Lefkoşa: Kktc Sandık Başında

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ne hükümetin ne de Türk hükümetinin Kıbrıs meselesinin hangi kriterlere göre çözümleneceğini hala dünyaya söylemediğini belirterek, “Eğer biz geleceğimizden emin olmazsak, bize geleceğimizi kimse garanti edemez. Geleceğimiz KKTC’nin devamıdır” dedi.

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ne hükümetin ne de Türk hükümetinin Kıbrıs meselesinin hangi kriterlere göre çözümleneceğini hala dünyaya söylemediğini belirterek, “Eğer biz geleceğimizden emin olmazsak, bize geleceğimizi kimse garanti edemez. Geleceğimiz KKTC’nin devamıdır” dedi.

Rauf Denktaş oyunu saat 11.00’de Şehit Tuncer İlkokulu’ndaki 106 numaralı sandıkta kullandı. Eşi Aydın Denktaş ile birlikte oy kullanan Denktaş’ı, köpeği Boncuk da yalnız bırakmadı. Denktaş, oy kullandıktan sonra yaptığı değerlendirmede, “Önemli bir seçimdir. Halkımızın beklentileri yerine getirilmemiştir. Huzursuzluk vardır” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Denktaş, ne hükümetin ne de Türk hükümetinin Kıbrıs meselesinin hangi kriterlere göre çözümleneceğini hala dünyaya söylemediğini kaydetti. TC Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı kabulünde bu kriterleri dile getirdiğini söyleyen Denktaş, “Kıbrıs’ta dili, dini ayrı iki millet ya da halk vardır. Bunların devletleri vardır. Kıbrıs üzerinde Türk-Yunan, Lozan dengesi vardır. Bunları kaale almayan bir anlaşma yapılamaz” diye konuştu. Denktaş, Annan Planı çerçevesinde yapılan bütün eylemlerin KKTC’yi ortadan kaldırdığını, Kıbrıs Türkleri’ni iki halkan biri olarak tanımadığını ve Kıbrıs’ta tek halk vardır felsefesiyle yapıldığını da kaydetti.

“Yanılan, yanıltılan AB’nin Kıbrıs’ı üniter bir Rum devleti olarak gördüğünü” kaydeden Denktaş, “Kıbrıs üniter bir devlet olarak doğmamıştır; ortaklıktır. Ortaklığı yıkan tarafı ödüllendirmek, haklarını koruyan tarafı cezalandırmak AB’ye yakışmaz” ifadelerini kullandı.

Denktaş, “Türkiye’nin istemi üzerine meclisten geçirilen mal-mülk yasasının, DP sayesinde felaket durumdan bazı hakların korunduğu az felaket bir duruma getirildiğini” de ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararında yer alan “Kıbrıs’ın geleceği belli değildir” görüşünün doğru olmadığını kaydeden Denktaş, “Kıbrıs’ın geleceği bellidir. Bu gelecek KKTC’dir. Onlar da yeminli yargıçlardır. Bu devletin anayasasını korumakla mükelleftirler. Geleceği belirsiz demek kendilerine yakışmadı” açıklamasında bulundu.

Kıbrıs Türkü’nün teslim olmayacağını tüm dünyaya söylemek gerektiğini kaydeden Denktaş, “Eğer biz emin olmazsak geleceğimizden, bize geleceğimizi kimse garanti edemez. Geleceğimiz KKTC’nin devamıdır. Buna inanmayanlar, inansın çünkü başka çare yoktur. Rum’un siyaseti Kıbrıs’ın tümünü alma siyasetidir. Bugün burada verilen oylar da, KKTC’nin egemen bir cumhuriyet olduğunun kanıtıdır. Sahip çıkalım” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Haberler

Related Posts

Kırşehir Belediye Başkanı Kentsel Belleği Koruma Çalışmalarını Anlattı

Kırşehir Belediye Başkanı Kentsel Belleği Koruma Çalışmalarını AnlattıFelsefe – 01.12.2023

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e ittifak teklifi yaptı

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e ittifak teklifi yaptıFelsefe – 30.11.2023

Ümit Özdağ’dan Meral Akşener’e İttifak Teklifi: “Bütün Türk Milletinin Önünde Atatürk Çizgisinde Türk Milliyetçiliği İttifakı Öneriyoruz”

Ümit Özdağ’dan Meral Akşener’e İttifak Teklifi: “Bütün Türk Milletinin Önünde Atatürk Çizgisinde Türk Milliyetçiliği İttifakı Öneriyoruz”Felsefe – 30.11.2023

CHP Milletvekili Eğitim İçin 100 Bin Öğretmen Ataması İstedi

CHP Milletvekili Eğitim İçin 100 Bin Öğretmen Ataması İstediFelsefe – 30.11.2023

Farika Kitaplı Kahveler, 500 Bin Genci Ağırladı

Farika Kitaplı Kahveler, 500 Bin Genci AğırladıFelsefe – 28.11.2023

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda: “Ön Seçime de Varım, Merkez Yoklamasına da Varım”

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda: “Ön Seçime de Varım, Merkez Yoklamasına da Varım”Felsefe – 28.11.2023

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir