2021’de Öne Çıkan Dijital Trendler

2020, Koronavirüs’ün de etkisiyle tüm sektörler açısından büyük bir dijital dönüşüm yılı olmuştu. Commencis; McKinsey, Deloitte, PwC, Accenture, Ernst & Young, World Economic Forum gibi kurumların araştırmalarından faydalandığı yeni bir rapor yayımladı.

Dijital dönüşüm üzerine hizmet veren bir danışmanlık şirketi olan Commencis, 2021’de öne çıkacağını düşündüğü dijital uygulama ve trendleri incelemiş. “2021’de Öne Çıkan Dijital Trendler” başlıklı raporda 7 ana sektör dikkate alınmış:

 • Bankacılık
 • Sağlık
 • Sipariş servisleri
 • Perakende
 • Eğitim ve çalışma
 • Turizm ve seyahat
 • Sanat ve kültür

Son zamanlarda hayatımızda yer alan dijital uygulama ve yeniliklerin incelendiği raporda, 7 sektördeki değişimler sayısal ifadelerle ve grafiklerle zenginleştirilmiş, her sektörün öne çıkan dijital trendleri özetlenmiş. Raporun sonunda ise kullanımı artan pazara yenilik getiren ürün ve markalardan örnekler yer alıyor.

2021 ile beraber yepyeni bir dijital dönüşüm yılına adım attığımızı vurgulayan raporun sonuç kısmı ise şöyle:

 • Bankacılık sektörünün ekonomik krizden büyük ölçüde etkilenmiş olmasına rağmen dijital anlamda daha önce yapmış olduğu hazırlıklar sayesinde sektörler arasında dönüşüm anlamında bir adım öne çıkmış.
 • Sağlık sektöründe ise bilinçli kullanıcıların iyi hallerine katkıda bulunan giyilebilir akıllı cihazların, uzaktan muayeneler ve sanal danışmanlıkların, dönüşüm adaptasyonunu hızlandırdığını görüyoruz.
 • Pandemi döneminde, sosyal izolasyonun getirdiği zorunluluk sebebiyle ilk defa online market siparişi veren kullanıcılar, araştırma sonuçlarına göre, bu alışkanlıklarını 2021 yılında kalıcı hale getirebileceklerinin sinyallerini veriyor. E-ticaret siteleri, sosyal medyayı oldukça etkin kullanarak ve çeşitli iş birlikleriyle kullanıcı kitlesini büyütüyor.
 • Uzaktan eğitim, pandeminin ilk çeyreğinde dijital dönüşüme daha önce hazırlanmış kurumları daha az etkilerken ilerleyen dönemde öğrencilerin bilgiyi daha kalıcı hale getirebildiğine dair sonuçlar, bunun uzun vadeli bir plana dönüşebileceğinin sinyallerini veriyor.
 • Birçok şirket ve kurum, uzaktan iş birliğine gidebildiği ve çalışanların kesintisiz iletişim kurabildiği bir çalışma modelini kalıcı hale getiriyor.
 • Pandemiden ciddi şekilde etkilenen sektörlerden biri olan turizm ve seyahat, aşı ve tedavi yöntemlerinin gelişimine bağlı olarak 2021 baharına doğru yeniden canlanma stratejilerini şimdiden planlıyor.
 • Bu dönem fiziksel olarak uzak kalınan ve hayatına dijitalde devam eden kültür ve sanat, içerik üretim şeklini büyük ölçüde değiştirirken sosyal medya yeni etkinlik, yayın ve reklam alanına dönüşüyor.

2020’de Bankacılık Deneyimindeki Değişimler Covid-19 Döneminde Kullanıcıların Online Alışveriş Oranları Covid-19 Döneminde Kullanım Alışkanlıklarındaki Artış Oranları Covid-19 Döneminde En Popüler Uygulama Aramalarındaki Değişimler

Elif Akçay

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir