Ankara: Ankara’da Yerel Yönetimler

Altındağ Belediyesi, bölgenin en büyük parkı olacak Mevlana Pakı’nın ihalesini tamamladı.

Altındağ Belediyesi, bölgenin en büyük parkı olacak Mevlana Pakı’nın ihalesini tamamladı.

Mevlana Parkı, semazen okulu, kafeterya, gel kapısı, çocuk oyun parkı ve gezinti yolları gibi bölümlerden oluşacak. Hz. Mevlana’nın yaşam felsefesini günümüze modern bir temayla aktaracak park, Başpınar Mahallesi’nde 19 bin 800 metrekare alana yapılacak. İhalenin ardından parkla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Bölgedeki genç nüfusun Hz. Mevlana’yı daha da yakından tanıması için onun hayat görüşünü tamamen yansıtacak bir temalı park inşa edeceğiz” dedi.

Parkın 2 bin 500 metrekarelik bir gölete sahip olacağını belirten Başkan Tiryaki, Mevlana Parkı’nın semazen okulu, kafeterya, gel kapısı, çocuk oyun parkı ve gezinti yolları gibi bölümlerden oluşacağını ifade etti. Yaklaşık 20 bin metrekare üzerine kurulacak parkın, Başpınar Mahallesi’nde yapılacağını kaydeden Tiryaki, “Parkın ortasında bulunan gölet, Mevlana’nın ‘Cömertlikte ve yardım etmede su gibi ol’ sözünden hareketle tasarlandı. Yaklaşık 6 metrelik şelaleyle hareketlenecek gölette su üstünde 3 semazen heykeli bulunacak. Semazen okulu ve kafeterya bölümleri için Mevlana’nın Konya’daki türbesinden esinlenildi. Tesis içinde Mevlana’yı anlatan geniş bir fuaye olacak” dedi.

Parkta semazen ve halk oyunlarının öğretildiği dersliklerin bulunacağını da belirten Tiryaki, parkın özelliklerini şöyle anlattı:

“Parkta yer alacak Mevlana Türbesi’nden esinlenerek yapılan bölümde alanı üstten gören bir restoran yer alacak. Park ayrıca yaklaşık 150 kişi kapasiteli bir konferans salonu, kafeterya ve yönetim birimleriyle tam bir dinlenme tesisi olacak. Parkın ana girişi olan Gel Kapısı ise tesisin bütünlük kazanmasında önemli bir rol oynayacak. Kapı, Mevlana’nın ‘Gel ne olursan ol yine gel’ sözünden esinlenerek hazırlanacak.”

Öte yandan, parkta 350 metrekarelik alan içinde çocuklar için oyun alanı yer alırken, parktaki bütün alanı birleştirecek yürüyüş yolları hazırlanacak. Yolların kenarlarında oturma gruplarının yanı sıra ailelerin oturabileceği gölgelikler de konulacak.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

Kurtulmuş, Cakarta’daki Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkiye mezunu gençlerle buluştu

Kurtulmuş, Cakarta’daki Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkiye mezunu gençlerle buluştuFelsefe – 21.11.2023

” Eğitime Yüzde 100 Destek” Kampanyası… – Gölcük Ulaşlı Nuri Bermek İlköğretim Okulu Ek Bina İnşaatının Protokolü İmzalandı

” Eğitime Yüzde 100 Destek” Kampanyası… – Gölcük Ulaşlı Nuri Bermek İlköğretim Okulu Ek Bina İnşaatının Protokolü İmzalandıFelsefe – 21.08.2006

Ankara: Tsk’da Madalya Töreni

Ankara: Tsk’da Madalya TöreniFelsefe – 23.08.2006

Samsun: “Yeni Bir Medeniyet Nasıl Kurulur?”

Samsun: “Yeni Bir Medeniyet Nasıl Kurulur?”Felsefe – 24.08.2006

Iğdır: Ulaştırma Bakanı Yıldırım Iğdır’da… (2)

Iğdır: Ulaştırma Bakanı Yıldırım Iğdır’da… (2)Felsefe – 25.08.2006

Irmak’ta Anaokul Atağı

Irmak’ta Anaokul AtağıFelsefe – 29.08.2006

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir