Ankara: Öğretmenlerin Maaş Karşılığı Gireceği Ders Saati Artırılmıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin maaş karşılığı girdikleri haftalık ders saatinin 15 saatten 21 saate çıkarılmadığını açıklayarak, bu yönde yapılan haberleri gerçek dışı ve “asparagas” olarak nitelendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin maaş karşılığı girdikleri haftalık ders saatinin 15 saatten 21 saate çıkarılmadığını açıklayarak, bu yönde yapılan haberleri gerçek dışı ve “asparagas” olarak nitelendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın Müşavirliği, 650 bin öğretmeni yakından ilgilendiren bu konuda yazılı bir açıklama yaparak, öğretmenlerin rahat bir nefes almalarını sağladı. Öğretmenlerin maaş karşılığı girdikleri haftalık ders saatinin 15’ten 21 saate çıkarılması ve ek ders ücretlerine yapılan zammın anlamsız kaldığına ilişkin olarak son günlerde basında yer alan haber ve yorumlar konusundaki açıklamada, “Tümüyle asparagas, baştan aşağı hayal mahsulü ve yalandır” denildi.

Açıklamada, bu yöndeki haberlere ilişkin yorum yapan sendika başkanlarına yönelik olarak da, “Bunun yanında eğitim alanında faaliyet gösteren 3 sendika başkanının da hayal mahsulü bir habere ilişkin yorum yapması düşündürücüdür” denildi.

1997 yılından bu yana zam yapılmayan ek ders ücretlerinin 3.5 YTL’den 5 YTL’ye çıkarılmak suretiyle öğretmenlerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi yolunda önemli bir adım atıldığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Zaten daha önce de bakanlığımız, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal durumlarının düzeltilmesi amacıyla ‘Öğretmene Ev Kampanyası’, ‘Öğretmene Dizüstü Bilgisayar Kampanyası’, ‘Öğretmenliğin Kademelendirilmesi’ başta olmak üzere birçok projeyi hayata geçirmiştir. Ülkemizin ekonomik durumuna bağlı olarak bu yöndeki çalışmalar da devam edecektir. Durum böyleyken, daha önce öğretmenlere verilen ek ders ücretlerine zam yapılmasına karşılık maaşla girilen ders saatinin artırılacağını söylemek Milli Eğitim Bakanlığı’nın temel felsefesine uymamaktadır.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

Daha Adil Bir Dünya Mümkün yazarı kim? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabını kim yazdı?

Daha Adil Bir Dünya Mümkün yazarı kim? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabını kim yazdı?Felsefe – 18.09.2023

Daha Adil Bir Dünya Mümkün konusu nedir? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabı özeti!

Daha Adil Bir Dünya Mümkün konusu nedir? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabı özeti!Felsefe – 18.09.2023

Ahilik kutlamalarında Bakan Yardımcısı Gürcan’dan fahiş fiyat uyarısı

Ahilik kutlamalarında Bakan Yardımcısı Gürcan’dan fahiş fiyat uyarısıFelsefe – 18.09.2023

Tepebaşı’nda Toprağın Öyküsü 16. Kez Yazıldı

Tepebaşı’nda Toprağın Öyküsü 16. Kez YazıldıFelsefe – 18.09.2023

Özgür Özel: “Mücadelemiz, Aydınlanma Ateşini Söndürüp Türkiye’yi Karanlığa Boğmaya Çalışanlara Karşı Bir Mücadeledir”

Özgür Özel: “Mücadelemiz, Aydınlanma Ateşini Söndürüp Türkiye’yi Karanlığa Boğmaya Çalışanlara Karşı Bir Mücadeledir”Felsefe – 18.09.2023

Hangzhou Asya Oyunları Köyü’nde Rahat Bir Ev Ortamı Sunulacak

Hangzhou Asya Oyunları Köyü’nde Rahat Bir Ev Ortamı SunulacakFelsefe – 18.09.2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir