Pandemiye Son Verecek Aşı Bulundu mu?


Ekonomi ve eğitim başta olmak üzere tüm dünyayı çok boyutlu olarak tehdit eden Covid 19 pandemisine aşı bulunmuş olabilir. Söylentiler Amerika ve Avrupa’dan: Aşı, Trump’ın başkanlık seçiminden önce, 03 Kasımdan önce piyasada olabilecek mi?

Bu günlerde bu konu ile ilgili haberler sosyal medyada sık sık gündem olmaktadır. Peki, işin aslı nedir? ABD ve Avrupa basınına göz atıldığı zaman ajanslara düşen bazı olumlu haberler herkese ümit vermektedir.  Eylül 2020 tarihinde Euro News tarafından duyurulan bir haber şöyle idi:

“ABD’den eyalet valilerine Covid-19 aşısı mektubu: 1 Kasım’da dağıtıma hazır olun!”

Covid-19 nedeniyle bugüne kadar 185 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ABD’de 3 Kasım’da başkanlık seçimleri düzenlenecek. Cumhuriyetçi Donald Trump ile rakibi Demokrat Joe Biden başkanlık için yarışacak.

Kasım ayında ABD seçimlerinin gerçekleşeceğini göz önüne aldığımız zaman gerçektende bu haberin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Başkan Trump’ın, seçim öncesi aşının bulunmasının ve piyasaya sürülecek olmasının kendi lehine oy verilebilecek kararsız seçmenler üzerinde olumlu bir motivasyon olacağına inandığı söyleniyor. Trump’ın valilere gönderdiği söylenen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Başkanlık ofisi CDC, dağıtım merkezleri için yapılacak başvurulara yardımcı olmanızı ve gerektiği durumda bu merkezlerin 1 Kasım’da kullanıma hazır olmasını engelleyecek şartları kaldırmayı değerlendirmenizi sizden talep etmektedir”

İkinci yazı ise sağlık çalışanlarına

CDC’nin sağlık görevlilerine gönderdiği ayrı bir belgede de Covid-19 aşısının kısıtlı miktarlarda kasımdan itibaren kullanıma hazır olabileceği belirtildi. Bu durumda kimlere öncelik verilmesi gerektiği hususunda planların bulunduğu açıklamalar yer aldı. Belgelerde söz konusu aşının Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanacağı veya acil durum yetkileri kapsamında CDC tarafından kullanıma sunulacağı belirtildi. Ayrıca yerel sağlık kurumlarının olası bir aşı için gerekli hazırlıkları yapması istendi.

Aşıya karşı alaycı açıklamalar

Polanyalı yazar ve aktivist Monica Winknieska ise henüz faz aşamaları devam etmekte olan tüm Kovid 19 aşılarının öncelikle Politikacılar üzerinde denemesini önerdi. Monica Winknieska,

“Korona aşıları önce politikacılar üzerinde denenmelidir! Eğer aşı başarılı olursa hedefine ulaşır ve politikacılar kurtulur fakat eğer aşı amacına ulaşamaz ve başarısız olursa o zaman tüm dünya politikacılardan kurtulur!”

diyerek yaptığı bu ironik  açıklama ile tüm insanlığı hem tebessüm ettirip hem de düşünmeye sevketti. Monica Winknieska daha önce yapmış olduğu bir başka sosyal medya paylaşımında “Politikacılar, sakın yaşlanıyoruz diye üzülmeyin çünkü yaşlandığınızda da gençliğinizde yaptığınız aptalca işleri daha yavaş yaparsınız!” diyerek politikacılarla alay etmeyi sürdürdü. Yazar geçen ay yaptığı bir diğer  paylaşımda ise yine politikacıları kastederek “ Dünyada en aptalca şey aptal insanların gücü ve yetkiyi ne pahasına olursa olsun elinde tutabilmek için verdikleri çirkin mücadeledir” demişti.

Bugün itibariyle aşının kullanıma sunulmayışı, tüm bu haberlerin birer söylentiden ibaret olduğunu ortaya çıkardı. Küresel bir salgını politik bir olayla ilişkilendiren komplo teorileri bir kez daha boşa çıktı.

                              Halil İbrahim İşilici

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir