Akp’li Fırat: ”Bunlar Milli Şeflikle İdare Etme Anlayışının Varisleri”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, ”cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi, özgürlükleri, Türkiye’nin sosyal devlet olma vasfını şüphe altında bırakan söylemleri söyleyenlerin”, ”Türkiye’yi milli şeflikle idare etme anlayışının varisleri olduklarını” ileri sürdü.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, ”cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi, özgürlükleri, Türkiye’nin sosyal devlet olma vasfını şüphe altında bırakan söylemleri söyleyenlerin”, ”Türkiye’yi milli şeflikle idare etme anlayışının varisleri olduklarını” ileri sürdü.

Fırat, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, belli odakların, AKP’yi hedef almış gibi gözüktüğünü, aslında Türkiye’nin bugüne kadarki kazanımlarını geriye götürmenin çabası içine girdiklerini savundu.

Ekonomik, sosyal ve güvenlik yönünden istikrarın bozulup, kaotik bir ortama sürüklenmesiyle Türkiye’nin bu kazanımlardan belki vazgeçirilebileceğini ve AB süreci dışında tutulabileceğini anlatan Fırat, şöyle dedi:

”Ama üzücü olan nokta şudur ki, cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi, özgürlükleri, Türkiye’nin sosyal devlet olma vasfını şüphe altında bırakan söylemleri söyleyenlerin aslında gerçek anlamda ne cumhuriyetle, ne laiklikle, ne demokrasiyle, ne sosyal demokratlıkla, ne de hukuk devletiyle uzaktan yakında ilgileri vardır. Bunların geçmişlerine baktığınız zaman Türkiye’yi cumhuriyetin dışında milli şeflikle idare etme anlayışının varisleri olduklarını gözden ırak tutmamak lazım.”

Cumhuriyet eğer tarif olarak ”iktidarların meşruiyetlerinin halka dayanması” olarak algılanıyorsa, ”milli şeflik döneminin bu vasfa haiz olduğunu söylemenin mümkün olmadığını” kaydeden Fırat, ”Her dönemde halkın iradesi dışında, Türkiye’deki antidemokratik, hukuka aykırı darbelerin ardından iktidardan nasiplenenler, kalkıp cumhuriyetin sahipliğini yapamazlar” diye konuştu.

”Bu cumhuriyetin sahipleri, bu cumhuriyeti kuran 1921 Meclisi’ni teşkil edenlerdir, doğrudan doğruya halkı temsil eden ve bu ülkeyi kuran iradedir” diyen Fırat, ”Aslında AK Parti felsefesi, 1921’deki 1. Meclis’in felsefesinin bire bir aynısıdır. Eğer cumhuriyet müdafaa edilecekse, bunun yılmaz bekçileri AK Parti düşüncesidir. Bu, Türkiye cumhuriyeti tarihinde çeşitli kez iktidar olmuştur ve bu iktidar maalesef bazı odaklar tarafından her seferinde bir halka karşı rövanş olarak alınmaya çalışılmıştır” dedi.

Laikliğin, devletin kendi vatandaşlarının inanç ve düşünceleri karşısında eşit uzaklıkta olması, onların özgür şekilde inançlarını ve düşüncelerini ifade etmesinin sağlanması olduğunu savunan Fırat, ”bunu ters anlayıp bir devlet dini haline getirip topluma enjekte etmek isteyen zihniyetin, bir laik düşünce değil, bir laikçi düşünce olduğunu ve laikçi düşüncenin de temelde hukuki felsefe olarak laikliğe aykırı olduğunu” ileri sürdü. Fırat, şöyle devam etti:

”Cumhuriyetin vasıflarından olan, Türkiye’nin, laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti olduğu iddiası, bu dört temel unsurun birbirinden ayrılması veya birinin diğerine tercih edilmesi, aslında cumhuriyetin inkarı anlamına gelir. Eğer bunları birbirinden ayırt edersek veya birine öncelik verirsek, o zaman Türkiye’nin Saddam Cumhuriyeti ya da Hitler, Nazi Almanyasından bir farkı kalmaz.”

Türkiye’de gerçek anlamda sosyal demokrat bir hareketin olmadığını iddia eden Fırat, ”Sosyal demokrat olarak kendisini algılayan tüm insanlar, Türkiye’de gerçek anlamda sosyal demokrat hareket başlayana kadar AK Parti çatısı altında yerlerini almalıdırlar” dedi.

Siyasi hayata, ”hayali ihracat deyimini” sokanların, banka hortumlayanlardan halkın parasının tahsil edilmesini ”gasp” olarak nitelendirenlerin, vatan evlatlarına vatan olarak ”Suudileri gösterenlerin”, aslında çok fazla söz hakkı olmaması gerektiğini ileri süren Fırat, şunları söyledi:

”Eğer temel rahatsızlık, hesapların bir olduğu yakınları hakkındaki yasal işlemler ise iktidar olarak maalesef bir yardımımız olamaz. Yok, yeniden siyasete atılmaksa, yapacağımız bir tek yardım, bir fötr şapka alıp hediye etmenin ötesine geçmek mümkün değil.”

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın merkez sağa yaptığı çağrının ardından, AKP’nin de ”sosyal demokratları partilerinin çatısı altına neden çağırdığını” soran gazetecilere Fırat, ”Birçok sosyal konuyu, birilerinin rüyalarını AK Parti gerçekleştirdi” karşılığını verdi.

AKP Afyon Milletvekili Mahmut Koçak’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerinin sorulması üzerine de Fırat, şunları söyledi:

”Tahammülün de belli sınırları vardır. İnsanların birbirine saygılı olarak eleştirileri dile getirmeleri lazım. Ama insanlara hakaret ederek, aşağılayarak bir söz varsa bu hem suçtur, hem de ahlaka, adaba aykırıdır. İkisini birbirinden ayırmamız lazım. İnceleyeceğiz, çizgi dışına çıkma varsa çizgi dışına çıkmada neler yapılacağı konusunda hukuk devletinde kurallar belli. Mutlaka yazılı belge vardır. Bakılır, çizgi dışındaysa, prosedür işlemeye başlar.”

Kaynak: AA / Güncel

Haberler

Related Posts

Caz Sanatçısı Bozkurt İlham Gencer İçin Tören Düzenlenecek

Türkiye’nin ilk piyanist şantörlerinden, caz sanatçısı Bozkurt İlham Gencer için yarın Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) tören düzenlenecek. Gencer’in cenaze törenine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapıldı….

Osman Pamukoğlu hangi ittifakı destekliyor? Osman Pamukoğlu açıklama yaptı mı?

Terörle mücadelenin en önemli isimlerinden biri olarak bilinen Osman Pamukoğlu, son günlerde seçim gündeminde de sık sık adı geçiyor ve hakkında detaylar araştırılıyor. Peki, Osman Pamukoğlu hangi…

Osman Pamukoğlu kimdir? Osman Pamukoğlu kaç yaşında, nereli? Osman Pamukoğlu hayatı ve biyografisi!

Siyaset gündemine dair yorumları ile dikkatleri çeken Osman Pamukoğlu izleyicilerin merak konusu oldu. Peki, Osman Pamukoğlu kaç yaşında, nereli? Osman Pamukoğlu hayatı ve biyografisi! Osman Pamukoğlu kimdir?…

İlker Püren: Play-off’ta Pendikspor’un avantajı var, Göztepe’nin yeni yapılanması dikkat çekici

Spor Toto 1. Lig’de Sakaryaspor ve Bandırmaspor’da teknik direktörlük yapan İlker Püren, play-off’larda Pendikspor’un direkt finalde oynama avantajına sahip olduğunu, Göztepe’nin ise yeni yapılanmasıyla ön plana çıktığını…

Brüksel’de “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Hatay yemekleri tanıtıldı

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Hatay’a ait lezzetler tanıtıldı. Türkiye‘nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi…

BMW Motorrad’dan iki yeni model: R 18 Roctane ve R 12 nineT

Borusan Otomotiv’in Türkiye temsilciliğini üstlendiği BMW Motorrad, BMW R 18 Roctane ile BMW Motorrad’ın 100. Borusan Otomotiv‘in Türkiye temsilciliğini üstlendiği BMW Motorrad, BMW R 18 Roctane ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir