Trabzon: Başbakan Erdoğan Trabzon’da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelecek yıldan itibaren zengin fakir ayrımı yapılmadan liselerde de ders kitaplarının öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacağını söyledi. Babalar Günü’nü de Trabzon’da kutlayan Erdoğan, kendisine hediye edilen pastayı kendi elleriyle kongreye katılan gençlere ve çocuklara yedirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelecek yıldan itibaren zengin fakir ayrımı yapılmadan liselerde de ders kitaplarının öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacağını söyledi. Babalar Günü’nü de Trabzon’da kutlayan Erdoğan, kendisine hediye edilen pastayı kendi elleriyle kongreye katılan gençlere ve çocuklara yedirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile birlikte AK Parti Trabzon 2. İl Olağan Kongresi’ne katıldı. 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu’nda yapılan ve mevcut İl Başkanı Avukat Ahmet Metin Genç ile Hurşit Bıyık’ın başkanlık için yarıştığı kongrede konuşan Başbakan Erdoğan, partisinin ülke geneli ve Trabzon’da yaptığı çalışmaları anlattı. Çıktıkları yolu ‘uzun ve ince’ olarak tanımlayan Erdoğan, bu yolda durmadan, usanmadan, bıkmadan yürümeye devam ettiklerini söyledi. İktidara gelmeden önce verdikleri yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edecekleri ahdine de sadık kaldıklarını kaydeden Erdoğan, önceki iktidarlar döneminde işçi ve memurun maaşının ‘Zorunlu Tasarruf Mevduatı Fonu’ adı altında kaynağında kesildiğini hatırlatarak, bu fonda biriken 14.5 katrilyon lirayı kendi iktidarları döneminde işçi ve memura dağıttıklarını dile getirdi. Konuşmasını zaman zaman yöresel şiveyle yapan Başbakan Erdoğan, “Göreve geldiğimizde, dedum onlara ki ‘ne oldi bu para?’, dediler ki ‘hortimciya gitti’. Deduk ki, ‘biz işçisine memuruna borçlu devlet tanımıyoruz. Bu parayı ödeyeceğiz’. Hemen takvimi belirledik” diye konuşmasını sürdürürken, bu sırada sözünü kesen yaşlı bir kadına, “Nene bi dinle beni da bi dinle. Habulari bi dinle. Bak bu paralari nasıl ödedik” dedi. Başbakan Erdoğan, “14.5 katrilyon lirayı ödedik, ödedik ve iki gün daha ödeyeceğiz ve bu 14.5 katrilyon 19-20 Haziran’da tamamen bitecek” diye konuştu. İktidara geldiklerinde ülkede zadeler ve bir de zedeler bulunduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, İmar Bankası mağduru olan vatandaşların alacağı olan 8.5 katrilyonun 6.5 katrilyonunun ödendiğini ve kalan paranın da Ocak 2007’ye kadar ödeneceğini söyledi. Kendilerinin IMF’den talimat almakla eleştirildiklerini de hatırlatan Erdoğan, bu eleştirileri, “Durmadan ‘AK Parti IMF’den talimat alıyor’ dediler. Bir defa Türkiye IMF’nin 29 kurucu ortağından bir tanesidir. Fakat talimatı, emri, borcu alanların hepsi bizden öncekiler. Bizden önce ne kadar iktidar geldiyse hepsi de bu IMF’den borç aldılar. CHP’si de, MHP’si de, ANAP’ı da, DYP’si de, DSP’si de bunun içinde. Bir tanesi çıksın desin ki ‘Benim dönemimde borç alınmadı.’ Hepsi de aldılar. Biz göreve geldiğimizde IMF’ye 23.4 milyar dolar borcumuz vardı. Şimdi ne kadar var biliyor musunuz? 11 milyar dolar. Nereden nereye. İşte bizim farkımız bu” şeklinde yanıtladı.

Eğitim alanındaki çalışmaları da anlatan Erdoğan, 3 yıldır devam sürdürdükleri ücretsiz ders kitabı dağıtımının önümüzdeki yıl liselerde de uygulanacağını ifade etti. Bu kararlarını eleştiren Anamuhalefet’e de cevap veren Erdoğan, “Anamuhalefet diyor ki, ‘Hadi fakire veriyorsunuz, anlıyoruz da zengine niye veriyorsunuz?’ AK Parti’nin temel felsefesi şudur. Öğrencinin zengini fakiri olmaz, öğrenci öğrencidir” diye konuştu. Kış mevsiminde yoksullara yakacak yardımında da bulunduklarını hatırlatan Erdoğan, bu politikalarının nedenini de, “Neden bunları yapıyoruz? Çünkü biz demokratik, laik ve altını çizerek söylüyorum, sosyal bir hukuk devletiyiz. Sosyal devlette bu vardır da onun için” şeklinde açıkladı.

“TÜRKİYE ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ OLMAYA DOĞRU ADIM ADIM GİDİYOR”

Konuşması sırasında AB liderleriyle yaptıkları futbol maçından bahseden Başbakan Erdoğan, “Uşaklar Avrupa’ya gittuk. Dediler bize ki ‘Erdoğan oldu Avrupa’ya santrafor’. İyi oynadık. İzlediniz mi maçı? Tamam o zaman” Bu sırada kendisine ‘Tayyip Ağa’ diye seslenenlere, “Bizim ağaluk gibi bi derdimiz yok ya. Biz hizmetkarız, hizmetkar gençler. Biliyorsunuz bizim temel ilkemizde şu vardır. Millete efendilik yoktur, millete hizmetkarlık vardır. Hani merhum Akif diyor ya, ‘Kenarı Dicle’de aşırsa bir kurt bir kuzuyu, gelir de adli ilahi Ömer’den sorar onu.’ Biz olaya böyle bakıyoruz. Yola da böyle çıktık, böyle devam edeceğiz” diye karşılık verdi. İktidarları döneminde Trabzon’da yapılan yatırımları da anlatan Başbakan Erdoğan, Karadeniz Sahil Yolu’nun 2005 yılı sonunda bitirileceği yönünde verilen sözün gerçekleşmemesi nedeniyle herkesten özür diledi. “Bahane, mahane aramıyoruz’ diyen Erdoğan, “Ama talihsizliğimiz o dur ki bizlerle aynı heyecanı duyamayan ve bazı engeller nedeniyle bir yıl gecikme var. İnşallah bu yıl sonu Allah’ın izniyle 1-2 viyadük ve tünel dışında Karadeniz Sahil Yolu tamamlanacak” dedi. Erdoğan, yolun bitirilememesi nedeniyle muhalefetin eleştirilerine de Ziya Paşa’nın şiiriyle cevap verdi. Erdoğan, “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz işi bitirip eserimizle övüneceğiz. Onlar laf, biz ise iş üretiyoruz. Farkımız bu. Ülkede çakılı çivisi olmayanlar bizi eleştiriyor” diye konuştu. Yasaklarla mücadele edecekleri yönündeki sözlerine de sadık kaldıklarını belirten Erdoğan, “Göreve gelmeden önce cezaevlerinde düşünce, din ve vicdan özgürlüğü suçlarıyla yüzlerce, binlerce insan vardı. Ama artık mahkumiyeti kesinleşmiş insan yok cezaevlerinde. Türkiye bir özgürlükler ülkesi olmaya doğru adım adım gidiyor” diyerek konuşmasını tamamladı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda salondakilerle birlikte AK Parti andını okudu. Daha sonra konuşması sırasında sık sık sözünü kesen yaşlı kadının yanına giden Erdoğan, salondaki çocuklara da çeşitli hediyeler dağıttı. Erdoğan’a AK Parti Trabzon Merkez İlçe Başkanı Ergin Aydın tarafından bir minyatür serander, İl Başkanı Ahmet Metin Genç tarafından da Trabzon’un gümüş anahtarını hediye edildi. AK Parti Akçaabat İlçe Teşkilatı ise Babalar Günü olması dolayısıyla Başbakan Erdoğan’a pasta hediye etti. Başbakan Erdoğan, pastayı kendi elleriyle kesti ve gençlerle çocuklara yedirdi. Mimar Sinan İlköğretim Okulu öğrencileri de yazdıkları hikaye kitaplarını Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a hediye etti. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, çocukların jestine pasta ve oyuncaklarla karşılık verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kongre sonrasında Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne ait Kamp Eğitim Merkezi’nin açılışını yaparak, AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan’ın oğlunun nikah törenine katılmak üzere Özel Doğu Karadeniz Üniversitesi’ne hareket etti.

Sizce 2. turda seçimi kim kazanacak?

— Haberler.com (@Haberler) May 15, 2023 Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Gaziemir’de Ele Alındı

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Gaziemir’de Ele AlındıFelsefe – 21.11.2023

Rahmi Aşkın Türeli: “Türkiye’nin İhtiyacı Olan Daha Çok Demokrasi, Daha Çok Adalettir”

Rahmi Aşkın Türeli: “Türkiye’nin İhtiyacı Olan Daha Çok Demokrasi, Daha Çok Adalettir”Felsefe – 21.11.2023

Kurtulmuş: “İsrail-Filistin arasındaki sorunun temel kaynağı siyasi değil, düşünceyle ilgili”TBMM Başkanı Kurtulmuş, Endonezya’da Türkiye mezunu…

Kurtulmuş: “İsrail-Filistin arasındaki sorunun temel kaynağı siyasi değil, düşünceyle ilgili”TBMM Başkanı Kurtulmuş, Endonezya’da Türkiye mezunu…Felsefe – 21.11.2023

Beylikdüzü Çocuk Meclisi’nin 2023-2024 dönemi seçimleri yapıldı

Beylikdüzü Çocuk Meclisi’nin 2023-2024 dönemi seçimleri yapıldıFelsefe – 21.11.2023

Altın Palmiye Ödülleri sahiplerini buldu! Yıldızlar geçidine dönen gecede bir ödül de Haberler.com’a

Altın Palmiye Ödülleri sahiplerini buldu! Yıldızlar geçidine dönen gecede bir ödül de Haberler.com’aFelsefe – 22.11.2023

Michelin Rehberi'ne 3 restoranıyla dahil olan şef Osman Sezener 3 yıldızla ödüllendirildiFelsefe – 22.11.2023

Michelin Rehberi’ne 3 restoranıyla dahil olan şef Osman Sezener 3 yıldızla ödüllendirildiFelsefe – 22.11.2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir