Uzmanlara Göre Çocuklara Kendilerini Özel Hissettiren 12 Sorumluluk

 

Çocuklarınıza sevinç ve hizmet duygusu aşılayabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan 12 kolay prensibi kovuşturmak.

5 yaşındaki oğlum çamaşır sepetlerini taşımama yardım etmede tam bir ustalaşmış. Yatak odamlarımızdaki ağzına kadar dolu çamaşır sepetlerini koridordan aşağı ve garaja, yıkama ve kurutma makinemizin olduğu yere sürükleme işini o denli ciddiye alıyor ki bu işi ben hayata geçirmeye çalıştığımda beni durduruyor. Ondaki bu mesuliyet duygusu, kronik bir ağrılar yaşadığım zamanlarda hissettiği zorunluluktan hayata merhaba dedi fakat şimdi bu işe tamamen hakim ve geri asla ödün vermiyor.

Bir evladı hususi hissettiren sorumluluklar her şekilde ve her boyutta olabilir. Acı çektiğimde bana yardım ettiğini bilmek, oğluma kendini hususi ve gerekseme duyulduğunu hissettirdi. Bu yüzden şimdi bu işi yaparken her seferinde aynı hazzı alıyor. Bu yorum, bilim tarafınca da desteklenmektedir. Klinik psikolog Dr.  Sarah Hornack, çocuklarınıza mesuliyet vermenin niçin kendilerini hususi hissetmelerine destek olabileceğini açıklıyor. Ve şöyleki diyor:

“Yeni yada yararlı görevler üstüne almak, övgü için bir fırsat sunar ve evlatların eve katkıda bulundukları için takdir edilmelerine destek sunar. Ek olarak yeni işler öğrenmek ve mesuliyet almak, çocuklar büyüdükçe daha çok öz-yeterlik oluşturur. Bu yeterlilik duygusu, çocukluk ve ergenlikteki bilimsel nitelikli başarı ve stres etkenleriyle başa çıkma kabiliyeti benzer biçimde öteki pozitif yönde neticelerle bağlantılıdır.”

Çocuklarınıza mesuliyet ve özgüven kazandırmanın yollarını arıyorsanız onlara kendilerini hususi hissettiren şu 12 mesuliyet size esin verebilir.

1 – Evcil Hayvanlara Bakmak

. Kedi, kuş ve köpekleri beslemek yada çöp kutusunu çıkarmak, küçüklere kendilerinden başka bir canlıya nasıl bakacaklarını öğreten kolay görevlerdir. Evcil hayvan bakımı kimi zaman dağınık olabilse de ebeveynlerin çocuklarına güvendiklerini göstermeleri için verilebilecek bir sorumluluktur.  Çocuklarda Duygusal Sağlık kitabının yazarı ve ebeveynlik koçu olan Maureen Healy, “Çöpü çıkarmak, köpeğin tüylerini taramak ve kafeleri temizlemek bile bir çocuğa verilen hususi sorumluluğun işaretleri olabilir” diyor ve ekliyor:

Evlatların mesuliyet almasına ve görevleri tamamlamasına izin vermediğimizde, istemeden onları, kendilerini yetenekli ve akıllarına koydukları her şeyi tamamlamaya muktedir olarak görme deneyimlerinden yoksun bırakmış oluyoruz.”

2- Kirlenen Bölgeleri Temizlemek

Hornack, “Ebeveynlerin mesuliyet verirken çocuğun gelişimini ve yaşını göz önünde bulundurması önemlidir. Mesela, minik çocuklar pisliklerini temizlemeye yada oyuncakları toplamaya destek olabilir” diyor. Çocuğunuzdan kendi kendine devam etmesini istemek kolay görünebilir sadece bunu yapmak, çocuğun hususi ve olgun hissetmesini elde eden kendi eylemleri ve kendi işleri için bir mesuliyet duygusunu edinmesini kolaylaştırabilir.

3- Yiyecek Pişirmek

Evlatların sorumlulukları söz mevzusu olduğunda, çocuğunuzdan mutfakta yardım istemekten daha akılda kalıcı yada leziz bir şey yoktur. Healy, “Her çocuk farklıdır sadece her çocuk görüldüğünü ve takdir edildiğini sezmek ister” diyor. “Oğlunuz yiyecek yapmayı seviyorsa ona hafta sonu kahvaltısı için hususi bir tanım seçmesini isteyebilirsiniz. Normal olarak gerektiğinde yardım edebilirsiniz. Bu menüyü o yönetebilir ve bu yemeği beraber yapabilirsiniz. Onu şef atama edebilirsiniz.”

4- Düzenlemeye – Toparlamaya Destek Olmak

Healy, “Bir ihtimal kızınız düzenlemeyi seviyor. Kileri sizin için organize edip edemeyeceğini mesele” diyor. “Amaç, çocuğunuzu benzersiz beceri ve kabiliyetleri ile işleri eşleştirmek ve böylece aileye, ev düzenine katkıda bulunma sorumluluğu kazandırmaktır”. Bir çocuğun naturel kuvvetli yönlerine yada ilgi alanlarına nazaran oynadığınızda, onlara kabiliyetlerini önemsediğinizi ve katılımına kıymet verdiğinizi gösterirsiniz. Bu ise kendilerini mühim hissetmelerini sağlayabilir.

5- Çöpleri çıkarmak 

Çöpü çıkarmak çocuklar için iyi bir ev sorumluluğu olabilir. Bu kolay vazife, çocuğunuzu sizin nezaretiniz olmadan evden ayrılma sorumluluğu alması için, çöpü kaldırıma yada çöp kutusuna götürmesi için ona güvendiğinizi gösterir. Healy, anne babaları, her türlü görevin çocuğa kendini kıymetli hissettirmeyebileceğini mevzusunda uyarıyor. “Ufak çocuklar kolay görevleri yapabilirler fakat onları bir şeyler hayata geçirmeye asla zorlamak istemezsiniz” diyor ve ekliyor.

Mesela oğlunuzun sorumluluğu çöpü dışarı çıkarmaksa fakat akşam olduğu ve karanlık bastırdığı için korkuyorsa onun yerine ben yaparım yada sabah güneş doğduğunda yapabilirsin, derim”.

6- Bahçe Bakımı

Bahçıvanlığın moral yükselten yararları iyi belgelenmiştir. Bu yüzden çocuklarınıza bir fidan dikme sorumluluğunu vermek son aşama mantıklıdır. Bahçıvanlık bununla beraber küçüklere dışarı çıkma ve toprakta oynama fırsatı vermeye de destek sunar. Bu da sorumluluklarını oyun ihtiyacı ile dengelemenin yararlı bir parçası olabilir.

Anne babalar evlatlarının programlarını izlemeli ve gün içinde oyun içn zamanlarının olması mevzusunda dikkatli olmalı” diyor Hornack ve ekliyor: “İş-yaşam dengesi ebeveynlerin üstünde emek vermesi için fazlaca mühim olduğu benzer biçimde, evlatların okul, ev ödevi, ders dışı etkinlikler ve işler benzer biçimde süre taleplerinin de bilincinde olmak önemlidir”.

7 –Ufak Kardeşlere Bakmak

Dr. Gene Beresin, “5 yaşındaki bir çocuğun 16 yaşındaki bir kardeşle aynı tür kabiliyetlere haiz olmasını ve dolayısıyla  aynı sorumlulukları üstlenmesini naturel olarak bekleyemeyiz” diyor. Bu yüzden hem minik hem de büyük çocuklar, minik kardeşlerine bakma mevzusunda bazı sorumluluklar üstlenebilirler. Beresin, Romper’a, okul öncesi çağındaki evlatlarınminik bir evladı beslemeye yardım ettiklerinde, mama sandalyesinde bir oyuncak verdiklerinde” kendilerini hususi hissedebileceklerini, gençlerin ise daha minik bir çocuğa, bir kardeşe bakıcılık mevzusunda güvenilebileceğini söylüyor.

8 – Arabayı Temizleme

Çocuklarınız büyüdükçe evlatların sorumlulukları da artacaktır ve daha fazlaca bir yetişkinin yapacağı benzer biçimde hissettiren görevleri tamamlamaya daha eğilimli hale geleceklerdir. Hornack, “Gençler, çamaşır yıkamak yada aile otomobilini temizlemek benzer biçimde daha karmaşık görevleri üstlenebilirler” diyor. Bir çocuk, kaçınılmaz olarak otomobilinizi ödünç isteyeceği büyülü 16 yaşına yaklaştıkça muhtemelen onu temizlemeye daha eğilimli olacaktır. Ek olarak Beresin, aile için görevleri yerine getirmek için arabayı kullanmalarına izin verildiğinde gençlerin kendilerini hususi hissedebileceklerini söylüyor. “Ehliyetleri olduğunda, kardeşlerini okuldan, spordan alabilir yada ebeveynlerinin ayak işlerini yapabilirler” diyor.

9- Hususi Günlerde Yardım Etmek

Doğum günü armağanları yada Babalar Günü kartları için alışveriş yapmak fazlaca keyifli olabilir ve Beresin, evlatların bu etkinlikler esnasında liderliği üstlenmelerine izin vermenin sevildiklerini hissetmelerine destek olabileceğini söylüyor. “Ufaklıklara doğum günü, düğün yada dinlence benzer biçimde hususi bir durum için yaşlarına uygun benzersiz bir mesuliyet verildiğinde kendilerini hususi hissederler” diyor. Ek olarak küçüklere hususi günlerde mesuliyet verilebilir. Beresin, “Anneler Günü yada Babalar Günü için dekorasyon yapmak ya da bir aile üyesinin doğum günü pastasına mum koymak evlatların yapabilecekleri hususi şeylerdir” diyor ve ekliyor: “Hususi bigün için konuk ulaşmadan önce evin temizlenmesine destek olabilirler. ”

10- Ders Dışı Etkinliklere Katılmak

İlk bakışta bir mesuliyet benzer biçimde gelmese de evlatların ders dışı etkinliklere katılabilmeleri için belirli bir oranda mesuliyet verilmesi, özgürlük ile sorumlulukların dengelenmesi gerekiyor. Beresin şöyleki diyor:

“Bir çocuk bir müzik aleti öğrenme, bir spor takımında oynama yada Adam yada Kız Kulübü benzer biçimde bir topluluk grubunda yada dini yada tinsel bir toplulukta vazife alma sorumluluğunu üstlendiğinde yeni beceriler kazandığını farklıdır. Üstelik başkaları tarafınca bir ekibin yada topluluğun yaşamsal bir parçası olarak kabul edilirler ki bu onlarda hususi olma duygusunu geliştirir”.

11- Besin Ambalajlarını Geri Dönüşüme Götürmek Bu yalnız çevre için iyi bir uygulama olmakla kalmaz, bununla beraber çocuklarınızın sorumluluklarına muhteşem bir katkı sağlar. Bütüncül çocuk, ergen ve ebeveynlik psikoloğu ve Ebeveyn Özgürlüğü kitabının yazarı Renee Cachia, “Çocuklar iklim değişikliği mevzusunda giderek daha bilgili hale geldikçe araştırmalar onları proaktif çevresel inisiyatiflere ve faaliyetlere eğitmenin ve dahil etmenin onlar için yararlı olabileceğini gösteriyor. Çaresiz sezmek yerine, daha sürdürülebilir bir çevre yaratmaya yönelik eylemlerde bulunarak bir gurur ve öz yeterlilik duygusu kazanabilirler” diyor. Cachia’ya nazaran ambalajlarını sınıflandırmak ve geri dönüşüme götürmek bununla beraber mükemmel bir yerleştirme egzersizidir ve çocuğun doğaya bağlı hissetmesine destek sunar.

12 – Teşekkür Etmek

Cachia, minnettarlığın, yaşı ne olursa olsun tüm insanların ruhsal sağlığı için son aşama kuvvetli bir duygu bulunduğunu ve tüm aile için mükemmel bir vasıta bulunduğunu açıklıyor. Cachia, “Evlatların yanı sıra gençlerin ve yetişkinlerin de her gün için minnettar oldukları bir ila üç şeyi söze dökmek yada yazmak için birkaç dakika ayırmanın zihinsel sağlıkları ve iyimserlikleri üstünde derin bir tesiri olabileceğini öne devam eden sayısız araştırma var” diyor. “Evladınız aile teşekkür uygulamasının lideri olma sorumluluğunu üstlenebilir” diye ilave ediyor. Ailedeki hepimiz, şükran notlarını bir kavanoza koyabilir hatta aile zamanı süresince bir şükran çemberi oluşturmaktan görevli olabilir.

İster çamaşır sepetinizi bir koridordan aşağı itmek kadar kolay, ister arabayı temizlemek kadar ergonomik olsun çocuğunuza mesuliyet duygusu vermek, ona gurur ve itimat duygusu aşılayacaktır. Ek olarak fazladan yardım daima takdir edilmektedir.

Yazan: Ashley JONES

Çeviren: Şevki IŞIKLI

Kaynak

  • https://www.romper.com/ 19 Haziran 2019

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir