5G Teknolojisi Nedir, Neden Önemlidir?


5G teknolojisinin hızı saniyede 4,5 gigabit  olarak tespit edildi. Bu hız saniyede 1,4 gigabite’a tekabül eder. Bu, var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknolojidir. 5G ile yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek yalnızca 15 saniye sürer.

5G internet teknolojisi son yıllarda en çok konuşulan teknolojik devrimlerden biridir. Peki veri alış-veriş hızında ve iletişim cihazlarında devrim yaratacağı söylenen 5G teknolojisi nedir?

5G, mobil telefonların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapının yeni kurallar ile yeniden yapılandırılmasıdır. Bu çerçevede radyo frekansları, işlemciler ve antenlerin kullanılma şeklinde yapılan değişiklikler ve kapasite yükseltici yeni eklemelerle internet hızının artması ve teknolojik araçların çalışma kapasitelerinin artması amaçlanmaktadır.

Qualcomm Teknoloji Şirketinin 5G teknolojisinin hızı konusunda yaptığı testlerde saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşılmıştır. Bu hızın saniyede 1,4 gigabite tekabül etttiği  belirtilmektedir ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknolojidir. Yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratle yalnızca 15 saniye sürmektedir.

İndir yerine Oynat tuşu geçecek

Eğer 4 veya 5 gigabit hızlarına ulaşılsa bile olsa şimdikinden 100 kat daha hızlı bir iletişim gücüne sahip olunacaktır. Böylece “indir” tuşunun yerini “oynat” tuşu alabilir çünkü dokunmamızla filmin oynatılmaya başlaması aynı anda mümkün olacaktı. Bir televizyon dizisinin tüm sezon ve bölümlerini yüksek çözünürlükte indirebilmek bir dakika sürmeyecektir.

İnternet sitelerinin yüklenmesinde yaşanan gecikme süreleri de dramatik şekilde azalacak. Bir siteye ulaşmak için veriler farklı servis sağlayıcıları ve fiziki merkezlerden geçmek zorundayken  günümüzde 50 ila 100 milisaniyelik gecikmeler normal kabul edilmektedir. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresi birkaç milisaniyeye inecektir.

İletişim ve gecikme alanlarındaki bu hızların başta sanal gerçeklik uygulamaları olmak üzere pek çok alanda devrim niteliğinde gelişmelere kapı açması beklenmektedir. Teknolojik cihazların hafiflemesi, daha serbest ve mobil hale gelmesiyle sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları günlük hayatın bir parçası haline gelebilecektir.

Çok şey değişecek

Sosyal hayattan iş hayatına, eğitimden eğlenceye, reklam uygulamalarından yeni iş alanlarına, tıptan ticarete pek çok noktada 5G hayatımızı değiştirecektir. Örneğin bir futbol maçını stadyumda izlerken sahaya telefonunuzun kamerası ve arttırılmış gerçeklik gözlüğünüzle bakıldığında oyuna ve oyunculara ilişkin görmek istediğiniz her bilgiyi gecikme ve bekleme yaşanmaksızın anında görmek mümkün olacaktır. Cihazların ne kadar küçüleceğine bağlı olarak hakemler ve oyuncular da bu teknolojiden yararlanacaklar kendi elektronik donanımlarını kullanabileceklerdir.

5G’ye ne zaman geçilecek? 

İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde yapılan son model akıllı telefon tanıtımlarında en öne çıkan teknolojik özellik birçok cihazın son nesil iletişim gücü olan 5G veri ve internet bağlantısını destekliyor olmasıydı. Euronews muhabiri Emma Beswick’e konuşan F5 Network şirketinin başmühendisi Bart Salaets, 5G’nin hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini şu sözlerle değerlendirdi:

“Film indirme örneği aslında her şeyi özetliyor. Bugün HD kalite bir filmi bilgisayarınıza 10 dakikada indiriyorsunuz. 5G ile bu bir saniye dahi sürmeyecek. Doktorlar farklı ülke ve şehirlerdeki robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan oradaki hastanın ameliyatını gerçekleştirebilecek. Akıllı şehirler, evler, araçlar hepsi için devrim niteliğinde olacak.”

Gerçekten de risk yüksek mi?

Salaets’e göre 5G hizmetini 2020 ila 2022 yılları arasında kullanmaya başlayabileceğiz ve bu teknolojinin de her teknoloji gibi bazı riskleri bulunuyor. Salaets’e göre o riskler:

“5G yüzbinlerce yeni anten ve baz istasyonu kurulmasını gerektiriyor. Bunun sağlığımız üzerinde uzun vadeli etkilerinden endişe duyan çok sayıda insan var. Bunun yanında 5G bir önceki 4G’ye kıyasla daha yüksek güvenlik riskleri içeriyor çünkü daha fazla arka kapı uygulaması ve açıkları mevcuttur.”

Pandemi sürecinde Belçika ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde insanların pandeminin yayılması sürecinde 5G sistemini sorumlu tutarak 5G servis sağlayıcı akım direklerine saldırıp direkleri yıktıkları da göz önüne alındığında 5G konusunun uzun zaman gündemimizde kalacağı anlaşılmaktadır.

Hazırlayan: Halil İbrahim İşbilici

Kaynak: Euro News

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir