Ankara: Öğretmenlerin Maaş Karşılığı Gireceği Ders Saati Artırılmıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin maaş karşılığı girdikleri haftalık ders saatinin 15 saatten 21 saate çıkarılmadığını açıklayarak, bu yönde yapılan haberleri gerçek dışı ve “asparagas” olarak nitelendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin maaş karşılığı girdikleri haftalık ders saatinin 15 saatten 21 saate çıkarılmadığını açıklayarak, bu yönde yapılan haberleri gerçek dışı ve “asparagas” olarak nitelendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın Müşavirliği, 650 bin öğretmeni yakından ilgilendiren bu konuda yazılı bir açıklama yaparak, öğretmenlerin rahat bir nefes almalarını sağladı. Öğretmenlerin maaş karşılığı girdikleri haftalık ders saatinin 15’ten 21 saate çıkarılması ve ek ders ücretlerine yapılan zammın anlamsız kaldığına ilişkin olarak son günlerde basında yer alan haber ve yorumlar konusundaki açıklamada, “Tümüyle asparagas, baştan aşağı hayal mahsulü ve yalandır” denildi.

Açıklamada, bu yöndeki haberlere ilişkin yorum yapan sendika başkanlarına yönelik olarak da, “Bunun yanında eğitim alanında faaliyet gösteren 3 sendika başkanının da hayal mahsulü bir habere ilişkin yorum yapması düşündürücüdür” denildi.

1997 yılından bu yana zam yapılmayan ek ders ücretlerinin 3.5 YTL’den 5 YTL’ye çıkarılmak suretiyle öğretmenlerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi yolunda önemli bir adım atıldığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Zaten daha önce de bakanlığımız, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal durumlarının düzeltilmesi amacıyla ‘Öğretmene Ev Kampanyası’, ‘Öğretmene Dizüstü Bilgisayar Kampanyası’, ‘Öğretmenliğin Kademelendirilmesi’ başta olmak üzere birçok projeyi hayata geçirmiştir. Ülkemizin ekonomik durumuna bağlı olarak bu yöndeki çalışmalar da devam edecektir. Durum böyleyken, daha önce öğretmenlere verilen ek ders ücretlerine zam yapılmasına karşılık maaşla girilen ders saatinin artırılacağını söylemek Milli Eğitim Bakanlığı’nın temel felsefesine uymamaktadır.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir