2019 trendleri: 19 Teknoloji


Teknoloji danışmanlık şirketi Lux Research, 2019 yılına damga vurması beklenen 19 dijital teknolojiyi sıraladı. Şirket listeye aldığı teknolojilerin dünyayı dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu iddia ediyor.

Elif Akçay

Dünyayı 10 yıl içinde değiştirecek 19 teknoloji
 • Yapay zekâ ve makine öğrenimi: Son bir yıl içinde 10 bin adet yapay zekâ patenti başvurusu yapıldı.
 • Giyilebilir teknolojiler: Risk sermayesi ile sektöre son 5 yılda toplam 2 milyar dolar aktarıldı.
 • 3 boyutlu yazıcılar: Sektörde patent alımları 2014 yılından bu yana yüzde 60 arttı.
 • Gen mühendisliği: 5 yıl içinde genomlar üzerinde çalışmalar 7 kat arttı.
 • Arttırılmış gerçeklik (AG) ve sanal gerçeklik (SG): Risk sermayesi her yıl 2 milyar dolar aktarıyor.
 • Listeye ‘yeni’ giren teknolojiler

  2018 yılı listesine dâhil olmayan ancak önümüzdeki 12 ay boyunca özellikle izlemeye değer bulunan teknolojilerin bazıları ise şunlar:

  6. Hızlı akü şarj teknolojisi: Listedeki yer alan birçok ‘temiz’ enerji teknolojisinden biri, elektrikli araç pazarının büyümesinde kilit bir faktör olarak kabul ediliyor.

  7. Grafen ve 2D malzemeler: Basılabilir elektronik mürekkepler, kompozit malzemeler, fosil yakıt hücrelerinde kullanılan elektrotlar, lityum-iyon piller ve süper kondansatörler gibi diğer teknolojilerin gelişmesini sağlayacak.

  8. Dronlar: Güvenlikten hava haritalamasına kadar çeşitli alanlarda artan bir rol oynayan dronların daha fütüristik uygulamaları arasında zirai hastalıkların tanımlanması, denizaltı boru hatlarının bakımı ve çevresel gözleme bulunuyor.

  9. Hassas tıp: Belirli problemleri hedef alan ve bireyler için kişiselleştirilmiş ilaçların gelişimi.

  10. Perovskit kullanılan güneş panelleri: Güneş panellerini daha verimli hale getirme potansiyeline sahip olan perovskit teknolojisi, son yıllarda çok konuşulmasa da 2019’da bu alanda büyük gelişmeler bekleniyor.

  11. Doğal dil işleme: Bilgisayarların insan dilini anlamalarına, yorumlamalarına ve manipüle etmelerine yardımcı olan yapay zekâ dalı. Örneğin, Siri, Alexa ve diğer sanal asistanlar kullanıcılarla etkileşim kurarak kullanımın kolaylaştırmasını sağlar.

  12. Üretken tasarım: Ürün tasarımındaki tüm olası seçenekleri göz önünde bulundurarak, “doğanın evrimsel tasarıma yaklaşımını taklit etmek” için yapay zekâ kullanır.

  13. Adrese teslim hizmetleri:  Eve teslim sektöründe hangi araçların daha uygun olduğu tartışması hala sürüyor. Seçenekler arasında hepsi elektrikle çalışan  bisikletler, motorlu bisikletler, scooterlar var.

  14. Blockchain: Para transferini kolaylaştırdığı için yeniden rüzgarı arkasına alabilir.

  Listede bulunan diğer alanlar ise mikrobiyom, solid-state aküler, nesnelerin interneti güvenliği, 5G ağlar ve malzeme teknolojileri olarak sıralandı.

  IBM ve Samsung liderlik ediyor

  Lux Research, raporunda bu alanlarda faaliyet gösteren teknoloji devlerini de masaya yatırdı. Listedeki 19 teknoloji alanının 19’unda da faaliyet gösteren iki firmanın IBM ve Samsung olduğu ortaya çıktı. Raporda Google, Siemens, Qualcomm ve Intel odak liderleri; yani diğer firmalar kadar çok alanda etkinliğe sahip olmayan ancak doğru inovasyonlara odaklanma konusunda güçlü bir vizyona sahip firmalar, olarak değerlendirildi.

   

  Kaynak: www.luxresearchinc.com

  Related Posts

  Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

  İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

  Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

  Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

  Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

  Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

  Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

  Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

  Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

  UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

  Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir