Lefkoşa: Kktc Sandık Başında

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ne hükümetin ne de Türk hükümetinin Kıbrıs meselesinin hangi kriterlere göre çözümleneceğini hala dünyaya söylemediğini belirterek, “Eğer biz geleceğimizden emin olmazsak, bize geleceğimizi kimse garanti edemez. Geleceğimiz KKTC’nin devamıdır” dedi.

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ne hükümetin ne de Türk hükümetinin Kıbrıs meselesinin hangi kriterlere göre çözümleneceğini hala dünyaya söylemediğini belirterek, “Eğer biz geleceğimizden emin olmazsak, bize geleceğimizi kimse garanti edemez. Geleceğimiz KKTC’nin devamıdır” dedi.

Rauf Denktaş oyunu saat 11.00’de Şehit Tuncer İlkokulu’ndaki 106 numaralı sandıkta kullandı. Eşi Aydın Denktaş ile birlikte oy kullanan Denktaş’ı, köpeği Boncuk da yalnız bırakmadı. Denktaş, oy kullandıktan sonra yaptığı değerlendirmede, “Önemli bir seçimdir. Halkımızın beklentileri yerine getirilmemiştir. Huzursuzluk vardır” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Denktaş, ne hükümetin ne de Türk hükümetinin Kıbrıs meselesinin hangi kriterlere göre çözümleneceğini hala dünyaya söylemediğini kaydetti. TC Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı kabulünde bu kriterleri dile getirdiğini söyleyen Denktaş, “Kıbrıs’ta dili, dini ayrı iki millet ya da halk vardır. Bunların devletleri vardır. Kıbrıs üzerinde Türk-Yunan, Lozan dengesi vardır. Bunları kaale almayan bir anlaşma yapılamaz” diye konuştu. Denktaş, Annan Planı çerçevesinde yapılan bütün eylemlerin KKTC’yi ortadan kaldırdığını, Kıbrıs Türkleri’ni iki halkan biri olarak tanımadığını ve Kıbrıs’ta tek halk vardır felsefesiyle yapıldığını da kaydetti.

“Yanılan, yanıltılan AB’nin Kıbrıs’ı üniter bir Rum devleti olarak gördüğünü” kaydeden Denktaş, “Kıbrıs üniter bir devlet olarak doğmamıştır; ortaklıktır. Ortaklığı yıkan tarafı ödüllendirmek, haklarını koruyan tarafı cezalandırmak AB’ye yakışmaz” ifadelerini kullandı.

Denktaş, “Türkiye’nin istemi üzerine meclisten geçirilen mal-mülk yasasının, DP sayesinde felaket durumdan bazı hakların korunduğu az felaket bir duruma getirildiğini” de ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararında yer alan “Kıbrıs’ın geleceği belli değildir” görüşünün doğru olmadığını kaydeden Denktaş, “Kıbrıs’ın geleceği bellidir. Bu gelecek KKTC’dir. Onlar da yeminli yargıçlardır. Bu devletin anayasasını korumakla mükelleftirler. Geleceği belirsiz demek kendilerine yakışmadı” açıklamasında bulundu.

Kıbrıs Türkü’nün teslim olmayacağını tüm dünyaya söylemek gerektiğini kaydeden Denktaş, “Eğer biz emin olmazsak geleceğimizden, bize geleceğimizi kimse garanti edemez. Geleceğimiz KKTC’nin devamıdır. Buna inanmayanlar, inansın çünkü başka çare yoktur. Rum’un siyaseti Kıbrıs’ın tümünü alma siyasetidir. Bugün burada verilen oylar da, KKTC’nin egemen bir cumhuriyet olduğunun kanıtıdır. Sahip çıkalım” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Haberler

Related Posts

Caz Sanatçısı Bozkurt İlham Gencer İçin Tören Düzenlenecek

Türkiye’nin ilk piyanist şantörlerinden, caz sanatçısı Bozkurt İlham Gencer için yarın Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) tören düzenlenecek. Gencer’in cenaze törenine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapıldı….

Osman Pamukoğlu hangi ittifakı destekliyor? Osman Pamukoğlu açıklama yaptı mı?

Terörle mücadelenin en önemli isimlerinden biri olarak bilinen Osman Pamukoğlu, son günlerde seçim gündeminde de sık sık adı geçiyor ve hakkında detaylar araştırılıyor. Peki, Osman Pamukoğlu hangi…

Osman Pamukoğlu kimdir? Osman Pamukoğlu kaç yaşında, nereli? Osman Pamukoğlu hayatı ve biyografisi!

Siyaset gündemine dair yorumları ile dikkatleri çeken Osman Pamukoğlu izleyicilerin merak konusu oldu. Peki, Osman Pamukoğlu kaç yaşında, nereli? Osman Pamukoğlu hayatı ve biyografisi! Osman Pamukoğlu kimdir?…

İlker Püren: Play-off’ta Pendikspor’un avantajı var, Göztepe’nin yeni yapılanması dikkat çekici

Spor Toto 1. Lig’de Sakaryaspor ve Bandırmaspor’da teknik direktörlük yapan İlker Püren, play-off’larda Pendikspor’un direkt finalde oynama avantajına sahip olduğunu, Göztepe’nin ise yeni yapılanmasıyla ön plana çıktığını…

Brüksel’de “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Hatay yemekleri tanıtıldı

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Hatay’a ait lezzetler tanıtıldı. Türkiye‘nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi…

BMW Motorrad’dan iki yeni model: R 18 Roctane ve R 12 nineT

Borusan Otomotiv’in Türkiye temsilciliğini üstlendiği BMW Motorrad, BMW R 18 Roctane ile BMW Motorrad’ın 100. Borusan Otomotiv‘in Türkiye temsilciliğini üstlendiği BMW Motorrad, BMW R 18 Roctane ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir