Ankara: 5. Glokalizasyon Konferansı…(3)

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Gerek coğrafi konumu, gerek sahip olduğu kültürel ve dini değerler bakımından Batı ve Doğu medeniyetler arasında bir köprü görevi yapması açısından Türkiye’nin AB üyeliği, kültürel anlayışın gelişmesi yoluyla medeniyetler ittifakına büyük katkılar sağlayabilecektir” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Gerek coğrafi konumu, gerek sahip olduğu kültürel ve dini değerler bakımından Batı ve Doğu medeniyetler arasında bir köprü görevi yapması açısından Türkiye’nin AB üyeliği, kültürel anlayışın gelişmesi yoluyla medeniyetler ittifakına büyük katkılar sağlayabilecektir” dedi.

Gökçek, Sheraton Otel’de devam eden 5. Glokalizasyon Konferansı’nın “Avrupa Birliği” konulu oturumunda yaptığı konuşmada, AB’nin kuruluş felsefesinin bölgesel barışa hizmet etmek olduğunu söyledi. Avrupa ülkelerinin bugün ulaştıkları refah seviyesinde sanayileşme devrimini erken tamamlamalarının yanında, Asya ve Afrika ülkelerinin ham maddelerinin ve iş gücünün etkisinin de rol oynadığının bir gerçek olduğunu ifade eden Gökçek, AB’nin 1995 yılında Barcelona Süreci olarak bilinen Avrupa-Akdeniz (EuroMed) projesiyle Akdeniz’in karşı yakasında yer alan Afrika ülkeleri ve kentleriyle aralarındaki büyük ekonomik farklılığı azaltacak ve Afrika ülkelerine ekonomik ve lojistik desteği sağlayacak önemli bir projeyi yürürlüğe koyduğunu kaydetti. Geçtiğimiz yıl Fransa’da Kuzey Afrika kökenli gençler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan olaylara işaret eden Gökçek, bu olayların EuroMed projesinin ne kadar gerekli olduğunu, ancak geçtiğimiz 10 yılda ne kadar etkisiz kaldığının en büyük göstergesi olduğunu vurguladı.

Benzer problemlerin Doğu Avrupa ile Batı Avrupa arasında da yaşanmaması için AB’nin genişleme sürecinin büyük önem arz ettiğine işaret eden Gökçek, “Gerek coğrafi konumu, gerek sahip olduğu kültürel ve dini değerler bakımından Batı ve Doğu medeniyetler arasında bir köprü görevi yapması açısından Türkiye’nin AB üyeliği kültürel anlayışın gelişmesi yoluyla medeniyetler ittifakına büyük katkılar sağlayabilecektir” diye konuştu. Gökçek, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak beklentilerimiz, kucaklamaya hazır olduğumuz batının demokrasi ve özgürlükçü değerlerine karşı, AB’den de adil, ön yargısız ve eşit bir karşılık görmektir. Türkiye, AB’nin sahip olduğu ve insanlarımızın yaşam kalitesini arttıracak, şeffaf yönetim, özgürlükçü ve demokrasi standartlarını yakalama konusunda üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirerek AB’nin bir parçası olmaya, AB’nin bir Hıristiyan kulübü olma iddialarından çıkararak medeniyetler kaynaşmasına hizmet etmeye hazırdır. Bu konuda AB’den de beklentilerimiz diğer üye ülkelerden istenen şartlar dışında bir şey talep edilmemesidir.”

Gökçek, insanlar arasındaki ekonomik farklılıklar azaldıkça insanların daha sık biraraya gelerek kültürel alışverişte bulundukça birbirlerini daha iyi anlayacaklarını ve medeniyetler çatışmasına yol açan sebeplerin ortadan kalkacağını ifade etti. AB’nin bu konularda sahip olduğu politika ve bütçeleri gecikmeksizin yürürlüğe koyması gerektiğini kaydeden Gökçek, bu büyük gayeye giden yolda zamam zaman bazı üye ülkelerin iç politikaların, kimi zamanda onların küçük siyasi hesaplarına takılmamak gerektiğini vurguladı. Ankara Büyükşehir Belediye olarak Avrupa halklarıyla kültürel diyalogları artıracak, halklar arasında barış ve kardeşlik duygularını geliştirecek pek çok etkinlik düzenlediklerini dile getiren Gökçek, “Üzülerek belirtmeliyim ki bırakın Avrupa’nın sıradan vatandaşlarını pek çok siyasetçinin dahi Türkiye’yi pek tanımadıklarını, Türkiye’nin gerçekleriyle onların Türkiye imajları arasında büyük farklılıklar bulunduğunu bizzat kendileri dile getiriyorlar. Ben, bizlerin gösterdiği diyalog ve işbirliği çabalarının Avrupalılar tarafından da gösterilmesi durumunda pek çok ortak yönlerimiz olduğunu, birlikte dünya barışına pek çok katkılar sağlayabileceğimizi düşünüyorum. AB bir ekonomik birlik olarak elbette dünyadaki pek çok denge için önemli yer almaktadır ama asli fonksiyonu olan barış çabalarını da bir kenara bırakmamalıdır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

Türk Şef Ebru Baybara Demir, Dünyanın Basque Culinary World Prize 2023 Ödülünü Aldı

Türk Şef Ebru Baybara Demir, Dünyanın Basque Culinary World Prize 2023 Ödülünü AldıFelsefe – 18.11.2023

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman’da açıklamalarda bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman’da açıklamalarda bulunduFelsefe – 18.11.2023

Şi Cinping, Asya-Pasifik Ülkelerine Açık Kalkınma Anlayışını Vurguladı

Şi Cinping, Asya-Pasifik Ülkelerine Açık Kalkınma Anlayışını VurguladıFelsefe – 18.11.2023

Zaferin Rengi… FENERBAHÇE BAŞKANI ALİ Y. KOÇ SETİ ZİYARET ETTİ

Zaferin Rengi… FENERBAHÇE BAŞKANI ALİ Y. KOÇ SETİ ZİYARET ETTİFelsefe – 18.11.2023

NDesign, Yatırımlarıyla Büyümeye Devam Ediyor

NDesign, Yatırımlarıyla Büyümeye Devam EdiyorFelsefe – 18.11.2023

Bakanlar Şimşek ve Uraloğlu, Batman’da Konferans Salonu’nun açılışına katıldı

Bakanlar Şimşek ve Uraloğlu, Batman’da Konferans Salonu’nun açılışına katıldıFelsefe – 18.11.2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir