip çıktığını dile getirdi.

Memmadov, Azerbaycan’ın Türkiye’ye 20 milyar dolardan fazla özellikle petrokimya, doğal gaz ve petrol üretimi sektörlerine yaptığı yatırımlarının Türkiye’nin bağımsızlığını güçlendirmesine yönelik projeler olduğunu belirtti.

Büyükelçi Memmadov, “Bu kardeşlik Türkiye-Azerbaycan kardeşliği bir model olarak dünya için bir örnektir. Türk Dünyası için bir örnektir.” dedi.

Türkiye ve Azerbaycan’ın “ruhu ve felsefesinin” aynı olduğunu ve böyle başka iki ülke bulunmadığını kaydeden Memmadov, iki ülkenin düşmanın önünde tek bir millet gibi göründüğünü vurguladı.

Memmadov, Azerbaycan’ın liderleri sayesinde 30 yılda çok güçlü bir devlete dönüştüğüne dikkati çekti.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Azerbaycan’ın ulusal lideri Haydar Aliyev’in ülkelerinin bağımsızlığını ve onurunu korumak için hayatlarını adadığını ve bugün onlar sayesinde ayaklarının sağlam şekilde yere basarak varlıklarını sürdürdüklerini söyledi.

Güran, bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin bitmediğini ve bitmeyeceğini belirterek, bu mücadelenin tarih var olduğunu sürece devam edeceğini vurguladı.

Bugün Azerbaycan’ın Karabağ ve Şuşa gibi topraklarını geri almasının mutluluğunu yürekten hissettiklerini kaydeden Güran, bu dayanışma ve duygudaşlığının uzun yıllar devam etmesi temennisinde bulundu.

Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayet Velidev de tarihteki şahsiyetlerin rolünün önemli olduğunu belirterek, son devirde Mustafa Kemal Atatürk ve Haydar Aliyev’in öne çıktığını söyledi.

Velidev, büyük şahsiyetlerin milletlerin ihtiyaç duyduğu zamanda ortaya çıktığına dikkati çekti.

Azerbaycan Milletvekili Fezail Ağamalı da 1923’ün Türkiye ve Azerbaycan için önemli olduğunu belirterek, iki ülke milletlerinin tarihin en zor anlarında bir arada olduğunu söyledi.

Ağamalı, her iki devleti ve diğer Türk devletlerini büyük geleceğe taşıyan yolda yürümeleri gerektiğini vurguladı.

“Atatürk ve Aliyev yıldızlara benziyor”

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yonca İldeş moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde konuşan Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emirullah Mehmetov da Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Haydar Aliyev’i “yıldızlara benzettiğini” belirtti.

Mehmetov, “Biz gökyüzüne baktığımız zaman binlerce, milyonlarca yıldız görüyoruz. Bu yıldızların birçoğu sönmüş, işlevini bitirmiş yıldızlardır ancak biz halen onların ışığını görebiliyoruz. Bu iki deha da o tür yıldızlardır. Mustafa Kemal Atatürk 1938’de ebediyete intikal etmiş ama onun nuru halen Türkiye Cumhuriyeti’nin gittiği yolu ışıklandırır. O yolda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilerliyor. Aynı şey Haydar Aliyev için de geçerlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin kuruluşu ve Aliyev’in doğum yıl dönümünü değerlendiren Mehmetov, Haydar Aliyev’in insanlarda hayatları boyunca unutmayacakları bir iz bıraktığını vurguladı.

Mehmetov, Türkiye’nin son yıllarda özellikle savunma sanayisi alanındaki gelişimine de değindi.

“Türkiye ve Azerbaycan için Karabağ milli meseledir”

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Öğretim Görevlisi Özlem Pınar Aran da Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tek millet iki devlet bilincinde ve kardeşlik anlayışı çerçevesinde bugünkü halini aldığını belirtti.

Aran, bölgenin iki önemli devleti olan Türkiye ve Azerbaycan’ın siyasi, askeri ve ekonomik alanlarda çok boyutlu ve stratejik düzeyde işbirliği içinde olduğunu belirterek iki ülkenin ortak tarihe geçmişe sahip olduğunu ifade etti.

İki ülkenin çeşitli alanlardaki ilişkilerine değinen Aran, 2. Karabağ Savaşı’nın ardından Türkiye’nin Karabağ topraklarında altyapı çalışmalarının yapılması, refahın artırılması, enerjiyle ticaret hatlarının işlevsel hale getirilmesi ve bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesi yönündeki çalışmaları desteklediğini söyledi.

Aran, “Türkiye ve Azerbaycan için Karabağ milli meseledir ve öyle de kalacaktır.” dedi.

Kaynak: AA / Muhammet Tarhan – Güncel

Haydar Aliyev Azerbaycan Türkiye Ankara Güncel Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir