Ankara: Ankara’da Yerel Yönetimler

Altındağ Belediyesi, bölgenin en büyük parkı olacak Mevlana Pakı’nın ihalesini tamamladı.

Altındağ Belediyesi, bölgenin en büyük parkı olacak Mevlana Pakı’nın ihalesini tamamladı.

Mevlana Parkı, semazen okulu, kafeterya, gel kapısı, çocuk oyun parkı ve gezinti yolları gibi bölümlerden oluşacak. Hz. Mevlana’nın yaşam felsefesini günümüze modern bir temayla aktaracak park, Başpınar Mahallesi’nde 19 bin 800 metrekare alana yapılacak. İhalenin ardından parkla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Bölgedeki genç nüfusun Hz. Mevlana’yı daha da yakından tanıması için onun hayat görüşünü tamamen yansıtacak bir temalı park inşa edeceğiz” dedi.

Parkın 2 bin 500 metrekarelik bir gölete sahip olacağını belirten Başkan Tiryaki, Mevlana Parkı’nın semazen okulu, kafeterya, gel kapısı, çocuk oyun parkı ve gezinti yolları gibi bölümlerden oluşacağını ifade etti. Yaklaşık 20 bin metrekare üzerine kurulacak parkın, Başpınar Mahallesi’nde yapılacağını kaydeden Tiryaki, “Parkın ortasında bulunan gölet, Mevlana’nın ‘Cömertlikte ve yardım etmede su gibi ol’ sözünden hareketle tasarlandı. Yaklaşık 6 metrelik şelaleyle hareketlenecek gölette su üstünde 3 semazen heykeli bulunacak. Semazen okulu ve kafeterya bölümleri için Mevlana’nın Konya’daki türbesinden esinlenildi. Tesis içinde Mevlana’yı anlatan geniş bir fuaye olacak” dedi.

Parkta semazen ve halk oyunlarının öğretildiği dersliklerin bulunacağını da belirten Tiryaki, parkın özelliklerini şöyle anlattı:

“Parkta yer alacak Mevlana Türbesi’nden esinlenerek yapılan bölümde alanı üstten gören bir restoran yer alacak. Park ayrıca yaklaşık 150 kişi kapasiteli bir konferans salonu, kafeterya ve yönetim birimleriyle tam bir dinlenme tesisi olacak. Parkın ana girişi olan Gel Kapısı ise tesisin bütünlük kazanmasında önemli bir rol oynayacak. Kapı, Mevlana’nın ‘Gel ne olursan ol yine gel’ sözünden esinlenerek hazırlanacak.”

Öte yandan, parkta 350 metrekarelik alan içinde çocuklar için oyun alanı yer alırken, parktaki bütün alanı birleştirecek yürüyüş yolları hazırlanacak. Yolların kenarlarında oturma gruplarının yanı sıra ailelerin oturabileceği gölgelikler de konulacak.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?

ESENYURT YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI | Anketlerde hangi aday önde? Hamit Öncü mü? Ahmet Özer mi?felsefe – 21.03.2024

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyor

Garanti BBVA Marmara Denizi’nde deniz kirliliğiyle mücadele ediyorfelsefe – 21.03.2024

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçti

Yazar Samiha Ayverdi’nin Vefatının Üzerinden 31 Yıl Geçtifelsefe – 21.03.2024

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştu

Hizan Kaymakamı Din Görevlileriyle Buluştufelsefe – 21.03.2024

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardır

Bitlis Kaymakamı: İmamlarımızın hem dini hem de milli sorumlulukları vardırfelsefe – 22.03.2024

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyor

Fransız yazar Tahar Ben Jelloun Türkiye’ye geliyorfelsefe – 13.03.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir